LOADING

Type to search

גרמניה מחקרים

קבוצת “התנגדות הנוער” מבצעת תקיפות בברלין – נוֹיקלן

Share
מקור: deutschlandfunk

מאת מָנפרֶד גוצקֶה (Manfred Götzke)

“תהילה וכבוד לקדושים המעונים הגיבורים”.

כ- 30 גברים צעירים מתרוצצים ברחבי ברלין – רובע פרידריכסהָיין – כשהם לובשים מעֵין מדים: כולם לובשים מקטורנים (ז’קטים) שחורים, על הראש הם חובשים מצחיות שחורות עם (ציור) של פטיש ומגל מלמעלה, ומתחתיהן שערות הגזוזות בתספורת קצרה.

“המפלגה שלכם חיה בקִרבנו – קדימה, הנוער האדום!”, מופיע על גבי הדגל, אשר אותו מחזיקים ארבעה גברים, אשר עומדים בראש הגַיס. רוזה לוקסמבורג וקארל ליבּקנֶכט הם אותם קדושים מעונים גיבורים, שברצונם “לכבד” באמצעות. זו ההפגנה ליום השנה המאה לפטירתם של  100 של שני הסוציאליסטים האמורים.

“התנגדות הנוער” נקראת הקבוצה, אשר התערבבה שם באמצע. ואולם, בשונה מרוב אנשי השמאל וכן השמאל הישן כאן, “התנגדות הנוער” איננה מסתפקת בפולקלור קומוניסטי. היא נאבקת “נגד השיטה הזאת, למען הסוציאליזם ולמען העתיד החופשי בקומוניזם”. ויש להבין את זה באופן מילולי. מזה חודשים תוקפת הקבוצה, ברובע נוֹיקלן בברלין, אנשים החושבים אחרת  –  כך מצהיר עובד בפורום היהודי למען הדמוקרטיה ונגד האנטישמיות, אשר רצה להישאר בעילום שם.

“האוריינטציה שלהם הינה המָאוֹאיזם והסטליניזם. אולם מבחינתנו בולטת לעין העובדה, של”התנגדות הנוער” יש בבירור אג’נדה אנטישמית, ושהיא תוקפת באופן מכֻוון אנשים שאותם היא מזהה כיהודים. היו למשל מתקפות על אנשים, אשר נקבעו וזוהו כקורבנות בשל המגן דוד אדום על הלבוש שלהם. מצד אחד, האנטישמיות, אשר מופיעה באופן מאוד גלוי, הינה סימן היכר מהותי, וכך גם הנכונות לנהוג באלימות.

הקבוצה פעילה בראש ובראשונה בתת השכונה ריכארד, ברובע נוֹיקלן

הקבוצה נוכחת בראש ובראשונה בתת השכונה ריכארד, בנויקלן, וכמעט בכל רחוב הם התיזו את  הסמלים שלהם “JW” – כמו (ראשי התיבות בגרמנית) של “התנגדות הנוער”, ובנוסף לכך את הפטיש והמגל – על קירות הבתים. אבל גם “9 מ”מ עבור הציונים”, אִיום גלוי ברצח נגד יהודים.

במסבאה בנויקלן, אני פוגש את יֶנס, אשר הינו איש מדע התרבות, ונרתם לפעילות נגד אנטישמיות. בעצם, לייֶנס יש שם אחר, אבל את שמו האמיתי גם הוא לא רוצה לציין כאן  –  שכן בסופו של דבר הוא גר בתת-השכונה, שאתה מציינת הקבוצה כ”שלה”. יֶנס ספג פעמים רבות אִיומים מחברי הקבוצה. למשל בהפגנה פרו-פלסטינאית בכיכר הֶרמָן בנויקלן, שבה הוא צפה יחד עם חברים.

“הם ניגשו לעברֵנו ונוצר בזאת מגע פיזי ישיר, ואמרו לנו: “מה אתם עושים בנויקלן? תסתלקו מנויקלן. אם אתם לא תסתלקו מנויקלן, אנחנו נזיין לכם את החיים, , ואם אנחנו נמצא תצלומים שלנו עצמנו באינטרנט, אנחנו באמת נזיין אתכם. תוך כדי כך הם דחפו אותנו על פני האזור שם, אנחנו תמיד התחמקנו, והם שוב ושוב והתקרבו אלינו יותר ויותר, וכבר לא שמרו כל מרחק מאיתנו”.

עד אשר השוטר אמר: “לצערי, אני כבר לא יכול להגן עליהם עכשיו”.

לאחר זמן מה, הרפו חברי הקבוצה מיֶינס ומהמכרים שלו, ושעטו בדרכם בחזרה להפגנה.

“המשטרה, אשר עמדה בקרבת מקום, לא קלטה זאת, ואנחנו היינו מאותגרים על ידי המצב יתר על המידה, כך שאנחנו לא ניגשנו מייד למשטרה”.

דבר דומה חווה גם אדם, אשר אותו אנו נכנה כאן בשם סבסטיאן.

יחד עם יֶנס ועוד כשלושים מכרים אחרים, הוא רצה למחות בספטמבר נגד אירוע בסניף בירגָרטֶן אשר בנויקלן. שם הופיעה מָנָאל תָמימי. עבור פלסטינאים רבים ו”התנגדות הנוער” היא לוחמת חופש פלסטינאית, ואילו עבור סבסטיאן היא אנטישמית, אשר הפיצה פעמים רבות, בפומבי, שנאת יהודים.

“מייד כאשר הגענו לבירגרטן, ניגשו לעברֵנו 30 עד 40 גברים, והתחילו לאיים עלינו ולהעליב אותנו, והם הקיפו אנשים ספציפיים מתוך הקבוצה שלנו. לאחדים מהם אפילו פנו בשמם. הושמעו בזאת אִיומים, כגון “אנחנו נשבור לכם את הלסת, אתם בוודאי לא תגיעו הביתה”. ואילו אישה אחת כונתה “זונה של ציונים”.

סבסטיאן וייֶנס אומנם הודיעו על הפגנת הנגד שלהם, אך למרות זאת היו נוכחים במקום, מטעם המשטרה, רק שני שוטרים.

“הלך הרוח היה מאוד מחומם ולוהט, עד אשר המשטרה אמרה: “למרבה הצער, אני לא יכולה עכשיו יותר להגן עליהם”. בזאת התגלה, שהמשטרה בנויקלן איננה מכירה די הצורך את “התנגדות הנוער”, שכן אחרת לא היה קורה דבר שכזה, אחרת הם לא היו שולחים רק שוטר אחד או שניים”.

הסתה עממית, אִיומים, הפעלת כוח כפייה, עלבונות

אצל הנהגת המשטרה בברלין הקבוצה בינתיים בהחלט “על הכווֶנת”. תוך התייחסות לעבירות  פליליות שבעניינן חוקרת לשכת הפשיעה הפלילית במשטרה –  כותבת לשכת העיתונות, בעקבות שאלה מהרדיו של גרמניה, ביתר הרחבה:

“ב- 2018 הגיעו הדברים במקרים בודדים לעבירות אלימות. מעֵבר לכך, נערכו חקירות בעניין הסתה עממית, אִיומים, הפעלת כוח כפייה, עלבונות, חשיפה וריגול אסור אחר נתונים, כמו גם עבירות שונות על החוק בדבר התאספויות והתקהלויות”.

הגוף המשטרתי בברלין, המופקד על ההגנה על החוקה ושלטון החוק מסַווג את “התנגדות הנוער” לכזאת שמוכנה לנהוג באלימות. ואולם, על פי הטענה, הדרג הפוליטי ורשויות הביטחון העריכו את הקבוצה פחות מדי” –  כך אומרת יוּנֶה טוֹמיאָק, היושבת בפרלמנט של מדינת המחוז ברלין מטעם הירוקים, ואשר עוסקת כבר מזה חודשים ב”התנגדות הנוער”, כמו גם ביחס שלה לקבוצות השמאל האחרות בברלין.

“נקודה אחת, שאנחנו חייבים לעבֵד מחדש ולעסוק בה, כמערכת פוליטית וכרשויות, היא ש”התנגדות הנוער” זמן ארוך בכלל לא הייתה על המפה, מכיוון שהם כל כך לא טיפוסיים, מכיוון שהם הולכים “לכסח את הצורה” לכולם, , ולמעשה הם מתנהגים ומציגים את עצמם יותר כמו אגודות חברים נאציות, ועקב כך היה לרשויות קשה לסווג אותם”.

איסור הקבוצה, כפי ששוקלת הרשות לענייני פנים בברלין  – חושבת חברת הפרלמנט לחסר טעם ובלתי הגיוני. היה חשוב יותר, שכל הקבוצות מן השמאל בברלין יסתייגו בבירור מ”התנגדות הנוער” –  היא אומרת. אחר העובדה שקבוצה, אשר מסתמכת על מאו ועל סטלין, הייתה רשאית להשתתף בהפגנה לזכר רוזה לוקסמבורג – טוֹמיאק בשום פנים לא יכולה לעקוב, ולא מסוגלת לקלוט זאת.

הערות המתרגם:

  1. “התנגדות הנוער” – בגרמנית Jugendwiderstand, בראשי התיבות JW.
  2. רוזה לוקסמבורג הייתה הוגה ופעילה פוליטית יהודיה מפולין שקיבלה אזרחות גרמנית, והייתה פעילה בשמאל הגרמני. והתנגדה למלחמות. ב- 1915, אחרי שהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית נתנה את ברכתה לכניסת גרמניה למלחמת העולם הראשונה, היא והקומוניסט קארל ליבקנכט (Liebknecht) הקימו את ליגה ספרטקוס – Spartacus-Bund, גרעין המפלגה הקומוניסטית לעתיד. ב- 1919, אחרי המלחמה, הייתה מרידה של הליגה נגד המשטר הגרמני. היא דוכאה. הצבא הגרמני הוציא את שניהם להורג (לא מדובר סתם בפטירה, שניהם היו אנשים בשנות הארבעים המאוחרות לחייהם, זה הכל), ב- 15 בינואר 1919. יום השנה למותם. כאמור, הזהות היהודית לא הייתה העניין באידיאולוגיה ובפעילות הפוליטית של רוזה לוקסמבורג. כך או אחרת, הקבוצה השמאלנית האנטישמית שמתוארת במסמך רואים בה קדושה מעונה, אבל זה לא מפריע לה להיות אנטי-יהודית וגם אנטי-ציונית! הערה אחרונה: ברפובליקה של גרמניה מזרחית, בגרמניה הקומוניסטית, טופחו המיתוס או ההשקפה – איש לפי הבנתו  – ששניהם היו קדושים מעונים, קורבנות של המשטר הקפיטליסטי.
  3. “9 מ”מ נגד הציונים” –  מן הסתם רמיזה לקוטר של אקדח נפוץ. כך או אחרת, כפי שכתוב במפורש במסמך –  המדובר באיום ברצח יהודים.