LOADING

Type to search

אירועים אנטישמיים תעמולה

‘פייסבוק אינה מונעת תכנים של שנאה כנגד יהודים’

Share
מקור:

פייסבוק, רשת התקשורת החברתית, מפרה את תנאי השימוש שלה עצמה, בכל הנוגע להסתה לשנאה, כך האשים המרכז הירושלמי לענייני ציבור, במסגרת דו”ח שפרסם.

“פייסבוק יצרה, מתוך בורות, בסיס למדיניות אנטישמית, שבה תכני השנאה היחידים שאותם מותר להביע באופן מפורש, הם אלה אשר במסגרת פרמטרים מסוימים מופנים כלפי יהודים”, כך נמסר בדו”ח.

“למרות תנאי השימוש והקוד ההתנהגותי , פייסבוק מעולם לא היתה להוטה למלא תפקיד פעיל בעיצוב תרבות אינטרנטית אשר נאבקת באפליה ובשנאה”, כתב מחבר הדו”ח, אשר קבל על כך ש“פייסבוק אינה מעוניינת לנקוט צעדים, אלא אם כן הדבר נכפה עליה על ידי התקשורת”.

אתר האינטרנט שלה “רוקן מתוכן את התנאים כנגד סוגים שונים של תכני שנאה, ולא עמד בהבטחתו לספק ‘מקום בטוח באינטרנט'”, נכתב עוד בדו”ח.

ד”ר Andre Oboler, עורך הדו”ח, אמר ל- The Jerusalem Post, “אני מקווה שזה יסייע לפייסבוק להבין שמדובר בסוגיה חמורה”.

לקראת סוף השנה שעברה, האתר נאלץ לשקול מחדש של תנאי השימוש שלו, לאחר שקיבל תלונות מקבוצת ההגנה על יהודים באינטרנט (JIDF – the Jewish Internet Defense Force) ומעיתונאי גרמני בשם Christoph Gunkel.

המכתב שנשלח מטעם ה- JIDF דרש שפייסבוק תסיר מהרשת חמש קבוצות העוסקות בהכחשת שואה , אשר נשאו שמות כמו “בהסתמך על העובדות… לא התרחשה שום שואה”, “שואה: סדרה של שקרים”, ו“השואה היא מיתוס”.

הכחשת השואה נמצאת מחוץ לחוק ב-13 מדינות, ואסורה לשימוש במדינות אחרות במסגרת חוקים רחבים יותר, האוסרים על השמצה גזענית, אך פייסבוק טוענת כי מחובתה לאפשר למשתמשיה להעלות לרשת תוכן מסוג זה, תחת הכותרת של “חופש הביטוי”.

התלונות עזרו לעורר עניין ציבורי בהכחשת השואה המתבצעת באתר, וכתוצאה מכך ביצעה פייסבוק שורת שינויים בתנאי השימוש באתר.

לפני כן, היו אסורות לשימוש מילים אשר הוגדרו כמעליבות, משפילות, פוגעניות, מזיקות, משמיצות, מזלזלות, גסות, מגונות, מטעות, מילים אשר פוגעות בפרטיות או בזכויות פרסום, או מילים המעודדות אפליה על רקע גזעי, אתני או רקע אחר. אך כעת תנאים אלו נמחקו.

בנוסף לכך, נעלמה גם ההתייחסות לחוקים ברמה הלאומית, האזורית או המקומית.

על פי הדו”ח של המרכז הירושלמי לענייני ציבור, “במאי 2009, פייסבוק החלה לבצע בקרת נזקים, בתגובה לעניין התקשורתי בקבוצות הכחשת השואה שהתארחו באתר… דבר זה התרחש שישה חודשים לאחר שפייסבוק הודיעה כי קבוצות מסוג זה לא רק מפרות את תנאי השימוש, אלא נמצאות מחוץ לחוק, בהתאם לחוקים ברמה הלאומית, האוסרים על הכחשת שואה במספר מדינות”.

“למרבה הצער, מה שפייסבוק עשו, בשילוב עם שאר הדברים שהם השמיטו, מהווה שינוי משמעותי בגישה. פייסבוק שאפה במקור לספק ‘מקום בטוח באינטרנט’, אשר התנה רישום באמצעות בית-הספר ועמידה בגיל מינימום, אך כעת נראה כי היא הפכה לאתר שבו הכל מותר”, אמר Oboler.

“אני מקווה שפייסבוק ישקלו את האופן שבו הם שינו את הגישה שלהם. הכחשת שואה היא קצה הקרחון, ובמקביל לכך שאני מעוניין שהם יכירו בה בתור ביטוי של שנאה, עליהם לשקול מחדש את כל הגישה שלהם ביחס לתוכן פוגעני”, כך אמר.

Oboler סיפר ל- Postכי ישנה כבר תגובת ענק להכחשת השואה המתרחשת בפייסבוק, שכן קרוב ל-85,000 איש מכל רחבי העולם הצטרפו לקבוצת לחץ שנקראת מאוחדים כנגד הכחשת שואה (United Against Holocaust Denial).

פייסבוק מחקה רק לעתים נדירות קבוצות ודפים אחרים מאתר האינטרנט שלה, אשר מארח תכנים העוסקים בהכחשת השואה, אך על פי דו”ח המרכז הירושלמי לענייני ציבור, “לפייסבוק, בתור חברה פרטית, יש למעשה הן את הזכות והן את המחויבות המוסרית להסיר את תכני השנאה הללו”.

הדו”ח מציין כי מוקדם יותר השנה, פייסבוק “נאלצה לנקוט עמדה בסוגיית הכחשת השואה”, והפכה למעורבת “בוויכוח פנימי גדול”, שנבע מהכרזתה של Randi Zuckerberg, מנהלת השיווק של האתר (ואחותו של המייסד Mark Zuckerberg), אשר אמרה כי “מדיניותה של פייסבוק היא להימנע מהסרה של קבוצות אשר מכחישות את השואה”.

במאמר אורח שפורסם ביום חמישי בבלוג העולמי של הוועד היהודי-אמריקאי (blog.z-world.com) , הזהיר Oboler מפני “השימוש שנעשה ברשתות אינטרנט חברתיות ומפני שיתוף פעולה בפרסום תוכן שנועד להפיץ דמוניזציה, תיאוריות קונספירציה, הכחשת שואה ומוטיבים אנטישמיים קלאסיים, על מנת ליצור קבלה חברתית של תוכן מסוג זה”.

בנוסף, הדו”ח מצביע על כך שמוקדם יותר השנה, פייסבוק הסירה מהאתר, באופן נמרץ יחסית, תמונות בהן נראו אמהות מניקות, בעוד שהותירה באתר תכנים הכוללים הכחשת שואה.

התגובה הרשמית של פייסבוק בתקשורת היתה להגן על זכותם שלא לנקוט שום פעולה (אלא אם כן יידרשו לעשות זאת על פי חוק), בהתבסס על טיעון “חופש הביטוי”. טיעון זה הגיע בו זמנית מצד אותו דובר אשר הכריז כי פייסבוק נוקטת צעדים כנגד תמונות של אמהות מניקות, אותן הגדיר כ’גסות’, ועל כן מהוות הפרה של תנאי השימוש”, כתב Oboler.

מקור: http://www.jpost.com/

ד”ר Andre Oboler הינו מומחה לתקשורת חברתית. הוא בעל תואר דוקטור במדעי המחשב מטעם אוניברסיטת Lancaster בבריטניה, ושימש כחוקר עמית במסגרת פוסט דוקטורט במדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן בישראל, וכחוקר עמית למורשת ב-NGO Monitor בירושלים. הוא עורך את ZionismOnTheWeb.org, אתר אינטרנט אשר נאבק באלימות באינטרנט.