LOADING

Type to search

גרמניה תעמולה

טקסט אנטישמי בעלון העיר בּוֹרנָה

Share
מקור: lvz

בורנה – שישה חברי מועצת העיר בורנה ביקשו את כינוסה של ישיבה מיוחדת של מועצת העיר. הסיבה לכך הינה כתבה בעלון העיר בורנה (BSJ), אשר בה מפיץ עובד פרילנסר “חומר מחשבתי המבזה את האדם”, כפי שנאמר בהנמקה לבקשה. הכַּוונה הינה לטקסט של גֶרט בוּנדֶסמָן (Gert Bundesmann), שם תחת חלונית התוכן “הסבר לשמות של רחובות”, ובאופן קונקרטי כינויו של רחוב קָאנט  – נעשה שימוש בסטריאוטיפים נפוצים על מנת להסביר את האנטישמיות.

בטקסט האמור עוסק המחבר ביהודים. על פי הטענה, הם מהווים, עבור אנשים רבים, “את התגלמות החמדנות והעושק בריבית נֶשך, כלומר בדיוק אותן החולות הרעות, אשר מתועבות באופן כללי בקפיטליזם (שלוּח הרסן”. שורש הרע מצוי, על פי הטענה, כנראה גם “בהבנה העצמית הדתית שלהם”. שכן, כך נאמר הלאה בטקסט: “היהודים החשיבו את עצמם כעם נבחר של האל”. המחבר מדבר על “הלך רוח שחצני” של היהודים, אשר על פי הטענה “הוליך לדחייה ולשנאה – לא רק בגרמניה”. והוא מגיע למסקנה, ש”היהודים, כנציגי היהדות, אינם אשמים לבדם (כלומר הם עצמם) באסון שלהם”, “וגם אינם בלתי אשמים בכך לחלוטין”.

בינתיים לא ניתן יותר לשלוף את הטקסט בעמודים של ה- BSJ באינטרנט. המבקשים אמנם מודים בכך, שהעלון לא יצא לאור באחריותה של העירייה, אולם הם רואים את הסתייגות העיר כ”נדרשת בהכרח, שכן על גבי עמוד הכותרת ניתן לראות את סמל העיר”, והחוברת מגיעה חינם לכל משקי הבית בבורנה.

בֶּרנד שניידר (Bernd Schneider), המוציא לאור וגם העורך הראשי של BSJ, מצהיר בתוקף: “עלון העיר בורנה ואני אישית מסתייגים מכתבה זאת”. אף אחת מההתבטאויות של מר בונדסמן אינן תואמות “אפילו באופן ראשוני ועקרוני את העמדה של ההוצאה לאור.

על פי הטענה, המחבר, שהינו חבר באגודת ההיסטוריה של בורנה, ניצל עמוד ב- BSJ על מנת להפיץ “בדרך של מהלומה מוחצת, אשר מבחינת התוכן שלה הינה נטולת מהות לחלוטין, סיסמאות גסות עבור “שולחן האורחים הקבועים במזנון השכונתי”. שניידר, אשר הינו בעל בית הדפוס של בורנה מזה למעלה מעשרים וחמש שנה, מדגיש כי הוא סיים “באופן מיידי את שיתוף הפעולה עם מר בונדסמן. תחת הכְווָנתו האחראית, “לעולם לא תופיע יותר כתבה” של בונדסמן ב- BSJ. בונדסמן לא רצה להתבטא לגבי שאלת הבירור שהפנה ה- LVZ   (“העיתון העממי של לייפציג”).

לדבריו, הוא נאלץ לקבוע “תוך תחושת אימה וזעזוע”, כי “בעלון העיר בורנה, אשר מציג את עצמו, באמצעות השימוש בסמל העיר, כביטאון רשמי של העיר בורנה” – כלול דו”ח, “אשר ניתן לתאר אותו רק כאנטישמיות בצורתה הטהורה”. הואיל ו”חלק גדול ממה שנכתב נופל תחת תחום האחריות של העירייה”, הרי שהקורא חייב לצאת מנקודת הנחה, שגם הכתבות הנוספות אינן מנוגדות לתפיסתה של העירייה”.

ראש העיר לוּטקֶה (Luedtke) מסבירה, כי אין כל סיבה קונקרטית לכינוס ישיבה מיוחדת של מועצת העיר. לדבריה, חייבת להיכלל בזאת בקשה להחלטה קונקרטית. אם  המחשבה מאחורי המהלך של המבקשים הינה הבאתו לידי סיום של שיתוף הפעולה של העיריה עם בית הדפוס של בורנה, הרי שדבר זה איננו אפשרי. לדבריה, יש חוזים ומועדים בהתאם, אשר העיר כבולה להם. יחד עם זאת, היא הדגישה בו-זמנית, שהיא באופן  אישי לחלוטין, אך גם העיר שלה – מתייצבות באופן עקבי נגד כל צורה של אנטישמיות, הכחשת שואה או הכפשה של הדת היהודית.