LOADING

Type to search

גרמניה מחקרים

פושעים אנטישמיים לרוב לא נענשים בברלין

Share
מקור: morgenpost

לכל מי שנופל קרבן בהתקפה אנטישמית בברלין יש סיכוי קטן להצליח בבית משפט. הנתונים המופיעים בברלינר מורגנפוסט מראים כי מתוך 440 חקירות שנפתחו על ידי פרקליטות ברלין בשנת 2018, רק כ -15% הגיעו לבית המשפט – כלומר רק 65 תיקים. “הבעיה שלנו היא שחלק גדול מהמעשים מתרחש באינטרנט. הפושעים משתמשים באנונימיות ברשת ופועלים תחת שמות בדויים”, אמרה האחראית על האנטישמיות בתביעה בברלין, קלאודיה ואנוני. בגלל ההצלחות המעטות הללו, גם פחות אנשים מגישים תלונות. מכיוון שהמספרים מאשרים את חששותיהם של אלה שנפגעו: במקרים רבים, מודעה אינה מובילה להרשעתם של המבצעים.

לפני כחצי שנה מונתה קלאודיה ואנוני (Claudia Vanoni) לקצינה האחראית על התביעות בדין מעשים אנטישמיים במשרדו של התובע. המשרה נוצרה גם בתגובה למספר התקפות קשות נגד יהודים בברלין. באפריל 2018, למשל, בפרנצלאואר ברג, היכה צעיר ערבי ישראלי עם כיפה. המעשה עורר אימה ברחבי המדינה, והקנצלרית גינתה את התקרית. בן כיתה של תלמיד יהודי מכיתה ט’ בבית הספר היוקרתי ג’ון פ. קנדי בציילנדורף, פיזר בפניו עשן של סיגריה ואמר לו: “זה אמור להזכיר לך את אבותיך בגזים”.

בברלין התבצעו הכי הרבה פשעים אנטישמיים בשנת 2018. מנתוני המשטרה עולה כי שנאת היהודים הופכת יותר ויותר לאלימה מילולית או פיזית. בשנת 2017 היו 7 תקיפות אלימות לעומת 27 בשנה שעברה. ואנוני: “ההתרשמות שלי היא כי בעקבות ההסתה והפעולות שלא זוכים לענישה באינטרנט,  מספר השפעים ברחוב, עולים”.

בקהילה היהודית בברלין לא מופתעים בכלל ממספרן הנמוך  של התביעות. “התקווה שלי הייתה כי יותר מקרים יגיעו לבית המשפט אבל גב’ ואנוני נכנסה לתפקידה רק לפני כמה חודשים” אמר זיגמונד קניגסברג, עיתונאי העוסק בתקריות אנטישמיות מטען העיתון Morgenpost בברלין. יש לחכות להתפתחויות. גם קיימת בעיה בכך ש- 80% מהאנשים שנפגעים בתקיפות אנטישמיות, אינם מדווחים על כך למשטרה. לנאים חסר האמון בעבודת הרשויות. לכן טוב שגב’ ואנוני מונתה לאחראית על הטיפול בעבירות אנטישמיות מול הקהילה היהודית.”אך לבנות את האמון לוקח זמן רב ואנחנו רק בהתחלה” אמר קניגסברג.

מזה זמן מה מתנהלים דיונים על הרקע לשנאת היהודים. במחקר אירופאי רחב אומרים 80% של הקרבנות כי התוקפים היו לרוב מוסלמים. סטטיסטיקת המשטרה מראה בברלין תמונה שונה. כאן רשומים 80% של המבצעים כאנשים מהימין הקיצוני. אנשים כועסים את הסטטיסטיקה הזאת, אומרת ואנוני לעיתון, “כי היא לא משקפת את המציאות”. “אנשים מתייחסים לאנטישמיות מצד המוסלמים כאיום גדול יותר” הסבירה הפרקליטה. הדבר נכון גם בברלין.

קורנליה סייבלד, נציגה של מפלגת CDU בבית הנבחרים דורשת לכן כי המשטרה תעשה מאמצים גדולים יותר ותבדוק את הרקע של המעשים האנטישמיים. “זה דורש יותר עבודה, אבל בגלל שזה תחום שנוגע ביסודות המדינה שלנו, אני חושבת שזה מוצדק”.

היא מסתכלת בדאגה על שנאת היהודים שמקורו במרחב הערבי. ” בגרמניה קיימת ענישה בכל הקשור למעשים אנטישמיים אך הדבר שונה למדי בעולם הערבי. אלה אזורים שירשו מדור לדור את הרעיון כי ישראל היא דבר רע”, אומרת סיבלד. לכן קשה יותר להילחם באנטישמיות הזאת משום שהוא “מושרש מבחינה תרבותית”. היה צריך לפעול נגד שנאה כזאת כלפי יהודים באמצעים שונים מאשר אלה שמשמשים את מערכת המשפט כנגד האנטישמיות שתמיד הייתה קיימת בגרמניה.

לכן דורשת נציגת ה- CDU כי בנוסף לתפקיד של ואנוני בפרקליטות ייבחר גם יועץ לענייני אנטישמיות. “אני חושבת שזה נכון מה שגב’ ואנוני עושה אבל היא נכנסת לתמונה רק כשהילד כבר נפל לבאר. וזה לא מספיק. חשוב למנוע אנטישמיות. אם מישהו מבצע מעשה אנטישמי בפעם הראשונה, מאד קשה לתפוס אותו. במדינות אחרות בגרמניה יש כבר תפקידים כאלה וברלין נמצאת מאחור בתחום זה”.