הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

קריקטורה אנטישמית נעלמה באופן מסתורי מעמוד הפייסבוק של סגן קאנצלר אוסטריה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Cartoon previously found on Heinz-Christian Strache's Facebook page. Credit: Facebook

הקריקטורה האנטישמית שפירסם לפני שש שנים היינץ כריסטיאן שטראכה (einz-Christian Strache), סגן הקאנצלר האוסטרי, נעלמה לאחרונה במפתיע מעמוד הפייסבוק שלו. בחודש שעבר עוד ניתן היה לראותה ושטראכה הגן על פרסומה בעימות טלוויזיוני מול סטודנט יהודי בווינה. 

ואולם בבדיקה שערך "הארץ", לרגל הגעתו אתמול (ראשון) של הקאנצלר סבסטיאן קורץ בישראל, עלה כי הפוסט עם הקריקטורה נעלם. לא ברור עדיין אם הוסר באופן מכוון בידי שטראכה (הדובר שלו טרם השיב לפניית "הארץ") או אם פייסבוק הסירה אותו בעקבות תלונות של גולשים.

בפוסט, שפירסם שטראכה באוגוסט 2012, מופיעה קריקטורה ובה נראות שלוש דמויות ומעליהן הכיתובים: "הבנקים", "הממשלה" ו"העם". הבנקים באיור מיוצגים על ידי איש שמן, דמוי חזיר ובעל אף ארוך, שזולל להנאתו נתח עוף, מול "העם" – המוצג כאיש רזה ומסכן. שטראכה ביקש באמצעות פרסומה למחות נגד מדיניות האיחוד האירופי, שהבנקים שלו מרוששים את האזרח האוסטרי הקטן. ואולם האיש שמייצג את הבנקים בקריקטורה – שמגני דוד צוירו על שרוולו – מזכיר את האופן שבו איירו הנאצים את היהודים. הקהילה היהודית בווינה גינתה לאורך השנים האחרונות את פרסום הקריקטורה ומסרה כי היא מזכירה איורים שפורסמו בעיתון התעמולה הנאצי "דר שטרימר".

ואולם עד כה שטראכה סירב להתנצל עליה, גם במהלך קמפיין הבחירות שלו ב-2017, שבסיומו נכנסה מפלגתו, "מפלגת החירות", לממשלה, ושטראכה קיבל את תפקיד סגן הקאנצלר. לפני חודש שודר באחד מערוצים הטלוויזיה האוסטרית עימות בין שטראכה ובין בנימין הס, נשיא איגוד הסטודנטים היהודי בווינה. "התמונה הזו עדיין מופיעה בעמוד הפייסבוק שלך. התמונה הזו היא קריקטורה אנטישמית. מעולם לא התנצלת על זה. לא הסרת אותה מהפייסבוק שלך", הטיח בו הס. "לא כל מה שאנשים מקשרים לאנטישמיות, מטעמים פוליטיים, כי הם לא מסכימים איתנו, קשור לאנטישמיות. הנושא פה הוא ביקורת על המבנה של הבנקים. אין כל אנטישמיות בטקסט או בתמונה, אתה יכול לפרש את זה איך שתרצה, אבל זו פרשנות שגויה", השיב לו שטראכה. בהמשך הוסיף: "זה לא אנטישמי. אין כל מגני דויד על החפתים (בקריקטורה), כפי שאתה מתאר. צריך דמיון מפותח כדי לטעון זאת".