LOADING

Type to search

בריטניה מאבק באנטישמיות

אייבור בדיאל מבקש להפסיק את השימוש במונחים אנטישמיים בכדורגל

Share
מקור: morning star online

אייבור בדיאל (Ivor Baddiel), כותב ובמאי סרט על אנטישמיות, ביקש מתומכי הכדורגל לשקול היטב את השימוש שלהם במילה Y.

הבמאי, בן ה- 55 הוא אחיו הבכור של הקומיקאי דוד בדיאל וצופה במשחקי כדורגל בסטמפורד ברידג’ כבר 42 שנים. הוא נחוש בדעתו לחנך את האוהדים של כל המועדונים בנושא אנטישמיות.

סרטו של בדיאל הושק בתחילת השנה, במימון kick it out, עמותה הפועלת נגד אפליה, כחלק ממסע “אמירה לא לאנטישמיות” מצד צ’לסי.

הסרט הקצר מציג צילומים של שירים אנטישמיים, מחוות ופוסטים שפורסמו על ידי אוהדי כדורגל, לצד תמונות מתקופת השואה.

בשבועיים האחרונים משתמשים תומכיו של טוטנהאם פעמים רבות במילה Y, לעתים קרובות כשהם מדברים על עצמם. אך גם אוהדים ממועדונים יריבים, כולל צ’לסי וארסנל, עושים שימוש במילה.

“חלק מהחינוך הוא, גם אם זה נשמע אבסורדי, להסביר להם את משמעות המילים כי כאשר אוהדים שרים את הדברים הנוראים ביותר, הם חושבים שהם פשוט נגד טוטנהאם”, אמר בדיאל.

“אבל כשאתה שר את המילים: “היהודים בדרך לאושוויץ”… הם כנראה זקוקים להסברים כי זה לא רק נגד טוטנהאם, אלא זה גם אנטישמי להחריד”.

אירועים שהתרחשו לאחרונה בהם מעורבים לכאורה אוהדי צ’לסי (אשר גרמו ל- UEFA לפתוח בחקירה) ואוהדי ארסנל, הגבירו את המודעות לאור העובדה כי בחודש הבא ישחקו צ’לסי וטוטנהאם בחצי גביע הליגה.

יו”ר צ’לסי, ברוס באק, אמר השבוע כי צ’לסי, כולל הבעלים רומן אברמוביץ’, שהוא בעצמו יהודי, “לא ינוחו עד שייפסקו כל סוגי האפליה מצד אוהדי המועדון שלנו”.

ראש הממשלה לשעבר, דוד קמרון, גיבה את אוהדי טוטנהאם ב- 2013 ואמר כי זכותם לשיר שירים הכוללים את המילה Y.

כמה ימים לאחר מכן הודה קמרון בפני דייויד בדיאל שהוא טעה ואמר שהוא נתפס לא מוכן. עם זאת, ההערה הראשונית שלו היא זאת שאליה התייחסו מאוחר יותר.

בשנת 2014, שירות התביעה הכללי ביטל את כתב האישום כנגד 3 אנטישמים על השימוש במילה כי זה לא יכול להיחשב “מאיים, פוגע או מעליב”.

זה מוסיף לבלבול, שבו אין מקום לבלבול, אומר בדיאל, שמביע עניין בנושא בגלל דתו ולא בגלל קבוצת כדורגל זו או אחרת.

הוא הוסיף: “הרוב המכריע של אוהדי טוטנהאם אינם יהודים. אז הם מזהים את עצמם באמצעות שימוש במילה גזענית כלפי היהודים, רק בגלל ההיסטוריה ומיקומם.

זה לזהה לכך שאנשים לבנים משתמשים במילה N, אך ורק בגלל המיקום וההיסטוריה. הם לא היו עושים את זה ב- 2018.

“אם יש אוהד יהודי של טוטנהאם שהולך ברחוב ומישהו ניגש אליו וקורא לעברו יהודי יהיה זה מגוחך אם יהיה עליו להסתובב ולשאול: ‘אתה קורא לי כך  בגלל שאני יהודי או בגלל שאני אוהד טוטנהאם? אני צריך לדעת קודם, לפני שאני יכול להגיד לך אם אני נעלב.”

האחים בדיאל עבדו בשנת 2010 יחד עם Kick It Out כדי להפיק סרט, שבו השתתפו לדלי קינג וגרי לינקר – שני שחקנים לשעבר של קבוצת טוטנהאם – ופרנק למפארד וקיריאן גיבס מצ’לסי.

“מילת ה- Y” נועדה להגביר את המודעות כי המילה היא העלבה גזענית. הוא מאמין, שהמצב השתפר בשמונה השנים האחרונות.

בדיאל מצפה שבדיקות האחרונות יגרמו לכך שהאנשים יתייחסו לשפה שלהם בקפידה בחודש הבא, במשחקים בין צ’לסי לספורס.

הוא הוסיף: “שינוי אמתי לוקח הרבה זמן. תמיד תהיה עוינות בין אוהדים יריבים. רק צריך למצוא דרך אחרת לבטא זאת”.