LOADING

Type to search

מאמרים

האנטישמיות חוזרת, מהימין, השמאל ומהאסלאם הקיצוני. מדוע?

Share
מקור: NY Times

מאת פטריק קינגסלי (Patrick Kingsley)

צלבי קרס צוירו על בית עלמין יהודי בצרפת. קמפיין פוליטי אנטישמי מצד ממשלת הימין הקיצוני בהונגריה. מחוקקי הלייבור בבריטניה פורשים ממפלגתם ומציינים כי האנטישמיות מושרשת במפלגה. קרנבל בלגי, עם קריקטורות של יהודים דתיים היושבים על שקי כסף.

וזה רק בחודשים האחרונים.

הצטברות האירועים באירופה ובארצות הברית הדגישו כיצד דעה קדומה עתיקה צפה מחדש במאה ה- 21 בדרכים המוכרות, תוך שילוב אידיאולוגיות שבמצבים אחרים לא היו נפגשות כלל.

ההתגברות מתרחשת בתקופה של אי-ודאות כלכלית עולמית, דגש על גזע וזהות לאומית וקיטוב מעמיק בין השמאל והימין הפוליטי באירופה ובארה”ב בנושא הסכסוך בין ישראל לפלסטינים.

“יש דפוס אידיאולוגי שחוזר על עצמו”, אומר גינתר ג’יקלי, מומחה לאנטישמיות באירופה באוניברסיטת אינדיאנה. “העולם במצב רע, ומה שמפריע לו להפוך למקום טוב יותר הוא היהודים”.

האנטישמיות הפכה לחלק מהמציאות הפוליטית של ימינו, שבה הימין הקיצוני יכול להיפגש עם חלקים מהשמאל הקיצוני, השוליים האיסלאמיים הקיצוניים באירופה, ואפילו עם פוליטיקאים משני המפלגות העיקריות בארה”ב.

המפגש הזה הוא חדש, אומרים המומחים, כמו גם הופעתה של ממשלה בישראל שקשרה קשרים עם בעלי ברית מהימין הקיצוני, אשר משבחים את ישראל גם כשהם מפיצים דעות קדומות אנטישמיות בבית.

“זה יוצר נוף מאוד מבלבל והדעות מטושטשות יותר מבעבר”, אמר סמואל גיילס-מיילאק, מומחה להיסטוריה של עם ישראל במכון להיסטוריה של Temps Présent (העידן העכשווי), קבוצת מחקר צרפתית במימון ממשלתי.

הסקרים מצביעים על כך שגישות אנטישמיות אינן נפוצות יותר מבעבר, בעיקר במערב אירופה, שבה הזיכרון של השואה הפך לטקס עבור רוב הממשלות.

למרות זאת, הקנאים הפכו לכאורה לחוצפנים יותר ויוצרים אקלים שהפך את האנטישמיות למותרת ומסוכנת הרבה יותר.

בעשורים האחרונים, האנטישמיות המערבית נוטה להתחקות אחר קווי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מתואמת עם אפיזודות אלימות בין שני הצדדים. אבל מאז מלחמת 2014 בעזה, אומרים החוקרים, אירועים אנטישמיים נותרו ברמות גבוהות.

“וזה מדאיג כי המשמעות היא שזה הפך להיות נורמלי לפעול בדרכים אנטישמיות”, אמר ג’יקלי.

Hungary’s far-right government regularly invokes George Soros, the billionaire philanthropist with Hungarian-Jewish roots, as a threat, as it did in this campaign poster in Budapest last year.CreditAkos Stiller for The New York Times

Hungary’s far-right government regularly invokes George Soros, the billionaire philanthropist with Hungarian-Jewish roots, as a threat, as it did in this campaign poster in Budapest last year.CreditAkos Stiller for The New York Times

אלה כוללים מעשי אלימות. בשנת 2018 דיווחה צרפת על עלייה של 74% בהשוואה לשנה הקודמת בתקריות אנטישמיות, עם יותר מ -500 פיגועים, ביניהם רצח של ניצולת שואה בביתה. הנשיא עמנואל מקרון כינה את 2018 כשנה הגרועה ביותר בכל הקשור לאנטישמיות מאז מלחמת העולם השנייה.

בגרמניה, באותה תקופה, עלו מספר הפיגועים האנטישמיים האלימים (62 במספר) ב -60%, בעוד שכל הפשיעה האנטישמית עלתה בכמעט 10% ל – 1646 אירועים על פי נתוני הממשלה.

סקרים של האיחוד האירופי מראים כי ברחבי אירופה, שבה הפופולריות של הימין הקיצוני עלתה בעקבות אי ודאות כלכלית וחששות מפני הגירה, כמעט 90% מהיהודים סבורים כי האנטישמיות התגברה בארצם בחמש השנים האחרונות.

במשך עשרות שנים לאחר מלחמת העולם השנייה והשואה, האנטישמיות הורגשה בעיקר בשוליים הפוליטיים, וזה כבר לא המצב.

“היום, הפוליטיקאים מהזרם המרכזי באירופה ובצפון אמריקה, אפילו נשיאים, ראשי ממשלה ושרים אינם מהססים לפלרטט או לאמץ מסרים אנטישמיים”, אמר דיוויד נירנברג, דיקן בית הספר לדתות באוניברסיטת שיקגו ומומחה להיסטוריה של עם ישראל.

“התועלת האלקטורלית הזאת באנטישמיות, חדשה עבורי, גמישה מאד ולכן מסוכנת”, הוסיף נירנברג.

מפלגות הימין הקיצוני מציגות לעתים קרובות את היהודים כאיום קוסמופוליטי לזהות הלאומית, במיוחד באזורים שבהם נעשה שימוש היסטורי בסטריאוטיפ. בהונגריה, ראש הממשלה ויקטור אורבן הצליח להציג את המיליארדר היהודי ג’ורג’ סורוס כמפעיל סודי של הגירה מוסלמית.

בחודש שעבר פירסם עיתון הימין הקיצוני הפולני שנמכר בתוך הפרלמנט, בכותרת בעמוד הראשון: “איך לזהות יהודי”, לצד גינוי של היסטוריון שחוקר שותפות פולנית בשואה.

בשמאל הקיצוני, כמה פוליטיקאים חיברו בין יהודים לכישלונות של הקפיטליזם והקונספירציות על שליטה כביכול על הכלכלה העולמית. תלונות אלה נשמעות כעת מפי אנשי תנועת “הווסטים הצהובים” בצרפת.

הנשיא טראמפ עצמו מגלם את הסתירות של העת הזאת. מר טראמפ חיזר בגלוי אחרי לאומנים לבנים, ואמר כי ביניהם יש “כמה אנשים יפים מאוד”, אפילו כשהם צעדו בסגנון של קו קלוקס קלן, הצדיעו במועל יד וקראו סיסמאות כמו “יהודים לא יחליפו אותנו”.

במהלך הקמפיין שלו הוא תקף את הילרי קלינטון עם פוסט בטוויטר שכלל את התמונה שלה, כוכב יהודי וערימת כסף.

Members of the Alt-Right led a torch march in Charlottesville, Va., in 2017.CreditEdu Bayer for The New York Times

Members of the Alt-Right led a torch march in Charlottesville, Va., in 2017.CreditEdu Bayer for The New York Times

עם זאת, הנשיא מתפאר ביחסים הדוקים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומציע תמיכה מלאה בשראל, כולל העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים, גם ללא התקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים.

תמיכתו הצורמת יותר התקבלה כעת בהתנגדות חריפה יותר, מצד הנציגה ממינסטוטה,  אילאן עומר, אחת משתי הנשים המוסלמיות הראשונות שנבחרו לקונגרס.

היא זכתה לגינויים רחבים על הפצת סטריאוטיפים אנטישמיים – והיא התנצלה בפומבי. גם גב’ עומר זכתה לביקורת על מה שהיא כינתה השפעה לא ראויה של לוביסטים יהודיים, ועל מה שנתפרש באופן נרחב כהטלת ספק בנאמנותם של יהודי ארצות הברית כלפי ארצות הברית.

השימוש בהצהרות דומות על ידי חברי מפלגת הלייבור בבריטניה גרם לכמה ממחוקקי המפלגה להתפטר במחאה.

“כאשר מוסלמים צרפתים תוקפים יהודים בפאריס או במרסיי”, אמר נירנברג מאוניברסיטת שיקגו, “זה משום שהשיח האיסלאמיסטי לימד אותם להבין לא רק את מצבם של הפלסטינים, אלא גם את המעמד העולמי של האסלאם ואפילו העוני שלהם בצרפת, כאילו נגרמו על ידי היהודים והציונים”.

אבל נתונים, בעיקר מגרמניה, מצביעים על כך שרוב האנטישמיות בת זמננו, היא עדיין מבוצעת בעיקר על ידי הימין הלבן, הקיצוני, שלעתים קרובות הוא גם טנטי-מוסלמי.

“אין צורך להסכים עם חברת הקונגרס אילאן עומר על מנת להכיר בכך שהיא נתפסת בראש ובראשונה כאשה שחורה, מוסלמית, לובשת חיג’אב”, מוסיף ד”ר הלייר.

אין זה מפתיע למצוא התעוררות מחודשת של האנטישמיות בתקופה של חוסר יציבות פוליטית וכלכלית מתמשכת, אומרים היסטוריונים ואנליסטים, כאשר אזרחים ממסורות פוליטיות ותרבותיות שונות מחפשים הסברים קלים לעוולות פתאומיות ומורכבות.

בדיוק כפי שהיהודים היו שעיר לעזאזל בתקופות קודמות של חרדה לגבי קצב השינוי החברתי או הטראומה הכלכלית העולמית, כך הם גם היום, אמרה סטפני Schüler-Springorum, ראש המרכז לחקר האנטישמיות בברלין.

A demonstration organized by the Campaign Against Antisemitism outside the head office of the British opposition Labour Party in London last year.CreditTolga Akmen/Agence France-Presse — Getty Images

A demonstration organized by the Campaign Against Antisemitism outside the head office of the British opposition Labour Party in London last year.CreditTolga Akmen/Agence France-Presse — Getty Images

“הגלובליזציה ובעיקר המשבר של 2008 חיזקו אצל האנשים את התחושה כי הם נתונים  לחסדיהם של מנגנונים שהם לא מבינים, שלא לדבר על שליטה”, אומרת Schüler-Springorum. “משם זה רק צעד קטן לתיאוריות הקונספירציה הקלאסיות, שתמיד היו ליבת האנטישמיות”.

צעד זה הוא אפילו קטן יותר בעידן המדיה החברתית. שמועות ותיאוריות קונספירציה מילאו תמיד תפקיד בהתעוררות האנטישמיות. היום, המהירות שבה יכולים שקרים להתפשט, בגלל האינטרנט, הוא חסר תקדים.

ממשלת ישראל הימנית של מר נתניהו, היא סטייה בין הזרמים השונים של האנטישמיות בת זמננו.

דמויות פוליטיות ימניות קיצוניות, כמו מר אורבן, מתקרבות לישראל, בעוד שאנטישמים שמאלנים מתרחקים ממנה. אבל שניהם עושים זאת מאותה סיבה: הם תופסים את ישראל כמדינה שעשתה כמיטב יכולתה לשמר את אופייה האתני והדתי על חשבון מיעוט מוסלמי.

ההבדל העיקרי הוא שמר אורבן, ראש ממשלה של מדינה קטנה הנלחמת לשמור על זהותה האתנית, רואה בכך יתרון, בעוד שמבקרי השמאל של ישראל, כמו תומכי מנהיג הלייבור הבריטי, ג’רמי קורבין, לרוב לא רואים זאת כך.

השמאל והימין “מחזיקים בואתו דעה בכל מה שקשור לישראל”, אומר דוד הירש, סוציולוג בקולג’ גולדסמית’ באוניברסיטת לונדון, ומבקר של מר קורבין, שמנהל את הקמפיין נגד החרם האקדמי על ישראל.

“קורבין אומר שישראל היא מדינה תוקפנית ומפרה זכויות אדם, שמגינה על טהרתה בכל מחיר גם אם לשם כך היא פועלת נגד המוסלמים”, אמר. “ואני חושד כי לאנשים בימין הקיצוני יש בדיוק אותה תמונה של ישראל – שהיא מדינה לוחמתית שמגינה על עצמה נגד מוסלמים”.

עבור מבקריו של מר נתניהו, זה גם משמש כהסבר מדוע מנהיג המדינה היהודית היחידה בעולם עשוי למצוא מחנה משותף  עם מנהיג הימין הקיצוני כמו מר אורבן, למרות נטיותיו האנטישמיות.

Prime Minister Benjamin Netanyahu of Israel, shown with the Hungarian leader, Viktor Orban, has sidled up to far-right governments who support Israel even as they peddle anti-Semitic prejudice at home.CreditBalazs Mohai/EPA, via Shutterstock

Prime Minister Benjamin Netanyahu of Israel, shown with the Hungarian leader, Viktor Orban, has sidled up to far-right governments who support Israel even as they peddle anti-Semitic prejudice at home.CreditBalazs Mohai/EPA, via Shutterstock

מר נתניהו ומר אורבן חולקים גישה משותפת בכל הקשור לפוליטיקה המקומית: סלידה מקולות ליברליים, אי נוחות עם מיעוטים מוסלמים ונכונות לעבוד עם הימין הקיצוני.

כמו מר אורבן בהונגריה, מר נתניהו חוקק חוקים המכוונים נגד ארגונים אזרחיים המקבלים מימון משמעותי מחו”ל. ממשלתו אסרה על לא-יהודים לממש את הזכות להגדרה עצמית, והסירה את הערבית כשפה רשמית בישראל.

לאחרונה חתם מר נתניהו על הסכם בחירות עם מפלגה גזענית משולי הימין הקיצוני, שתוכל לסייע לו לשמור על כוחו בבחירות כלליות שיתקיימו השנה.

“אני לא מאמין שנתניהו באמת רוצה שמדינת ישראל תהיה ללא ערבים, אבל אני מאמין שהוא רוצה מדינת ישראל שבה עמדת היהודים היא כה דומיננטית ומאובטחת, שלעולם לא תצטרך לחשוב על הצורך להיות דמוקרטיה מערבית ליברלית ללא אופי אתנו-דתי”, אמר דרק פנסלר, פרופסור להיסטוריה יהודית באוניברסיטת הרווארד.

“יש שאיפה לאתנוקרטיה”, הוסיף מר פנסלר. “זה לא אומר שאין קבוצות אתניות אחרות – אבל רק קבוצה אחת שולטת באמת”.

ולמרות שהיחסים בין מר נתניהו למר אורבן עלולים להטריד חלק מיהדות התפוצות, אולי זה לא כל כך מטריד את הישראלים, אמר יוסי שיין, פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב.

מר אורבן תומך בזכותה של ישראל להתקיים, בעוד שמבקריו נתפסים על ידי כמה ישראלים “כמשמיצים את הלאומיות של ישראל ואת זכות הקיום שלה”, אמר מר שיין, מחבר ספר בנושא.

“ועבור הישראלים, זהו גרעין האנטישמיות בעידן המודרני”.

Visitors at the Auschwitz-Birkenau memorial and museum in Poland.CreditMaciek Nabrdalik for The New York Times

Visitors at the Auschwitz-Birkenau memorial and museum in Poland.CreditMaciek Nabrdalik for The New York Times

תיקונים: 4 באפריל 2019

גרסה מוקדמת יותר של מאמר זה התייחס באופן חלקי לתגובה בעקבות דבריה של הנציגה אילאן עומר, שכללה סטריאוטיפים אנטישמיים. לאחר שזכתה לגינויים נרחבים, היא התנצלה בפומבי.