LOADING

Type to search

מאמרים

הצלחות במאבק באנטישמיות

Share
מקור: jpost

מאת מנפרד גרסטנפלד

בשנת 2018 נערכו מגוון פעולות חשובות נגד האנטישמיות. סיכום הפעולות העיקריות בסוף השנה מספק משקל נגד לדוח השנתי על האירועים האנטישמיים הגרועים ביותר, שמתפרסמים כבר מספר שנים על ידי מרכז שמעון ויזנטל.

אחת ההתפתחויות החשובות היא ההסכמה של מדינות רבות לאמץ את הגדרת האנטישמיות של ה- IHRA (כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה). אי אפשר לנסות להילחם באנטישמיות ביעילות, אלא אם כן קיימת הגדרה משותפת. עד כה אומצה הגדרת האנטישמיות של IHRA על ידי בריטניה, ישראל, אוסטריה, סקוטלנד, רומניה, גרמניה, בולגריה, ליטא והרפובליקה של מקדוניה לשעבר. היא התקבלה גם על ידי מגוון רחב של מוסדות אחרים כגון אוניברסיטאות ועיריות וביניהם לונדון וברלין.

התפתחות משמעותית נוספת היה המאבק נגד תנועת ה- BDS, שמטרתה לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל. צעדים משפטיים ממלאים תפקיד חשוב בהפרעת הפעילות של BDS. בנובמבר 2018, קנטאקי הפכה למדינה האמריקאית ה -26 שהעבירה חקיקה האוסרת על הענקת חוזים ממשלתיים לחברות המאמצות את תנועת ה- BDS. מושלי כל 50 המדינות בארה”ב חתמו על הצהרה המגנה את תנועת ה- BDS וקובעת שהיא נוגדת את הערכים האמריקנים. צ’ילה אסרה לאחרונה על העיריות שלה להחרים את ישראל תוך אימוץ עקרונותיה של תנועת ה- BDS כסיבה שלא לנהל עסקים עם ישראל. עיריות שונות בספרד ניסו ליישם את עקרונות BDS על הפעילות שלהם. עם זאת, מספר בתי משפט ביטלו את הצעדים האלה, למשל, בברצלונה.

התפתחות חיובית נוספת היא מינויו של נציב לטיפול באנטישמיות בגרמניה אשר פועל ברמה הלאומית אבל גם במגוון של מדינות פדרליות. הנציב הלאומי, פליקס קליין, כבר התייחס להיבטים רבים ולתקריות אנטישמיות בגרמניה. הוא ציין, למשל, כי בכוונתו להתמודד עם העיוות הפוליטי של נתונים סטטיסטיים על פעולות אנטישמיות. פשעים נגד יהודים על ידי עבריינים שזהותם לא ידועה, נרשמו עד היום כאילו בוצעו על ידי הימין הקיצוני, בעוד מספר ההתקפות על יהודים על ידי המוסלמים גבוה מכפי שנרשם. בין הנציבים של המדינה, יזם לודוויג Spaenle מבוואריה ניטור של האירועים האנטישמיים שאמור להיות מבצעי כבר בשנה הבאה.

הנציבות האירופית מינתה כבר בשנת 2015 את קטרינה פון שנורביין כרכזת למאבק באנטישמיות. היא ביצעה יוזמות שונות, אך לא קיבלה באף מקום משאבים על מנת למלא את תפקידה בחשיפת האנטישמיות המסיבית בקרב יותר מ -500 מיליון אזרחי האיחוד האירופי.

התפתחות רביעית חשובה היא הגברת הביטחון של בתי הכנסת ומוסדות יהודיים אחרים. שוויץ הייתה  רשלנית מאוד בתחום זה. לבסוף הייתה באזל העיר השוויצרית הראשונה השנה שהחליטה באיחור רב להצטרף לתהליך זה ולהקצות שוטרים לשמירה על בית הכנסת. זהו תקדים חשוב וקריאת תיגר על ערים אחרות בארץ.

התפתחות חמישית חשובה היא פרסום מחקרים נוספים בנושא האנטישמיות. בחודש דצמבר פרסמה סוכנות זכויות היסוד (FRA) דו”ח שלטענתה הוא המחקר הגדול ביותר על האנטישמיות שבוצע אי פעם. היא חקרה 12 מדינות של האיחוד האירופי וכותרתה: “חוויות ותפיסות של האנטישמיות”. המחקר מצא שההצהרה האנטישמית הנפוצה ביותר כנגד יהודים באירופה היא שישראלים מתנהגים כמו נאצים כלפי הפלסטינים. האנטישמיות המוסלמית מוזכרת כמקור הדומיננטי של הטרדה כלפי יהודים באירופה. מיד אחריה עומדים האנטישמיות השמאלנית והאנטישמיות הימנית. זוהי בעיה כלל-אירופית אך בגלל המעקב הלקוי, רוב קורבנות האירועים האנטישמיים אינם מתלוננים בפני השלטונות.

ישנם נושאים רבים אחרים אך פחותים בחשיבותם. אחד מהם היה מניפסט צרפתי נגד האנטישמיות המוסלמית, שנחתם על ידי 250 אישים יהודים ולא יהודים. מסמך זה מסכם את המרכיבים העיקריים של אלימות והסתה נגד יהודים שמקורם בקהילות המהגרים. אפשר רק לקוות שבשנה הבאה אחרים יבואו בעקבותיהם ויחשפו את מה שממשלות אירופאיות שונות מנסות להסתיר. חמש עשרה שנה מאוחר מדי, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, קיבל באופן רשמי את העובדה כי רצח ה- DJ היהודי, סבסטיאן סלם בשנת 2003 על ידי שכן מוסלמי, היה מעשה אנטישמי.

מועצת האיחוד האירופי אישרה את ההצהרה הראשונה מסוגה שעוסקת במלחמה באנטישמיות ובחיזוק ביטחונם של הקהילות היהודיות באירופה. שגרירת ארה”ב היוצאת, ניקי היילי, אמרה: “לא נסבול מצב שבו גוף עולמי של 198 מדינות מקדיש מחצית מהזמן לתקוף מדינה אחת: ישראל”.

התקשורת הבריטית, “דיילי מייל” וה”דיילי טלגרף”, חשפה את האנטישמיות המשמעותית במפלגת הלייבור הבריטית, בראשותו של ג’רמי קורבין, ידיד של טרוריסטים שביצעו רצח עם, מקורבו של מכחישי שואה, שמסית נגד ישראל ואנטישמי במשרה חלקית.

ישנם מעשים רבים אחרים הראויים לשבח שמבוצעים על ידי אנשים פרטיים נגד האנטשמיות. אליסה מילאנו סירבה לנאום במצעד הנשים בארה”ב לאחר ששניים ממנהיגיה, טמיקה מלורי ולינדה סרסור, סירבו לנתק את הקשר עם לואיס פאראחאן, האנטישמי המוביל בארה”ב. התפתחות חשובה נוספת היה הפיטורין על ידי CNN של מרק למונט, מסית קיצוני נגד ישראל.

זה צריך להפוך למסורת – לא רק לפרסם תקריות אנטישמיות בסוף כל שנה, אלא מעכשיו יש גם אפשרות לפרסם הצלחות במאבק נגד האנטישמיות.

ד”ר מנפרד גרסטנפלד הוא יו”ר אמריטוס של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. הוא קיבל את פרס מפעל חיים של כתב העת לחקר האנטישמיות, ואת פרס המנהיגות הבינלאומית על ידי מרכז שמעון ויזנטל.