LOADING

Type to search

אירועים אנטישמיים הונגריה תעמולה

הונגריה – “על הונגרים גאים להתכונן למלחמה ביהודים”

Share
מקור:


“בהתחשב בנסיבות, אנטישמיות איננה זכותנו בלבד, אלא היא חובתו של כל הונגרי האוהב את מולדתו, ועלינו להתכונן לקרב מזוין כנגד היהודים”.
ציטוט זה הופיע בניוזלטר (איגרת חדשות) אשר פורסמה על ידי ארגון המכנה עצמו “איגוד הסחר של קציני משטרה הונגרים המוכנים לפעולה”.
החוק ההונגרי מאפשר לקציני משטרה ליצור איגוד סחר משלהם. האיגוד – בהגדרתו העצמית – פועל להגנה על עניינים מקצועיים של חבריו, ולא לוקח חלק בפעילות פוליטית.
אולם, החוק אינו מונע מן האיגוד לפרסם ניוזלטר, אשר תוכנו הינו לשיקול דעת העורך, ולשיקולו בלבד.
העורכת של איגוד “המוכנים לפעולה”, Judit Szima (המשמשת גם כמזכ”ל האיגוד), לא ראתה כל רע בתוכן המאמר המצוטט לעיל. אין זה פלא, לאור העובדה כי האיגוד חתם על הסכם שת”פ עם מפלגת הימין הקיצונית ” Jobbik” (תנועה למען הונגריה טובה יותר), אשר תומכת ומפעילה את הארגון, דמוי הצבא, “המשמר ההונגרי” ומזהירה מפני “הפשע הצועני” – בפועל, מנסה להטיל אימה על הקהילה הצוענית בהונגריה כמו גם על הקהילה היהודית או כל אחד אחר אשר אינו לרוחם.
Szima הינה המועמדת, מטעם מפלגת Jobbik, לבחירות לפרלמנט האיחוד האירופי, אשר תערכנה בשביעי ביוני.
היא פוטרה מתפקידה במשטרה לקראת הבחירות, אך עדיין משמשת כמזכ”ל האיגוד.
כותב המאמר, אשר מתרכז בחובתו של כל פטריוט הונגרי לאמץ את האנטישמיות, לא הסתפק בכך.
המהדורה העוקבת של הניוזלטר הכילה מאמר נוסף שלו, בו הוא טוען: “אני בעד פתרונות של שלום. אך ניתן יהיה ליישם פתרון של שלום, רק אם ממשלתנו הציונית תעתיק את מקום מושבה לתל אביב, שכן היא זו הקוראת למלחמה”.
“מדינה מתמוטטת, שסועה על ידי מלחמה בין צוענים להונגרים, על כזו יוכלו היהודים העשירים להשתלט בקלות”, ממשיך המאמר. “מסיבה זו ניתן לצפות למלחמה בין צוענים והונגרים, אשר תוצת על ידי היהודים המחרחרים שנאה בעוד הם מחככים את ידיהם בהנאה”.
מאמר זה הביא לתלונה ובקשה לתביעה בידי פרקליטות המדינה, בטענה כי היא מסיתה לאלימות כנגד מיעוטים. הפרקליטות דחתה את התלונה, בטענה שהמאמר איננו קורא לאלימות כנגד יהודים וצוענים, וקראה להגנה מפני התקפות צפויות של קבוצות אלו.
פרשת איגוד “המוכנים לפעולה”, הינה עדות למצב האנטישמיות וההסתה לגזענות בהונגריה. עולה ממנה כי האיגוד מתפאר בלמעלה מ-4,000 חברים, כ-10 אחוזים מסך קציני המשטרה בהונגריה. מאמינים כי בבודפשט הבירה, המספרים גבוהים אף יותר. אין זה אומר כי כל חברי האיגוד מחזיקים באותן דעות גזעניות כשל דובריו העיקריים – ברוב המקרים אנשים מצטרפים לאיגוד בכדי להגן על זכויותיהם – אך הממשל ההונגרי ומערכת המשפט ההונגרית אינם מסוגלים, או אינם רוצים, לנקוט בפעולה על מנת להפריד בין פעילותו החוקית של האיגוד להגנה על זכויות השוטרים, ופעילותו הפוליטית הנתעבת.
לדוגמה, לאחר התפטרותו של ראש הממשלה Ferenc Gyurcsány, אחד המועמדים לתפקיד היה Gyorgy Suranyi, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של הונגריה, כלכלן מבריק ו-לרוע המזל – יהודי.
מפלגת המרכז-ימין “הפורום הדמוקרטי ההונגרי”, פרסמה בשער הניוזלטר שלה תמונה של Suranyi בתוך מגן דוד צהוב (זכר לטלאי הצהוב מימי הפאשיזם), עם כותרת הבאה: Suranyi הינו המועמד הנתמך על ידי שמעון פרס הזקן (נשיא ישראל). מבצע ההשתלטות אשר הוכרז על ידי המנהיג הישראלי, הגיעה לשלב בו נדרש ראש ממשלה הונגרי יהודי. ההכנות למבצע נערכו משך חודשים רבים”. (הפורום התייחס להערה המצערת אשר נאמרה על ידי מר פרס לאחרונה, כאשר תאר את הצלחתה של כלכלת ישראל באומרו “אנחנו קונים את מנהטן, פולין, הונגריה…”)
אחת משתי הסיבות העיקריות לכישלון הרשויות ההונגריות אל מול האנטישמיות והגזענות, היא העובדה כי ישנם הרבה גורמים ימניים בממשלה, אשר תומכים בדעות גזעניות, בגלוי או בסתר, ומסרבים להלחם ברצינות באלו המשמיעים אותן. הסיבה השנייה הינה – בזמן שינוי המשטר בשנות ה-90, המחוקקים שמו את חופש הביטוי בעדיפות עליונה, וגם בימים אלו הם אינם מספקים הגנה לאלו אשר נפגעים משימוש לרעה בזכות זו.

מאת יהודה להב