LOADING

Type to search

ארצות הברית מאמרים

ב- 2018 הייתה עליה בפשעי שנאה ועליה באנטישמיות ובלאומנות הלבנה

Share
מקור: daily bulletin

מאת דיפה בהראט (Deepa Bharath)

מהרצח של בלייז ברנשטיין וההתגברות המתמשכת בפשעי שנאה ועד לטבח של 11 מתפללים בבית הכנסת “עץ החיים” בפיטסבורג, הייתה שנת 2018 שנה של אנטישמיות גוברת, תקריות שנאה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית, לאומנות לבנה, לא רק כאן בדרום קליפורניה, אלא בכל רחבי ארה”ב.

נתונים סטטיסטיים בנושא פשעי שנאה שפורסמו על ידי רשויות אכיפת החוק יחד עם הנתונים של ה- FBI, הראו עלייה בפשעי שנאה, במיוחד בערים גדולות כמו לוס אנג’לס וניו יורק, זו השנה השלישית ברציפות. השנה נרשמה עלייה מסחררת בפעילות ברשת מצד קבוצות קיצוניות ושחקנים בודדים, ובעוד אתרי מדיה חברתית כמו פייסבוק וטוויטר נהיו קצת יותר טובים בעקירת קבוצות שנאה, אנשים אלה עברו לאתרים לא מצונזרים אחרים כמו גאב.

גורמים רשמיים אמרו כי רוברט באוורס, האיש שירה והרג 11 מתפללים בבית הכנסת “עץ החיים” בשכונה היהודית “ Squirrel Hill “, ושביצע את ההתקפה הקטלנית ביותר על העם היהודי בהיסטוריה האמריקאית, פרסם בגאב דקות לפני שהוא לקח רובה סער ונכנס לבית הכנסת ביום שבת, כשהוא צועק שהוא רוצה להרוג את כל היהודים. תקיפת בית הכנסת באה לאחר שנתיים של “שנים בהן הייתה עלייה חסרת תקדים בפשעי שנאה ואירועי שנאה” נגד כל קבוצות השוליים על בסיס גזע, דת, מוצא לאומי, נטייה מינית וזהות מגדרית, אמר הרב פיטר לוי, מנהל אזורי של הליגה נגד השמצה במחוז אורנג’ ולונג ביץ’.

בינואר, זעזע הרצח האכזרי של בלייז ברנשטיין בן 19 במחוז דרום אורנג’, את כל האזור. הרוצח, סמואל וודוורד, עומד כעת בפני משפט על רצח ופשע שנאה לאחר שהתברר כי הוא קשור לקבוצה הלבנה Atomwaffen. ברנשטיין היה גם יהודי וגם הומו.

הליגה נגד השמצה קיבלה דיווחים על איומים על בתי כנסת בעקבות הירי בפיטסבורג, כולל כמה תקריות בדרום קליפורניה. בארווין, ונדל ריסס על החומה הקדמית של קהילת בית יעקב את המילים “יהודים” וב- Anaheim קיבל בית כנסת נוסף איום על פצצה, אמר לוי.

“היו אירועים רבים בבתי ספר הקשורים לסטריאוטיפים, צלבי קרס, בדיחות שואה וכן הלאה”, אמר. “ראינו גם עלייה דרמטית בכרזות ובפליירים בקמפוסים המבקשים לגייס סטודנטים לקבוצות גזעניות לבנות”.

הסכנה לקיצוניות גבוהה בארצות הברית עם “הימין הקיצוני”, אמר בריאן לוין, מנהל המרכז לחקר שנאה וקיצוניות ב- Cal State San Bernardino.

“בזמנים של לחץ פוליטי כזה, סכסוך וקיטוב, מדאיג אותי שאנחנו לא מסתכלים רק על קו קו קלוקס קלאן המסורתי”, אמר. “החברה המקוטבת מוצאת בית והד באינטרנט. הסיכון הגדול ביותר הוא הרסיסים בכל האידיאולוגיות, אם כי (הלאומנות הלבנה) היא כיום האיום הגדול ביותר”.

מומחים שפועלים נגד כל הקיצוניות, כמו Moonshot CVE בלונדון, רשמו 280 אלף חיפושים אחר תוכן ימני קיצוני באינטרנט בארצות הברית במשך שלושה חודשים ב -2017, בהשוואה ל -40 אלף חיפושים באינטרנט אחר חומר ג’יהאדיסטי במשך שישה חודשים.

חוקרים אלה אומרים כי התיאבון לחומר בנושא קיצוניות אלימה יחד עם לאומנות לבנה גדל בארצות הברית, וממשיך לגדול.

באותו זמן קבוצות שנאה קיצוניות כמו “הנערים הגאים” ו – “Rise Above Movement”, שלשניהם שורשים חזקים בדרום קליפורניה, נתקלו גם הם בביקורת מעמיקה מצד משרד המשפטים.

פקידים פדרליים עצרו כמה חברים משתי הקבוצות, לאחר שבדקו ראיות לכך שהם ביצעו מעשי אלימות במהלך הפגנות בברקלי, ניו יורק ושרלוטסוויל.

גם עיתונאים שיחקו תפקיד בחשיפת קבוצות הדוגלות בעליונות הלבנים. שמו של מייקל מיסליס, תושב דרום קליפורניה, עלה לכותרות של ארגון החדשות התחקירני ProPublica ותוכנית הטלוויזיה “Frontline”, שזיהתה אותו בתצלומים ובקטעי וידאו מההפגנה, שם הוא נראה עם ידיים מורמות וסרטי הדבקה המכסים את ידיו.

מיסליס, שפוטר מנורתרופ גרומן אחרי פרסום הדו”ח, היה גם אחד משלושת חברי ” Rise Above Movement ” שנעצרו בדרום קליפורניה באוקטובר.

מומחים כמו לוין מאמינים כי המרחב המקוון ימשיך להאכיל את הרסיסים ואת השחקנים הבודדים.

“היינו מסתכלים על פשעי שנאה כפתולוגיה אינדיבידואלית”, הוא אומר. “אבל עכשיו, הרשתות החברתיות הגבירו וחימשו את המחלקות שלנו זה הפל להיות עניין של ביטחון לאומי”.

לוי אמר כי הטבח בפיטסבורג יצר מודעות לגבי הצורך בביטחון לא רק בבתי הכנסת אלא בכל בתי התפילה.

“מה שאני חוזה לשנת 2019 הוא שנמשיך ביחסים פתוחים ושקופים עם אכיפת החוק”, אמר. “נפרסם את האנטישמיות ואת השנאה בכל מקום שבה היא מכוונת כנגד זהות יהודית, כולל תיאוריות קונספירציה המופנות לישראל וליהודים”.

אסור לתת לסוגים כאלה של שקר להתפתח, אמר לוי.

“זה מוביל לאלימות המבוססת על זהות, וראינו שזה קורה יותר מדי פעמים נגד כל מני סוגי אנשים”, הוא אומר.

Deepa Bharath covers religion for The Orange County Register and the Southern California Newspaper Group. Her work is focused on how religion, race and ethnicity shape our understanding of what it is to be American and how religion in particular helps influence public policies, laws and a region’s culture. Deepa also writes about race, cultures and social justice issues. She has covered a number of other beats ranging from city government to breaking news for the Register since May 2006. She has received fellowships from the International Women’s Media Foundation and the International Center for Journalists to report stories about reconciliation, counter-extremism and peace-building efforts around the world. When she is not working, she loves listening to Indian classical music and traveling with her husband and son.