הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

דו"ח: אנטישמיות ביוון כיום

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

לאחר התבוננות בתופעה של אנטישמיות ביוון במאה ה-21, המסקנה של הדו"ח הזה היא שאנטישמיות "שלאחר אושוויץ" לא נעלמה לחלוטין מעל פני השטח ביוון כמו כן לא בשאר אירופה אלא להיפך, אף נמצאת במגמת עלייה כפי שמורים סקרים אחרונים.

התופעה אולי לא גלוייה כקודם או מזוהה כבעבר עם דעות קדומות והלכי מחשבה פסאודו-מדעיים ואנטישמיים: היא באה לידי ביטוי כרגש או ככיסוי, כסטריאוטיפ או כהבעת חוסר אמון, ומלווה אף באלימות.

המחקר הנוכחי בוחן את הגורמים והביטויים של האנטישמיות ביוון ומציע דרכים ומדיניות להתמודדות יעילה עם התופעה, בהתבסס על ההנחה שהשואה הייתה פשע חסר תקדים נגד האנושות שאינו יכול להיות תחום בזמן. החוקרים Giorgos Antoniou, Spyros Kosmidis, Elias Dinas ו- Leon Saltel מאששים מחקרים מוקדמים בעבודתם וקובעים כי שיעורי האנטישמיות גבוהים מאוד ביוון והם אף הגבוהים ביותר באיחוד האירופי (כ-70%). תוך בחינה של עמדות אנטישמיות בחברה היוונית והמתאם ביניהן ובין גורמים כמגדר, גיל, שיוך פוליטי, השכלה והשתייכות לכנסייה אך גם אמון, קוסמופוליטיות, אמונה בתיאוריות קונספירציה וראיית העצמי כקורבן, המחקר הזה מעלה הצעות לממשלה ולחברה היוונית ככלל.

המאבק נגד האנטישמיות והגזענות בימינו הוא גם מאבק על עקרונות ההגנה של זכויות האדם הבסיסיות ביותר: חברה פתוחה, כוללנית, קוסמופוליטית וסולידארית שהיא מציאות מתחייבת כיום. חברה שמכירה בזכותם של כל גבר ואישה ליחס הוגן תוך קבלה של רקעיהם השונים. רק בדרך זו נוכל להבטיח שפשעים בהיקף של השואה לא יישנו שוב לעולם.

הדו"ח הזה זמין רק ביוונית כאן.