LOADING

Type to search

מאמרים

נאמנות יהודית כפולה: הסטריאוטיפ האנטישמי הקלאסי

Share
מקור: algemeiner

מאת ד”ר Manfred Gerstenfeld

לאחר הרצח של 11 יהודים שאירע לאחרונה בבית כנסת ב-Pittsburgh הופיע פירסום של ה- FBI לשנת 2017, שבו דווח כי 60% מכלל האירועים של פשעי השנאה בארה “ב היו אנטי – יהודיים, הרבה מעבר לשיעור הפשעים שכוונו לדתות אחרות. אלה ומגוון ביטויים אחרים של אנטישמיות מחייבים ניתוח של הסטריאוטיפים השליליים העיקריים שרווחים לגבי היהודים בארה”ב והרקע הבינלאומי הקשור אליהם.

הסטטיסטיקות מראות כי מוטיב השנאה האנטישמי העיקרי בעולם הוא האמונה שיהודי התפוצות נאמנים יותר לישראל מאשר למדינה בה הם חיים. מחקר 100 Global שפורסם על ידי ה-ADL (הליגה נגד השמצה) בשנת 2014 מצא כי 30% מהאמריקאים הבוגרים שנסקרו מאמינים בהמצאה הבדיונית הזו. במחקר של ה-ADL משנת 2015 נמצא שהאחוז היה גבוה במעט ביותר.

מחקר ה- ADL Global 100 לשנת 2014 מצא גם כי ההאשמה השקרית של נאמנות כפולה היא הסטריאוטיפ האנטישמי הבינלאומי העיקרי. ארבעים ואחד אחוזים מאוכלוסיית העולם הנכללת בסקר סבורים כי הדבר נכון, עובדה אשר אם תתבסס על כלל אוכלוסיותיהן של מדינות אלה, תתורגם לכ -1.7 מיליארד בני אדם. אומדן ענק זו מספק קרקע פורייה לרבים מן  הדימויים האנטישמיים האחרים. אם האינטרסים של ישראל מנוגדים לאלה של המדינה שבה מתגורר יהודי פלוני, יכול אנטישמי להאשים את האזרח היהודי בצידוד עם האינטרס הישראלי – כשהוא אומר בכך, למעשה, “אתה לא באמת אחד מאתנו”. בצורתה הקיצונית ביותר, האשמה של נאמנות כפולה הינה שוות ערך להאשמה בבגידה.

הטענה כי היהודים אינם נאמנים לחברה או למדינה בה הם חיים הייתה קיימת זמן רב לפני הקמתה של מדינת ישראל. באמצע המאה הארבע-עשרה, בזמן מגפת המוות השחור, נשרפו היהודים באשמת הרעלת מזון, בארות ונחלים. היו גם וריאציות מרובות של טיעונים לאשמה זו. האחת הייתה שיהודים הם קוסמופוליטיים, עם ללא מולדת הנאמנים רק ליהודים אחרים. זו היוותה את הבסיס להאשמה בבגידה והרשעה בעקבות כך ב- 1894 של הקצין הצרפתי אלפרד דרייפוס. כיהודי הוא היה השעיר לעזאזל האידיאלי לאשמה בריגול שבוצע על ידי אדם אחר, קצין לא יהודי.

האשמת היהודים בנאמנות כפולה יוצרת סטריאוטיפים אנטישמיים נוספים, כמו האמונה שיהודים רוצים לשלוט בעולם. מחקר ה- ADL העולמי לשנת 2014 מראה כי 29% מהנשאלים בעולם סבורים כי ליהודים יש יותר מדי השפעה על עניינים בינלאומיים.

בארה”ב, מחקר של ADL משנת 2015 הראה כי 16% מהאמריקנים שנסקרו (אחוז שאם מעריכים אותו הרי שמדובר בכ- 40 מיליון אמריקאים) מאמינים שליהודים יש יותר מדי השפעה בעולם העסקים. שיעור דומה גרס כי ליהודים יש יותר מדי השפעה על השווקים הפיננסיים הבינלאומיים. 12% סברו כי ליהודים יש שליטה רבה מדי על ממשלת ארצות הברית, ואילו שיעור דומה של נסקרים סברו כי ליהודים שליטה רבה מדי על התקשורת העולמית. לאחר שקלול של תוצאות אלו בייחס לכלל האוכלוסייה, ניתן לפרש את המחקר כמורה על כך שעשרים וחמישה מיליון אמריקאים מבוגרים מאמינים כי ליהודים יש שליטה רבה מדי על עניינים בינלאומיים.

במהלך ממשל אובמה, התגלעה מחלוקת ניכרת בין ממשלות ארה”ב וישראל בנוגע להסכם הגרעין האיראני. הסנאטור היהודי Chuck Schumer הצביע נגדו והואשם אז בהיותו נאמן יותר לישראל מאשר לארה”ב. המקרה האמריקני הקיצוני ביותר להאשמה בנאמנות כפולה בזמנים הנוכחיים היה ג’ונתן פולארד, שהורשע על ידי ארה”ב בריגול לטובת ישראל. הוא האדם היחיד שהורשע למאסר עולם על ריגול על ארה”ב עבור בעלת ברית.

קל להראות שבנושאים מרכזיים בעלי חשיבות רבה לישראל, ההאשמה כי יהודי אמריקה חשים נאמנות כפולה היא השמצה. עד כה, Donald Trump היה נשיא פרו-ישראלי מובהק. אם יהודי ארה”ב אכן הרגישו בנאמנות כפולה, סביר להניח שרובם הגדול יתמכו בו. אולם ב -2016, 71% מהם הצביעו בעד Hillary Clinton, הרבה מעבר למספר הקולות שקיבלה ברמה הלאומית (48%). רק 24% מיהודי ארה”ב הצביעו בעד Trump. בקונגרס שנבחר זה מכבר, צפויים מספר מראשי הוועד היהודי הדמוקרטי לתקוף את הנשיא בצורה משמעותית.

יש עוד הוכחה נוספת לכך שהמושג של נאמנות כפולה בקרב יהודי אמריקה הוא שקרי בייסודו. Barack Obama היה בין הנשיאים האמריקאים הכי פחות ידידותיים לישראל, אך יהודי ארה”ב הצביעו בשבילו במספרים עצומים. בשנת 2008 78% מהם העניקו את קול הבחירה שלהם ל-Obama לעומת 53% מכלל ציבור הבוחרים. בשנת 2012, 69% מיהודי ארה”ב הצביעו עבור Obama לעומת 58% משיעור הבוחרים הארצי. רוב יהודי ארה”ב הצביעו עבור Obama לכאורה מתוך ניגוד אינטרסים. הוא ואשתו היו חברים ותיקים בכנסייה שהכומר שלה, Jeremiah Wright, הוא אנטישמי.

המפוקפקות בדבר טענת נאמנות כפולה נגד יהודים אפשר לראות גם במדינות אחרות. בסקר שנערך בהולנד במהלך מערכת הבחירות ב – 2017, נמצא כי 19% מיהודי הולנד התכוונו להצביע בעד מפלגת העבודה האנטי – ישראלית (PvdA) בעוד שרק 6% מכלל האוכלוסייה הצביעו עבור מפלגה זו.

בבריטניה, כ-13% מכלל היהודים אמרו כי יצביעו למפלגת הלייבור בבחירות לפרלמנט ב -2017, למרות שמנהיג המפלגה,Jeremy Corbyn, הוא ידיד של מחבלים רצחניים של ישראל ומסית אנטי ישראלי בזכות עצמו. כמה אנשים סביבו הינם אף הם מסיתים קיצונים נגד ישראל.

במדינות רבות יש פזורות בעייתיות. נאמנות כפולה יכולה להיות מתונה, כמו במקרה של מהגרים המריעים לארצם, ולאו דווקא לארץ מגוריהם באירוע ספורטיבי. לפעמים, אפילו זה יכול לצאת מכלל שליטה. מקרה ידוע היה משחק הכדורגל “הידידותי” ב -2001 בפריז בין צרפת לאלג’יריה. אלג’יראים החיים בצרפת שרקו בעת שההמנון הצרפתי נוגן. המשחק הופסק בטרם עת כאשר אלג’ירים חדרו למגרש.

עם זאת, האשמות על נאמנות כפולה הן סטריאוטיפ אנטי יהודי מובהק. הקיבעון על היהודים כרגישים במיוחד לפיתוי הנאמנות הכפולה מתבטא בחוסר העניין בהתנהגותם החשודה של קבוצות אחרות. טורקיה, למשל, מאפשרת לאזרחיה המתגוררים בחו”ל להשתתף בבחירותיה. יותר מ 450,000 טורקים, או 65% מהמשתתפים בהצבעה בגרמניה, תמכו במפלגת AKP של Erdoğan בבחירות לפרלמנט שנערכו ב-2018. שיעור זה גבוה משמעותית מאחוז המצביעים עבורה בטורקיה. אבל זה לא גרם לכל התפרצות כעס משמעותית בגרמניה על מהגרים התומכים במפלגה זרה שדעותיה אינן עולות בקנה אחד עם הנורמות והערכים הדמוקרטיים של גרמניה.

המנהיג לשעבר של המפלגה הירוקה, Cem Ozdemir, היה כמעט הפוליטיקאי הגרמני היחיד שהסיק את המסקנה המתבקשת. הוא אמר, “האוהדים הטורקים של Erdoğan לא רק שמריעים לאוטוקרט שלהם, אלא  מבטאים בכך את שלילת הדמוקרטיה הליברלית שלנו. זה צריך להטריד את כולנו.”

מציאת דרכים חכמות לחשוף תביעות נאמנות כפולה כוזבות נגד יהודים עשויה להיות תחילתו של סוג חדש של מאבק נגד האנטישמיות.

ד”ר Manfred Gerstenfeld מכהן כראש מחקר בכיר במרכז BESA והינו היו”ר לשעבר של ועדת ההיגוי של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. הוא מתמחה ביחסים בין ישראל למערב אירופה, באנטישמיות ובאנטי-ציונות, והוא מחברו של הספר “The War of a Million Cuts”.