הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות – הערכה שנתית 2015 – תמונת מצב ומגמות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות – הערכה שנתית 2015 – תמונת מצב ומגמות

למרות שהנתונים המלאים לשנת 2015 טרם פורסמו, ניתן לראות כי בשנת 2015 נמשכה המגמה של החרפה בפעילות אנטישמית אלימה כאשר האנטישמיות המוסלמית מובילה מגמה זו.

שנת 2015 התאפיינה בעליית מדרגה בפיגועים כנגד יעדים יהודים, מצד גורמים איסלאמים, שהבולטים בהם היו הפיגועים בהיפר כשר בפריז (ינואר 2015) ובבית הכנסת בקופנהגן  (פברואר 2015).

הרשתות החברתיות ממשיכות להיות המדיום המרכזי של ליבוי שנאה כנגד יהודים ותכני שטנה והסתה אנטישמית מצויים בהן כמעט ללא מגבלות.

קמפיין הדה-לגיטימציה והדמוניזציה של ישראל נושא ביטויים אנטישמיים מובהקים ומייצג את המגמה של טשטוש הגבולות בין ביקורת כנגד מדינת ישראל לבין אנטישמיות. קמפיין זה הינו אחד מגורמי ההסתה המרכזיים כלפי יהודים בכלל ובשל כך מהווה איום משמעותי על
הקהילות היהודיות בפזורה.

תופעת הפליטים המצפים את אירופה, אינה מהווה כשלעצמה איום אנטישמי. עם זאת באופן עקיף תורמת התופעה להגברת פעילותם של ארגוני ימין קיצוני, הנגועים בשנאת זרים ובאנטישמיות. מפלגות ימין קיצוני צפויות להגדיל את כוחן בבחירות בכל מדינות המערב
כתגובה למשבר הפליטים. מפלגות אלו בחרו בשנים האחרונות להרחיק עצמן מתפיסות אנטישמיות, בין אם מתוך שינוי אמיתי, ובין אם מסיבות טקטיות, אולם, האידיאולוגיה הגזענית שלהן מהווה איום על הקהילות היהודיות ברחבי העולם.

הנתונים שבידינו מראים כי מרבית האירועים האנטישמיים באירופה ניזומים על ידי האוכלוסייה המוסלמית ההולכת וגדלה ביבשת, בעיקר בצרפת, בלגיה, בריטניה, גרמניה ספרד ומדינות סקנדינביה. בכך הופך האסלאם הקיצוני למחולל האנטישמיות המרכזי באירופה. על אף שהאנטישמיות המסורתית מבית מדרשו של הימין הקיצוני עדיין נוכחת בצורה משמעותית בחלקים רבים של העולם.

עם זאת, בצד העלייה הגוברת בגילויי האנטישמיות, אנו עדים גם להחרפת המאבק בתופעה זו. המודעות בצורך להאבק באנטישמיות גבר ברוב מדינות המערב ובא לידי גם בחקיקה ובאכיפת החוק.