LOADING

Type to search

ארצות הברית תעמולה

הניו יורק טיימס ואליס ווקר תחת אש בגלל תמיכה בספרו של האנטישמי דויד אייק

Share
מקור: USA today

ניו-יורק – הסופרת האמריקנית המוערכת אליס ווקר (Alice Walker), מחברת “צבע הארגמן” (The Color Purple) וזוכת פרס פוליצר, מצאה את עצמה השבוע בלב שערורייה לאחר שהמליצה בריאיון ל”ניו יורק טיימס” על ספר הכולל תכנים אנטישמיים מובהקים.

בתשובה לשאלה “אילו ספרים מונחים על השידה שלך”, ציינה ווקר את הספר And the Truth Shall Set You Free מאת דויד אייק (David Icke), ואמרה כי הוא “התגשמות חלומו של כל אדם סקרן”. תשובה גררה ביקורת רבה, משום שאייק הוא דמות בעייתית בלשון המעטה, והוא נודע באמירותיו האנטישמיות.

הסופר הבריטי, שהיה בעברו כדורגלן ושדרן ספורט, מואשם באופן תדיר בפרסומן של קונספירציות מופרזות, חלקן בעלות גוון אנטישמי מובהק. בעיתון הקנדי Candian Jewish News הוא אף הוצג לאחרונה כ”קונספירטור שנוי במחלוקת, אנטישמי ומכחיש שואה”.

גם בספר שעליו המליצה כעת ווקר, המחבר מציג השקפת עולם לפיה היהודים שולטים בעולם. במגזין האמריקני Tablet טרחו למנות את מספר הפעמים שהמילים “יהודי” ו”רוטשילד” מופיעות בטקסט – ומצאו מאות איזוכרים לכל אחת מהן, בהקשרים שליליים, כמובן. עוד ציינו במגזין כי האופי האנטישמי של הספר כה ברור, עד שאייק לא הצליח לפרסמו בהוצאת ספרים, ונאלץ להדפיס אותו בעצמו.

בין היתר, אייק מצטט בספר טענות הגורסות לאמינותם של “הפרוטוקלים של זקני ציון”, שנפוצו ברוסיה בראשית המאה ה-20 וסייעו בליבוי רדיפת היהודים ועידוד פוגרומים בתקופה. עוד נטען בספר כי התלמוד הוא בין המסמכים הגזעניים ביותר שפורסמו אי פעם, שהארגון היהודי “בני ברית” עמד מאחורי סחר העבדים באמריקה ועליית הקו קלוקס קלאן, וכי מי שעומד מאחורי תקיפות אנטישמיות עכשוויות הם היהודים.

כלי תקשורת יהודיים ברחבי העולם מיהרו לצטט את הריאיון ולגנות את ווקר. גם בטוויטר ההתבטאות החריגה לא עברה בשקט. רוקסן גיי, סופרת אמריקנית הידועה בפעילותה הפמיניסטית, צייצה: “אליס ווקר אנטישמית כבר שנים. אני מדברת על כך באירועים שבהם אני מספרת כמה אהבתי את Possessing the Secret of Joy” (ספר אחר של ווקר).

בעקבות הגינויים, ב”ניו יורק טיימס” התנערו מאחריות לדבריה של ווקר, אך לא הביעו חרטה או התנצלות. בטור מיוחד שפירסמו באתר שלהם ציינו כי אייק הוא אומנם “סופר בריטי שמאשים את היהודים בשואה”, אך הסבירו כי ההמלצה על הספר פורסמה במסגרת מדור קבוע, שבו הם אינם נוהגים לשאול את המרואיינים על בחירותיהם.

“הבחירות של האנשים משקפות את הדעות שלהם ואת הטעם שלהם”, כתבו. בתשובה לשאלה האם בדיעבד היו פועלים אחרת, השיבו לשלילה, והוסיפו: “הקוראים שלנו למדו משהו על ווקר ועל דעותיה; זהו מידע בעל ערך – שכדאי שידעו”. לפיהם, קוראי העיתון “אינטיליגנטים ונבונים”, מספיק כדי לשאול את עצמם האם הם מסכימים עם דברי המרואיינים.

זוהי לא הפעם הראשונה שווקר עולה לכותרות בכלי תקשורת יהודיים ברחבי העולם. בשנת 2009 הגיעה לביקור מתוקשר בעזה, יחד עם קבוצה של 60 אקטיביסטיות כדי למחות נגד המדיניות של ישראל ברצועה. “אני מרגישה שמה שקורה במזרח התיכון חשוב מאוד, כי המצב שם מאוד אלים”, אמרה אז. “אני אוהבת אנשים ואני אוהבת ילדים, ואני חשה שהילד הפלסטיני יקר בדיוק כמו הילד האפרו-אמריקני או הילד היהודי”.