LOADING

Type to search

ארצות הברית מאמרים

מדוע ניכרת עלייה בטרור של תנועות התומכות ב”עליונות הגזע הלבן”

Share
מקור: The Week

צוות The Week

הגזענים הימניים עומדים מאחורי גל של טרור מקומי. מדוע מתפשטת האידיאולוגיה הרעילה הזו? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת:

האם תנועות התומכות ב”עליונות הגזע הלבן” בעלייה?

השנה היה גל של מעשי רצח מזוויעים ממניעי שנאה גזענית ואנטישמית. בפברואר, אמרו התובעים כי סגן מפקד משמר החופים במרילנד אסף ארסנל של כלי נשק וחקר כיצד לקבל גישה למחוקקים דמוקרטים, לשופטים ליברליים בבית המשפט העליון ולעיתונאי הטלוויזיה; העבריין כביכול עשה גם חיפוש באינטרנט אחר “מולדת לבנה” וכן “מתי לבנים יתעוררו”. באפריל, בנו בן ה-21 של סגן שריף הואשם בשריפת שלוש כנסיות שחורות בלואיזיאנה. מאוחר יותר באותו חודש, גבר לבן ירה בבית כנסת בפוואי Poway, קליפורניה, לאחר שפרסם גילוי דעת באינטרנט שבו נכתב “כל יהודי אחראי על רצח עם מתוכנן בקפידה של הגזע האירופי”. הוא ציטט בין השראותיו את פעיל “עליונות הגזע הלבן” אשר בחודש מרץ רצח 51 מוסלמים בכרייסטצ’רץ’, ניו זילנד. הנשיא טראמפ הפחית מחשיבות מסעות ההרג שביצעו תומכי “עליונות הגזע הלבן” כעבודה של קומץ תפוחים רקובים – “קבוצה קטנה של אנשים”. אבל הבולשת הפדרלית של ארה”ב (FBI) אומרת אחרת, והודיעה בשבוע שעבר כי מתנהלות 850 חקירות נגד טרוריסטים מקומיים אפשריים, כולל גם נגד יחידים וקבוצות אנטי-ממשלה והנמנים עם פעילי “עליונות הגזע הלבן”.

האם זו עלייה גדולה?

מספר החקירות נגד פעיל “עליונות הגזע הלבן” ולאומנים גדל במהירות רבה בחודשים האחרונים, אומר מייקל מקגאריטי Michael McGarrity)), סגן מנהל החטיבה לסיכול טרור של ה-FBI. מספר ארגונים מדווחים על עלייה במספר ארגוני השנאה ובפשעי השנאה: הליגה נגד בהשמצה אומרת כי הימין הקיצוני עמד מאחורי לפחות 50 מעשי רצח בשנה שעברה, המספר הקטלני ביותר מאז פיגוע התופת באוקלהומה סיטי ב-1995. האיום הטרוריסטי המקומי המסוכן ביותר כיום, אומר מקגאריטי, הוא “העבריין הבודד שמקצין את עצמו באופן מקוון ויש לו גישה לנשק”. הדבר אף מקשה על מדידת היקף האיום. פעילי “עליונות הגזע הלבן” מתכנסים כיום בפורומים אינטרנטיים אפלים, מה שהופך את זהותם באופן מכוון לקשה למעקב.

עד כמה פופולרים האתרים האלה?

האתר Stormfront.org, אשר נוסד על ידי  אחד ממנהיגי הקו-קלאקס-קלאן (KKK) לשעבר בשנות ה-90 תחת המוטו “גאווה לבנה, ברחבי העולם”, גדל ל-300 אלף חברים עד 2017. פורום נוסף של תומכי “עליונות הגזע הלבן”, הזוכה לתנועת גולשים ערה הוא ה”דיילי סטורמר” (Daily Stormer), והוא סולק מן האינטרנט לאחר עצרת “Unite the Right” (“ימין התאחד” ב-2017, שנערכה בעיר שרלוטסוויל, וירג’יניה. האיסור בא כתגובה לאחר שהאתר קרא למפגינת הנגד הת’ר הייר (Heather Heyer), אשר נרצחה, “זונה בת 32 שמנה וחשוכת ילדים”. לוח המודעות “פוליטיקלי אינקורקט” (Politically Incorrect) שב-4chan הוא מרכז חשוב נוסף עבור אנשי ימין קיצוני, הנערך באופן אנונימי באמצעות פוסטים שנעלמים במהירות. בינואר 2018, מילת ה-N (כלומר, מילת הגנאי הגזענית “כושי”) הופיעה 115,000 פעמים ב 4chan, עלייה של פי חמישה משנת 2015.

מדוע הגזענות פורחת באינטרנט?

הרגשת ביטחון בגלל האנונימיות היחסית של האינטרנט, המשתתפים – רובם גברים לבנים צעירים – מחפשים את תשומת הלב על ידי אמירת דברים מזעזעים אלה בפורומים מקוונים אלה. תרבות של גסה של תחושת עליונות על האחר מעודדת אותם לדבר על אונס, גזענות ורצח עם – ובכך יורד סף הרגישות שלהם לאידיאולוגיות אלימות. הלאומנים הלבנים ידועים ככאלה המגייסים גיימרים בודדים באינטרנט ואוהדים של ז’אנרים של מוסיקה כמו דת’ מטאל, על ידי עידודם לראות נבלות ב”אנשים נורמליים” או באנשים הנכנעים לנורמות חברתיות. הדבר מסלים לפנטזיות אלימות על חיסול חשבונות עם נשים שלא יסכימו לצאת איתם לדייטים , ועל ירי המוני נגד יהודים ולא-לבנים.

מה זה סיסמת הגיוס שלהם?

בטוויטר, האשטאג הפופולרי ביותר בקרב פעילי “עליונות הגזע הלבן” הוא #whitegenocide. זוהי תיאוריית הקונספירציה כי היהודים מתכננים את הכחדתם של נוצרים לבנים לבנים על ידי החלפתם במהגרים ופליטים. באוקטובר אשתקד, זמן קצר לפני הריגתם של 11 בני אדם בבית הכנסת “עץ החיים” בפיטסבורג – ההתקפה הקטלנית ביותר נגד יהודים בהיסטוריה של ארה”ב – היורה השתמש בפלטפורמת מדיה חברתית ימנית קיצונית כדי לפרוק את שנאתו נגד “פולשים” בשיירות מהגרים, ואת האשמה על כך הטיל נגד “החברה עברית לסיוע למהגרים” (“Hebrew Immigrant Aid Society”).  הם אוהבים להביא פולשים כדי להרוג את בני עמנו”, אמר הפעיל הקיצוני בן ה-46. “אני לא יכול לשבת ולצפות בבני עמי נרצחים. אני נכנס”. היורה בבית הכנסת של פוואיי אמר שהוא פעל בהשראת פורום הימין 8chan. “מה שלמדתי כאן לא יסולא בפז”, כתב הרוצח בן ה-19 שעות ספורות לפני הפיגוע שביצע. המגיב הראשון עודד אותו “לקבל את הציון הגבוה”, התיאור הרווח בקרב הקיצונים באינטרנט המתאר את ספירת קורבנותיו של רוצח היורה בהמונים.

מה עושים גורמי אכיפת החוק?

גורמי אכיפת החוק אומרים שהם במצב של תת-מימון ו”כבולים באזיקים” בטיפול באיום הזה. מסיבות שלא הסבירו, ממשל טראמפ קיצץ מימון עבור המשרד הפדרלי לשותפות קהילתית, העובד עם ממשלות וארגונים מקומיים כדי למנוע את הרדיקליזציה של מוסלמים ולאומנים לבנים, מ-21 מיליון דולר ב-2016 ל-3 מיליון דולר ב-2017. המחלקה לביטחון המולדת (Department of Homeland Security) הפסיקה את פעילותה של קבוצת אנליסטים מודיעיניים שהתמקדו בטרור המקומי. תומכי זכויות אדם קוראים לקונגרס להעביר חוק לטרור פנים; ללא חוק כזה, קצין משמר החופים בדרגת ליוטננט התומך “עליונות הגזע הלבן”, אשר לכאורה גיבש תכניות להרג מחוקקים דמוקרטים בולטים ואנשי תקשורת יכול להיות מואשם אך ורק בהחזקת נשק בלתי-חוקי. “אם אתה משתמש באלימות כדרך להפחיד או לכפות”, אמרה מרי מק’קורד Mary McCord, סגנית המשנה לפרקליט הכללי לשעבר לביטחון לאומי, “אז פשוט צריך לקרוא לזה טרור. נקודה.”

בעיית המדיה החברתית

קשה להרתיע קבוצה המשגשגת על רגשות רדיפה. לאחר שהאתר Daily Stormer סולק מהאינטרנט על ידי חברת השרתים המארחת שלו, הוא מהר מאוד חזר לפעילות תחת השם, וגייס יותר מ-150,000 דולרים עבור קרן להגנה משפטית.

 האתר משחרר קבצי תמונה שניתן לשתפם ברשתות החברתיות ללא התראה צנזורים. כמו כן, קשה לחברות שמפעילות אתרי מדיה חברתית להבדיל בין פעילי “עליונות הגזע הלבן” לבין שמאלנים קיצוניים; נציב בית הנבחרים הרפובליקני סטיב קינג (Steve King) ממדינת איווה, למשל, אמר, “לאומן לבן, פעיל “עליונות הגזע הלבן, הציוויליזציה המערבית – איך השפה הזו הפכה לפוגענית?”  רפובליקנים בבית הנבחרים לקחו על עצמם משימותיה של ועדת קינג לאחר שהעיר את ההערה, אך הוא נשאר בקונגרס. פייסבוק סירבה במשך שנים לטהר מקרביה משתמשים הקוראים “למדינה לבנה בלעדית”, אך שינתה מסלול בחודש מרץ ואסרה  על “שבחים, תמיכה וייצוג של לאומנות ובדלנות של הגזע הלבן”. הדבר הוביל להאשמות של צנזורה פרטיזנית. “זאת ארצות-הברית של אמריקה”, צייץ טראמפ באתר טוויטר, “ויש לנו מה שמכונה ‘חופש הדיבור’!”