LOADING

Type to search

צרפת תעמולה

גל אנטישמיות בצרפת: אצבע מאשימה לאפודים הצהובים

Share
מקור: apnews

בתקופה האחרונה מורגשת עלייה ניכרת במספר התקריות האנטישמיות באירופה בפרט ובעולם בכלל. בשנה האחרונה נרשמו ביבשת המערבית יותר מ-540 אירועים על רקע אנטישמי, בצרפת לבדה חל ב-2018 זינוק של 74% באירועים שכוונו נגד יהודים.

בסוף השבוע האחרון רוססו כתובות נאצה על שני חלונות ראווה של סניפי רשת הבייגלים “בייגלשטיין” בפריז, שבבעלות יהודית. “זה כמובן מאכזב, זה מפחיד, אבל אני מסרב להיכנס לפאניקה ואני מסרב לתת קול לאנשים האלה”, אמר בעל הסניף שהותקף, ז’יל אבקסיס. שר הפנים הצרפתי, מתיאס פקל, תיאר את המגמה: “האנטישמיות מתפשטת כמו רעל, כמו ארס. היא תוקפת, מקלקלת את הנפשות, היא רוצחת”. היהודים במקום מביעים תחושת סכנה אמיתית ופחד לנוכח העלייה באנטישמיות.

שר הפנים של צרפת, כריסטוף קסטנר, השתתף אמש בטקס באתר לזכר אילן חלימי, הצעיר היהודי שעונה למוות ב-2006 בהתקפה אנטישמית שזעזעה את צרפת. שני עצים שנשתלו במקום שבו הוא נמצא גוסס בפרברי פריז הושחתו בהתקפה מכוערת. “האנטישמיות מתפשטת כמו רעל, כמו ארס”, אמר קסטנר. “היא מרקיבה את הנפש, היא הורגת”. השר הבטיח שממשלת צרפת תילחם באנטישמיות.


אילן חלימי, נזכיר, היה יהודי בן 23 שבינואר 2006 נחטף על-ידי כנופייה שנודעה לימים כ”כנופיית הברברים”. חלימי נעלם לאחר שיצא לפגישה עם צעירה שהכיר בחנות טלפונים סלולריים שבה עבד. אחרי היעלמותו יצרו חוטפיו קשר עם בני משפחתו ודרשו כופר של 400 אלף אירו. כשהמשפחה לא הצליחה לגייס את הכסף הפחיתו את הדרישה ל-5,000 אירו, אבל אז ניתקו איתה קשר. שלושה שבועות אחרי היעלמו נמצא חלימי עירום וכפות באזיקים ליד מסילת רכבת בפרבר של פריז. הוא היה מוכה הלם ולא הצליח לדבר. גופו היה מכוסה בכוויות, חתכים ופצעים, והוא מת בדרכו לבית החולים. שנה אחר כך הובא לקבורה בהר הרצל בירושלים. רוצחיו נתפסו ונשלחו לכלא.

השר קסטנר לא קשר את העלייה בהתקפות האנטישמיות לארגון זה או אחר, אבל בתנועת “האפודים הצהובים” שמקיימת בחודשים האחרונים ברחבי צרפת הפגנות, בהן גם אלימות, יש חברים הידועים בעמדותיהם הקיצוניות. מאז תחילת מחאת האפודים הצהובים בנובמבר נרשמו כמה אירועים אנטישמיים, וגורמים בממשלת צרפת הזהירו שפעילים קיצונים הסתתנו אל התנועה ומנצלים אותה.

פרדריק פוטיר, האחראי מטעם ממשלת צרפת על המאבק באנטישמיות, בגזענות ובאפליה על רקע נטייה מינית, טוען שכמה ארגוני ימין קיצוני הצליחו להסתנן להפגנות האפודים הצהובים. בסוף השבוע העלה לעמוד הטוויטר שלו תמונה של קיר בפריז ועליו כיתוב מכפיש שלפיו נשיא צרפת עמנואל מקרון הוא כלי המשמש חלק ממזימה יהודית. “כשהשנאה ליהודים מקבילה לשנאה לדמוקרטיה, אוצר המילים של החוגים הפשיסטיים נמצא על הקירות”, כתב פוטיר.

מלבד השחתת האנדרטה לאילן חלימי צוירו בימים האחרונים צלבי קרס על תיבות דואר הנושאות את תמונתה של ניצולת השואה היהודייה-צרפתייה סימון וייל, שהייתה שרה בממשלת צרפת ונשיאת הפרלמנט האירופי. באירוע אחר, בחנות של רשת הבייגלים Bagelstein בפריז, נכתבה המילה Juden על חלון הכניסה למקום, אם כי אחד ממייסדי הרשת סיפר שהיא נכתבה עוד לפני הפגנות האפודים הצהובים של סוף השבוע האחרון.