LOADING

Type to search

אירועים אנטישמיים אלג'יריה

מכתב פתוח לעם השבדי – מאת Moshe Kantor

Share
מקור:

כמו רבים מכם, גם אני עקבתי מקרוב אחר ההתפתחויות האחרונות הנוגעות לדיווח ביומון השבדי “Aftonbladet”, הטוען כי חיילים ישראלים “קצרו” אברים של פלסטינים. ראשית, צריך להיות ברור לחלוטין לכולם שההאשמות המגוחכות בדיווח זה הן שקריות וחסרות בסיס, ויתרה מכך, הן מזיקות, מעוררות תסיסה ונושאות אופי פוטנציאלי של הוצאת דיבה.

אין ספק שחופש הביטוי הוא הבסיס לדמוקרטיה, ועליכם להיות גאים, ובצדק, בכך שהחוקה השבדית מגנה עליו. אך לצד זאת, לא פחות חשוב מכך שחופש זה נושא באחריות ועליו לתת דין וחשבון. וזהו המקום שבו נעוצות הבעיות המבישות ביותר הקשורות לסוגיה זו; אשר עלולות להוביל לאובדן גדול יותר של ערכים, כמו המעטה מקדושת החיים. הלקחים המרים של ההיסטוריה המשותפת שלנו מלמדים אותנו שישנו מרחק קצר בין גישה של “הכל מותר”, המופיעה באצטלה של “חופש הביטוי”, לבין פעולות של הסתה ואלימות. בהיסטוריה הלא רחוקה שלנו, לדוגמה, היה זה נפוץ למדי לפרסם סיפורים דומים וחסרי בסיס כנגד יהודים, דבר שהעניק גיבוי לזוועות הגרועות ביותר בתולדות המין האנושי. בדיוק בשל ההיסטוריה והניסיון המשותפים שלנו, כאירופים, איננו יכולים לקבל סוג זה של נאום שנאה חסר אחריות, המופיע באצטלה של עיתונאות.

בעוד שהושמעו תגובות רבות מצד בכירים בממשלת שבדיה, אני מאמין שסוגיה בסיסית זכתה להתעלמות באופן מעציב; וזוהי אחריותם של כותב המאמר ושל עורכי העיתון. ההאשמות שנכללו בדיווח נובעות מסיפורי בדים אנטישמיים עתיקים ומסוכנים, ומהשמצות מלאות שנאה, ויש לגנות אותן ככאלה. אך הסוגיה המרכזית היא שעורכי ה” Aftonbladet” קיבלו אור ירוק, תחת הכותרת של “חופש הביטוי”, להפיץ את האשמות השווא הללו, אשר, כפי שנכתב בבלוג של שר החוץ השבדי, Bildt, “יכולות לעורר אנטישמיות”.

מילים יכולות לרומם אותנו, להעניק לנו השראה ולשפר את העולם מסביבנו. אך כאשר נעשה בהן שימוש באופן בלתי אחראי, טמון בהן הכוח לעורר שנאה ואלימות. וזוהי הבעיה העומדת בלב עניין זה. אין ספק ששבדים רבים יצאו כנגד הדיווח, ויש לשבח אותם על כך, אך השתיקה ששררה סביב הסוגיה, מצד אחרים ומצד הממשלה, היא מחרישת אוזניים ומעוררת דאגה.

בתור נשיא של ארגון בלתי מפלגתי אשר מייצג קהילות יהודיות ברחבי אירופה, אני נושא באחריות להעלות על פני השטח סוגיות שיש להן חשיבות מבחינת הקהילה היהודית – על מנת להיטיב עם כל המיעוטים באירופה. שכן, כולנו אירופים ואיננו שונים איש מרעהו.

אני גאה בכך שאנו ניצבים בחזית המאמצים המשותפים, יחד עם הפרלמנט האירופי, הנציבות האירופית והמנהיגים האירופאים, על מנת להשקיע מאמצים קונקרטיים לקידום הסובלנות והפיוס ברחבי אירופה.
ואני מקווה שהבכירים השבדים, מתוקף עמידתם בראשות נשיאות האיחוד האירופי, ימשיכו להגביר את המאמצים הללו. אך כפי שהמגמות האחרונות ברחבי אירופה הראו לנו, תקריות אנטישמיות ואנטי-ציוניות שלא ניתן לקבלן הן עניין ממשי, ולמרבה הצער הן נמצאות במגמת עליה במספר מדינות באירופה, כולל בשבדיה.

כאשר אנו מתקרבים ליום השנה המרכזי לציון תחילתה של מלחמת העולם השניה ולניסיון ההשמדה של עם שלם, רק משום שאנשיו היו יהודים, אנו חייבים לעצור ולשאול את עצמנו על ערכי חופש הביטוי ועל האחריות המהותית הכרוכה בחופש זה. נכון, חופש הביטוי הוא תו איכות לממשלים ועמים חופשיים ורציונליים. אולם אלה הנמנים על התקשורת נושאים באחריות נוספת – לבדוק את העובדות ולנקוט משנה זהירות לפני פרסום של מאמרים חסרי בסיס – ללא קשר למספר העיתונים שדבר זה יכול למכור. פעמים רבות מדי, הסתה והשמצה מלאות שנאה תויגו בתור “מאמרים”, והובילו להשלכות איומות.

לכן, אני מפציר בכם, בתור אחים ואחיות אירופיים, רציונליים ומשכילים, לדרוש מהכתבים, מהעורכים ומהמוציאים לאור שלכם להפגין אחריות ואמינות. יתירה מכך, אלה המחזיקים במשרות ממשלתיות חייבים לדרוש מהעורכים להפגין יושרה, אחריות ולתת דין וחשבון. אחרת, המוסד המקודש של חופש הביטוי לא יהיה שווה יותר מנייר עטיפה לדגים.

שלכם,

——————————————————————————

Moshe Kantor הוא נשיא הקונגרס היהודי האירופי (EJC), ארגון גג יהודי כלל אירופי.

מקור: http://www.ejpress.org/