הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

בית משפט בצ'כיה אישר מאסר על תנאי בגין טקסט אנטישמי

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

בית המשפט האזורי בעיר Brno אישר אתמול פסק דין של שנת מאסר ושנתיים על תנאי כנגד Adam B. Bartos, מנהיג של מפלגת הימין הקיצונית הקטנה National Democracy, לאחר שהציב טקסט אנטישמי בעיר Polna, בדרום Moravia.

 

פסק הדין נכנס לתוקף אך יתכן ש-Bartos יגיש ערעור לבית המשפט העליון. Bartos אמר לעיתונאים, לאחר המשפט, שבהחלט בכוונתו לעשות כן.

 

בית המשפט האזורי אישר את פסק הדין שניתן ע"י בית משפט מחוזי באוקטובר אשתקד. השופט, Adam Kafka, אמר שבית המשפט המחוזי פעל באופן יסודי וכי לא נתגלו כל פגמים מהותיים בהליכי בית המשפט.

 

בית המשפט המחוזי מצא את סגן יושב הראש לשעבר של מפלגת הדמוקרטיה הלאומית, מר Ladislav Zemanek, אשם באותו הפשע אך הוחלט שלא להענישו כיוון שהוא הביע חרטה על מעשיו.

 

Bartos ו- Zemanek הציבו את הטקסט האנטישמי על קברה של Anezka Hruzova, שנרצחה ב-Polna בשנת 1899.

 

יהודי תושב המקום בשם Leopold Hilsner הואשם על לא עוול בכפו ברצח של Hruzova, צעירה נוצרית צ'כית כבת 19, ונגזר עליו עונש מוות שאחר כך הומתק למאסר עולם. הוא זכה לחנינה רק בשנת 1918.

 

המקרה עורר גל של אנטישמיות בצ'כיה. Tomas Garrigue Masaryk שהיה לנשיא הצ'כי הראשון (בין השנים 1918 ו-1935), נלחם בתופעה.

 

Bartos וחבר מפלגת הדמוקרטיה הלאומית (ND) Zemanek הציבו שלט שבו תמונה של הנרצחת וטקסט בו כתוב: "מותה חיזק את האומה הצ'כית והוכיח את הצורך המיידי למציאת פיתרון לשאלה היהודית. השאלה היהודית לא קיבלה עדיין מענה מתקבל על הדעת." שני הגברים חתמו על הטקסט ואף העלו אותו באינטרנט.

 

הטקסט רמז לפתרון הסופי של השאלה היהודית (Endlosung) או התוכנית הנאצית להשמדת היהודים בזמן מלחמת העולם השנייה.