LOADING

Type to search

מאמרים

העלמת עין לאנטישמיות: אמנסטי ושות’.

Share
מקור: CST

מאת מארק גרדנר

מאמר זה, מאת מנהל התקשורת של CST, מארק גרדנר, הופיע במקור ב- Jewish Chronicle ב -19 בדצמבר 2018, תחת הכותרת ‘התעלמות מאנטישמיות עשויה להיות כעת מדיניות של אמנסטי אינטרנשיונל’:

ארגון “אמנסטי” פרסם, בתוך יותר משנה, שני דו”חות על שנאת נשים, גזענות ומדיה חברתית שאינם מזכירים את האנטישמיות. זאת, למרות ש- CST ושותפינו, כגון אמנת המדיניות נגד אנטישמיות, הוכיחו באופן נרחב את התעללות שממנה סובלות נשים יהודיות, במיוחד חברות פרלמנט.

התנהגותו של אמנסטי מתאפיין כיצד מספר רב של אנשים בעולם האנטי-גזעני חוזר ומתעלם מהאנטישמיות.

אני יודע זאת, משום שעמיתיי ואנוכי חווינו זאת כל כך הרבה פעמים מהלך השנים, בין אם בישיבות סודיות פרטיות, בכנסים ציבוריים מלאים באנשים, בטיעונים בתקשורת או בכל מקום אחר, כולל כאשר נפגשתי עם ג’רמי קורבין יחד עם מועצת נציגי הפרלמנט  ומועצת המנהיגות היהודית.

זה תמיד אותו הדבר. האנשים שאתה פוגש מאמינים בכנות שהם מתנגדים לאנטישמיות, אך עדיין משאירים אותך עם ההרגשה שהם לא מסוגלים להתייחס ברצינות לאנטישמיות, אלא אם כן זה מגיע מהימין הקיצוני.

הסיבה לכך היא כי הם מבינים גזענות כמשהו שקשור לצבע. עבורם, לא ניתן להשוות בין המצב החברתי והכלכלי של היהודים הלבנים למצבם של מוסלמים מדוכאים ואנשים עם גוון עור כהה. אם אתה יכול להפוך את היהודים לציונים, אז זה נהיה עוד יותר גרוע, כי הציונים וישראל הם לנצח מזוהים עם החלקים החיוניים של הדיכוי שגורם לגזענות מלכתחילה.

הציונות וישראל לעולם אינן רחוקות מזה. נדיר למצוא קבוצה אנטי-גזענית המתעלמת מאנטישמיות ומישראל. סירובו של מר קורבין לקבל את ההגדרה של IHRA בעניין האנטישמיות, הפך את המצב לגרוע אף יותר. ישראל כבר לא רק משטר גזעני. במקום זאת, היא מתוארת בעולם שלאחר השואה, כ”מטרה גזענית”.

כך שאתה יכול להיות או בעד ישראל וגזען או נגד ישראלי ואנטי גזעני.

בחוגים אלה, נשמע לעיתים נדירות באופן מפורש את הבקשה מיהודי בריטניה לגנות את ישראל, משום ששפה כזאת הייתה נשמעת כמובן גזענית: אבל צחנת הדרישה תמיד נמשכת.

בסופו של דבר, ההרגשה האנטי-ישראלית עולה על כל רצון לעמוד לצד קהילות יהודיות מרכזיות ולהתנגד באופן מובהק לאנטישמיות בת זמננו. עמדה זו זוכה לעידוד מצד קומץ יהודים אנטי-ציונים, שחשים בוז ליהודים האחרים.

במקרה הספציפי של אמנסטי בריטניה, ההתעלמות שלהם מהאנטישמיות היא לא רק תוצר לוואי מקרי של השקפת עולם. במקום זאת, היא עשויה לשקף את המדיניות הרשמית.

במארס 2015 נדחתה ההחלטה “להיאבק נגד האנטישמיות” בכנס השנתי שלהם והייתה בכך ההצעה היחידה שלא התקבלה בכנס. שלושה חודשים לאחר מכן, בעקבות ביקורת על ההחלטה, טען יו”ר הארגון כי מועצת המנהלים החדשה שלו “החליטה שאמנסטי אינטרנשיונל בריטניה תהיה פרואקטיבית בתגובתה הפומבית כנגד מקרים של אנטישמיות בבריטניה”. גם הבטחות אחרות הושמעו.

עבור לאתר האינטרנט של אמנסטי ונסה לחפש את התגובות הללו לאנטישמיות. נראה שהם לא קיימים. זאת, למרות הסיקור התקשורתי חסר התקדים בנושא האנטישמיות, חרף החששות שהשמיעו יהודי בריטניה על עתידם ולמרות ש- CST רשם מספר שיא של תקריות אנטישמיות.

אמנסטי יודע איך אנחנו מרגישים בקשר לזה. ההחלטה בנושא האנטישמיות שנדחתה באה בעקבות ויכוח ציבורי מכוער ב -2013, כאשר הם הגנו בפומבי על אחד מאנשי הצוות שלהם שהשמיע בדיחה אנטישמית נגד חברי הפרלמנט לוסיאנה ברגר, לואיז אלמן ורוברט חלפון.

מבחינתי, הגישה של אמנסטי באה לידי ביטוי בניסיון אישי שהיה לי עם חוקר בכיר של אמנסטי באוקטובר 2015, כאשר נשאנו נאומים מרכזיים בקולוקוויום אירופי בנושא המאבק באנטישמיות ובשנאה אנטי מוסלמית. פירטתי את רמות האנטישמיות המתעצמות ברחבי אירופה ואמרתי: “אם היהודים לא יוכלו לנהל חיים נורמליים כאן, הם יעזבו או יסתירו את זהותם ויפסיקו להיות יהודים במובן המשמעותי.

“אנחנו זקוקים לתמיכה מוסרית, וזה חשוב כאשר כל כך הרבה אנשים, שאליהם אנחנו באופן אינסטינקטיבי לסולידריות אנטי-גזענית, מתעלמים מהחששות שלנו, כולל ארגון אמנסטי אינטרנשיונל שנמצאים היום בפאנל”.

מעולם לא שמעתי מהחוקר, ולא מעמיתיו. שלוש שנים לאחר מכן, אנחנו עדיין מצפים לתמיכה הזאת באופן אינסטינקטיבי, אנחנו זקוקים לה יותר מתמיד, אבל אנחנו עדיין לא זוכים לה.

זה משנה כי היהודים יילחמו באנטישמיות לבד, אבל לעולם לא ננצח לבד.

כדי לעצור ולהפוך את המגמה הנוכחית, אנחנו צריכים את כל אלה המציגים עליונות מוראלית.

זה נכון עבור כנסיות, איגודים מקצועיים, פוליטיקאים, אקדמאים וקבוצות אנטי גזעניות, אשר אמנסטי הוא אחד החשובים ביותר.

בכל פעם שהם מפנים לנו את הגב, אנחנו הופכים לבודדים יותר והאנטישמיות מתחזקת. השתיקה שלהם בקושי יכולה להיות קולנית יותר”