LOADING

Type to search

אירוע אלים אירועים אנטישמיים ארצות הברית

ארה”ב – הרוג בפיגוע שנאה במוזיאון השואה בוושינגטון

Share
מקור:

כמה דקות לפני השעה שמונה בערב (שעון ישראל; לפני אחת בצהריים שעון מקומי), ניסה גבר חמוש להיכנס למוזיאון אך הרובה שנשא עמו גרם לגלאי המתכות לצפצף. הוא שלף אותו, ירה בשומר ופצע אותו. בתגובה, ירו שומרים אחרים בתוקף ופצעו אותו, ולאחר מכן הוא נעצר. שני הפצועים פונו לטיפול בבית חולים של אוניברסיטת ג’ורג’ וושינגטון, שם מת השומר מפצעיו מאוחר יותר. נמסר כי שם ההרוג הוא סטיבן גרין.

על-פי עדי ראייה, נורו לפחות חמש יריות. אל המוזיאון, ששוכן בלב רחבת המוזיאונים הגדולה בוושינגטון, בקרבת משרד החקלאות, הוזעקו כוחות גדולים של משטרה ויחידות מיוחדות, שחסמו את כל הכניסות לאזור מחשש שמדובר בפיגוע המוני. עם זאת, במהרה התברר שמדובר באירוע מבודד.

התקרית אירעה בשעה שבמוזיאון, בן כמה קומות, היה עמוס במבקרים. תחילה הם צוו לשכב על הקרקע, ואחרי כמה דקות פונו החוצה.

כעבור זמן קצר דיווחה רשת MSNBC כי התוקף הוא ג’יימס וונקר וון-ברון, תושב מרילנד בן 89, המוכר כגזען לבן. גורמי אכיפה בוושינגטון אישרו את המידע. קצינת משטרה שהתראיינה במקום האירוע הוסיפה כי לא היה כל מידע מקדים או התרעה לפני הירי, ומוערך כי מדובר ביורה בודד שפעל על דעת עצמו. בנוסף, שיבחו במשטרה את תגובתם המהירה של השומרים במוזיאון.

המוזיאון נסגר בעקבות אירועי היום. מנהל המוזיאון, ביל פרסון, מסר כי הוא וייפתח שוב מחר. השוטרים אינם מאפשרים לאיש להתקרב למוזיאון, אך סביבו, רחבת המוזיאונים ממשיכה להיות שוקקת חיים, ורבבות אנשים מסתובבים באזור.

הלן בליילוק, אחת המנהלות במוזיאון האחראית על ענייני ניצולי השואה, סיפרה ל-ynet על חוויותיה: “הייתי באודיטוריום רובינשטיין עם כמה עשרות מבקרים. החדר עמד להתמלא, לצורך תוכנית בת שעה של ראיונות עם ניצולים. לצדי היתה ניצולת שואה מצרפת, וחיכינו שהאולם יתמלא כדי להתחיל בתוכנית. ואז מישהו רץ לתוך האולם והורה לכולם לשבת. הודיע שנועלים את הדלתות, שיש אירוע בחוץ, שאנחנו מוגנים, ושבשלב זה אף אחד לא יוצא. כלאו אותנו למעשה למשך 45 דקות בלי הרבה מידע. אחרי 45 דקות הודיעו שמתחילים לפנות אותנו, חדר אחרי חדר”.

סטפני גרוטי, בת 28, שביקרה היום במוזיאון, אמרה כי נראה שהתוקף הוא גבר לבן, שהיה חמוש באקדח בצבע כסף. “שמעתי את היריה הראשונה, זה נשמע כאילו משהו נפל מקומה גבוהה. שתי היריות הבאות היו מהירות – באם, באם. בשלב הזה, כולם החלו לברוח, זה היה תוהו-ובוהו”.

“ראיתי את אחד מאנשי הביטחון שוכב על הארץ מדמם”, סיפרה לרשת CNN עדת ראייה שהזדהתה בשם מאריה. “פניו היו מופנים כלפי מטה, והגב שלו… המון דם יצא ממנו”.

מרק ליפרט, שהיה במוזיאון בזמן התקרית, סיפר כי שמע קולות ירי ואז ראה שלושה ילדים רצים לעברו מפוחדים. הוא אמר שכאשר ראה את פני הילדים, הבין שמישהו נורה. האיש, העובד כמנהל מכירות בתחנת רדיו, אמר כי מיד לאחר מכן החל לחפש אחר יציאת החירום.

סנדי פרקינז, אם שבתה ביקרה במוזיאון, סיפרה כי כמה יריות נשמעו בטרם פונה המבנה. היא סיפרה כי בתה, אביגיל, התקשרה אליה זמן קצר אחרי הירי. היא סיפרה לפרקינז שכמה מחבריה נסערים מאוד, אך לא נפגעו. בני הנוער לא ראו מהיכן הגיעו היריות, ופונו בבטחה לאוטובוסים מחוץ למוזיאון.