LOADING

Type to search

מאמרים

למה יש עלייה באנטישמיות באירופה?

Share
מקור: israelnationalnews

מאת ד”ר מנפרד גרסטנפלד

לעיתים קרובות אנשים שואלים אותי מדוע יש עלייה מתמשכת באנטישמיות האירופית. בעיתונים הם קוראים על עלייה בתקריות בארצות שונות. לפני הזכרת נתונים אלה, יש לציין כי לא ניתן להשוות את הנתונים הסטטיסטיים בין המדינות השונות.

אחרי כל השנים הללו של שנאה כלפי ליהודים, האיחוד האירופי אפילו לא עשה מאמץ ליצור סטטיסטיקה אחידה בנושא האנטישמיות.

עם זאת, הנתונים השנתיים במדינה מסוימת מתקבלים בדרך כלל בעקבות אותה מתודולוגיה. בצרפת, על פי נתוני משרד הפנים, חלה עלייה במספר האירועים האנטישמיים ב- 2018 לעומת 2017, מ -311  ל -541. “האנטישמיות מתפשטת כמו רעל”, אמר שר הפנים כריסטוף קסטניר.

ממשלת גרמניה מדווחת שב- 2018 היו 1646 פשעים הקשורים לשנאת יהודים. זהו גידול של 10% לעומת השנים הקודמות. מספר ההתקפות הפיזיות גדל מ- 37 ב 2017 ל- 62 ב 2018.

מנתונים שנאספו על ידי ארגון ההגנה היהודי-בריטי – Community Security Trust, ניתן לראות כי 1652 תקריות אנטישמיות דווחו בבריטניה ב- 2018. מדובר בגידול של 16% לעומת השנה הקודמת. האירועים, לרוב לא אלימים, התרחשו בקצב קבוע למדי במהלך השנה. בפעם הראשונה נרשמו לפחות 100 תקריות מדי חודש.

ככל שנאספו יותר נתונים, כך התמונה הפכה לקשה יותר. סקר שנערך במארס 2019 מצא כי 90% מהסטודנטים היהודים בצרפת אמרו כי הם חוו הטרדה אנטישמית בקמפוס. 20% אמרו כי הם סבלו מהתקפה פיזית על רקע אנטישמי לפחות פעם אחת. מבין אלה, יותר ממחצית דיווחו כי הם חוו אלימות יותר מפעם אחת.

מחקר אירו-ברומטר לשנת 2019 בנושא תפיסות האנטישמיות מצא כי בכל המדינות הנ”ל רוב הציבור הרחב ראה באנטישמיות בעיה מרכזית.

בשנת 2018 ביצעה הסוכנות לזכויות האדם (FRA) את המחקר הגדול ביותר בתולדות העם היהודי בנושא האנטישמיות. המחקר נערך ב -12 מדינות. מחקר זה, למרות שאינו תקף מבחינה סטטיסטית, גם נותן אינדיקציות כי קיימת בעיה רחבה של אנטישמיות.

מגוון מחקרים נוספים זמינים. המסר על האנטישמיות האירופית הגוברת ברור.

אז, מה הסיבות? כדי להבין את התופעה הזאת יהיה צורך במספר מחקרים מעמיקים. כל ניתוח ללא אלה, הוא ספקולציה . אבל זה לא אומר שאנחנו לא יודעים כלום.

העובדה שישראל לא ערכה מלחמה רחבת היקף ב -2018, שנת שיא של אנטישמיות באירופה, מצביעה על כך כי קורלציה עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אינו הכוח המניע העיקרי של השנאה.

כמו כל כך הרבה נושאים בפוסט-מודרניות, הסיבות לעלייה באנטישמיות הן שונות. הטענה שהאירועים האנטישמיים במדינות אירופה מתגברים כאשר ישראל מנהלת מערכה גדולה נגד הפלסטינים, הייתה תקפה בעבר. העובדה שישראל לא ערכה מלחמה רחבת היקף ב -2018, שנת שיא של אנטישמיות באירופה, מצביעה על כך כי קורלציה עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אינו הכוח המניע העיקרי של השנאה.

אלמנט חשוב בהרבה הוא האלמנט המבני: האנטישמיות היא חלק בלתי נפרד מהתרבות האירופית. זה היה המצב במשך מאות שנים. האנטישמיות היא מאפיין הרבה יותר ישן בתרבות האירופית מאשר הדמוקרטיה. בעוד האנטישמיות הייתה רציפה במרוצת הדורות, לא היה זה המקרה בכל הקשור למושג הדמוקרטיה. היא נקטעה על ידי הנאציזם, הקומוניזם והפשיזם במדינות רבות, בחלקו מרצון ובחלקו כתוצאה מכיבוש.

הופעת המדיה החברתית היא גורם מרכזי נוסף בהסתה אנטישמית. בימי הביניים, נזירים דומיניקנים שוטטו מעיר לעיר כדי להסית נגד היהודים. כיום, השנאה מתפשטת במהירות רבה באמצעות האינטרנט. חסימתם של מפיצי שנאה על ידי ספקי האינטרנט, כמעט ואינה קיימת. כנ”ל לגבי חברות מדיה חברתית כמו פייסבוק וטוויטר.

התקופות הטובות ביותר ליהודים בדמוקרטיות הן בדרך כלל בתקופות של שקט. בימים אלה, נראה שהאי-שקט הולך וגובר. ההגירה, המורכבת בעיקר ממוסלמים, מלווה במספר מעשי טרור, הייתה גורם חשוב לעליית הפופוליזם הימני במספר מדינות באירופה. זה בתורו הוביל לתגובות נגד פופוליזם. האיחוד האירופי עובר תקופה של חוסר ודאות. הברקזיט הוא גורם מרכזי, אבל לא רק הוא מפזר עננים על העתיד של האיחוד האירופי. בעיות כלכליות באיטליה עשויות להשפיע על האיחוד האירופי בכללותו.

הצמיחה הכלכלית האיטית באיחוד האירופי מעוררת תנועות פוליטיות שרוצות לחלק מחדש את העושר. כל זה יוצר תסיסה כללית ועשוי להשפיע במידה מסוימת על המציאות עבור היהודים.

גורם נוסף הוא הזנחת ההשקעה הממשלתית בכוחות משטרה במקומות רבים. ברלין היא כיום בירת האנטישמיות באירופה. האשמות חמורות נשמעות כלפי הסנאט בברלין בגלל חוסר תמיכה במשטרה שלה. לעתים קרובות אין למשטרה כלים טכנולוגיים, אישיים ומשפטיים במאבק נגד החמולות הערביות הגדולות השולטות בפשע המאורגן בעיר – זנות, סחר בסמים וכספי פרוטקשן.

גם מערכת המשפט במדינות אירופאיות שונות אינה יעילה. מרכז שמעון ויזנטל הודיע לפני זמן רב כי אם אחת התלונות הרבות על האנטישמיות בעיר השלישית בגודלה בשבדיה Malmö, תוביל בסופו של דבר לגינוי מצד בית המשפט, הוא יבטל את אזהרת הנסיעה שלו לעיר. זה עדיין לא קרה.

על רקע זה, אין זה סביר שיחולו שינויים חיוביים גדולים במציאות של יהודי אירופה. אותם יהודים שרוצים לחיות באירופה ומעוניינים להזדהות בפומבי כיהודים, יצטרכו לחיות עם האנטישמיות. ככל שיהיו מעורבים יותר בחיים היהודיים, כך ימשיכו להתמודד עם בעיות ואיומים הנובעים משנאת היהודים.