LOADING

Type to search

אוסטריה אירועים אנטישמיים תעמולה

הסתה אנטישמית במהלך חגיגות ניצחון בכדורגל

Share
מקור: URL

Klagenfurt – אלפי אוהדים חגגו ב- Klagenfurt  עד שעות הבוקר המוקדמות את ניצחון הקבוצה הגרמנית במשחק הראשון של אליפות אירופה. אך זה כבר לא הנושא. בסיום המשחק היו מהומות שאין מקומם במשחקי כדורגל. מפקח משטרת Kärnten, Wolfgang Rauchegger לא הצליח להסביר את מה שקרה. “אנחנו עדיין לא יודעים איך הם נכנסו למדינה”.

 

הוא מתכוון לקבוצה של 160 גרמנים אשר צעקו קריאות אנטישמיות מחוץ למגרש. קבוצות ניאו נאצים קראו קריאות גזעניות ובהן נשמעה תמיכה לרדיפה אחר היהודים בתקופת הנוציונל סוציאליזם. בין היתר הם קראו: “כל הפולנים צריכים לענוד תלאי צהוב” או “גרמנים תגנו על עצמכם. על תקנו אצל הפולנים”. התדהמה גדולה מאחר שהמשטרה הפעילה את כל אמצעי הביטחון האפשריים לפני המשחק. ביקורת גבולות הופעלה מחדש ו- 400 שוטרים גרמניים עזרו ל- 2000 השוטרים האוסטרים במקום. ביניהם היו שוטרים שמתמחים בסוג זה של אוהדי כדורגל.

 

האחראי על הביטחון באיגוד הכדורגל הגרמני, Helmut Spahn אומר: “קבוצה קטנה הכתימה פעם נוספת את הרוב השלו”. קיים חשד כי הקבוצות תכננו את הופעתם בדיוק רב. מפקח המשטרה, Rauchegger מאמין כי אנשי הימין הקיצוני נכנסו למדינה מספר ימים לפני המשחק. רובם לבשו בגדים רגילים. המשטרה מנעה מהומות קשות אף יותר. מנהל משרד התאום של האוהדים, Michael Gabriel, המוכר כאוהד של הקבוצה המקומית ב- Klagenfurt הרגיש את פוטנציאל האלימות: “על אף התחזיות הקשות של כלי התקשורת עבר האירוע בשקט יחסי להוציא המהומות שתוארו”.

 

144 גרמנים נעצרו. קודם לכן נעצרו שני אוסטרים, 10 פולנים וסלובני אחד במהלך התנגשויות במרכז העיר. המשטרה היתה מוכנה. אך עד עתה לא זוהו המקור ורמת הארגון של הניאו נאצים. נדמה כי הם פועלים על פי דפוס קבוע אשר מעמיד אתגרים חדשים בפני המשטרה ואיגוד הכדורגל. עברו 10 שנים מאז שאוהדים גרמנים הכו ופצעו באופן קשה ביותר את השוטר Daniel Nivel ב- Lens במהלך אליפות העולם בצרפת.

 

מאז היתה ירידה במספר מעשי האלימות מסביב למגרשי הכדורגל. אך לעומת זאת היתה עלייה דרמטית של העלבות גזעניות ושירים אנטישמיים. מפגשים במזרח אירופה, בין היתר ב- Celje, Bratislava ולאחרונה ב- Prag, ערים שבהם המשטרה פחות מיומנת, נוצלו על ידי הניאו-נאצים להבעת נוכחות. המקרה הקשה ביותר אירע בספטמבר 1996 ב- Zabrze בעת משחק בין פולין וגרמניה.

 

האצטדיון שנשא בעבר את שמו של אדולף היטלר מרוחק כ- 30 קילומטרים מאושוויץ. מאות ניאו נאצים צעקו: “אנחנו נוסעים לפולין על מנת להכות את היהודים.” הם נשאו שלט ועליו הכיתוב: “יהודי שינדלר – אנחנו מברכים אתכם.” מטרת הימין הקיצוני היא לפרסם את דעותיו ולהסית את הציבור. העובדה כי הדבר התרחש גם במהלך המשחקים האירופאים ב- Klagenfurt מפחידה במיוחד לאור העובדה שהמשטרה התכוננה לעניין מבעוד מועד. לפני המשחק בין גרמניה לקרואטיה ביום חמישי תיבדק מדיניות המשטרה מחדש. רק לפני ימים אחדים חתמו האיגוד האירופאי לכדורגל (UEFA)יחד עם הרשת האירופאית כנגד הגזענות בכדורגל על הצהרת כוונות. לפני משחקי חצי הגמר של אליפות אירופה יפנו המאמנים לקהל האוהדים. בנוסף לכך משתתף ה- DFB ב”רשת כנגד הנאצים” – יוזמה של העיתון השבועי Die Zeit. הניאו נאצים מצידם השיגו כבר את מטרתם באליפות אירופה:  הם משכו את תשומת הלב של הציבור.