LOADING

Type to search

מאמרים שבדיה

בעיית האנטישמיות בשוודיה

Share
מקור: algemeiner

מאת Manfred Gerstenfeld

היהודים בשוודיה מהווים פחות מ -0.2% מהאוכלוסייה, אך הנושאים הנוגעים בהם נעים בין שלילי לשלילי מאוד. משקיף נאיבי עשוי לחשוב ששבדיה היא דמוקרטיה ליברלית ומושלמת. אבל אם מתחילים להציג רשימה של אירועים מרכזיים הנוגעים ליהודים, אפשר לראות תמונה אחרת. במאה זו, רק קהילה יהודית אחת במערב אירופה החליטה לפזר את עצמה בשל איומים ניאו-נאצים מתמשכים: זו השוכנת בעיר Umea, הנמצאת בצפון מזרח שבדיה.

איומים אנטישמיים רחבי היקף אחרים מקורם מחלקים של הקהילה המוסלמית המקומית. בשנת 2017 הוצג סרט בטלוויזיה הבווארית על הביקור ב- Malmö, העיר השלישית בגודלה בשבדיה, על ידי הסופר היהודי הגרמני Henryk Broder והסופר המצרי חמאד Hamad Abdel Samad. הם נפגשו עם מספר יהודים מקומיים, כולל הרב האמריקאי של העיר. הוא סיפר להם שהקהילה המצטמקת התקינה חלונות חסינים נגד כדורים בבית הכנסת – אבל שאפילו זה לא עזר. פצצה אחת התפוצצה מול בית הכנסת ואחרת הושלכה לעבר בית התפילה של בית הקברות היהודי, שנהרס לגמרי. הוא האמין כי שתי ההתקפות בוצעו על ידי מוסלמים. הרב גם סבל מהטרדות כשצעד ברחוב. חפצים שהושלכו אליו כללו תפוח, מצית, כוס זכוכית ובקבוק.

בדצמבר 2017 השליכו שלושה עבריינים מוסלמים בקבוק תבערה לעבר בית כנסת בעיר השנייה בגודלה בשוודיה, Gothernburg. בית משפט לערעורים בשוודיה ביטל פסק דין פלילי, שקבע כי אחד העבריינים, פלסטיני שנולד בעזה, יגורש בסוף מאסרו בין השנתיים. בית המשפט אמר כי אין לגרשו משום שהאופי האנטישמי של התקפה זו עלול לסכן את חייו בישראל. בית המשפט העדיף ככל הנראה את האינטרסים המדומים של העבריין על אלה הממשיים של קורבנותיו. נראה היה כי פחות חשוב לשופטים שאם יישאר בשוודיה הוא עלול לבצע פשעים אחרים.

בשנים האחרונות, שבדיה קלטה את מספר הפליטים הגבוה ביותר במערב אירופה כאחוז מאוכלוסייתה. רוב המהגרים מגיעים ממדינות מוסלמיות, שדעות אנטישמיות מחלחלות בחברותיהן, והשלטונות שם מקדמים שנאת יהודים כחלק ממדיניותם.

גרוע מכך, האנטישמיות בשוודיה אינה מוגבלת למוסלמים ולניאו נאצים. שערורייה שהתעוררה לאחרונה עסקה בבית החולים בעל מוניטין רב באוניברסיטת Karolinska, ליד הבירה Stockholm. מוסד זה מעניק את פרס נובל ברפואה. מרכז שמעון ויזנטל הגיש תלונה לדיקן של בית החולים, משום שהאנטישמיות הפתוחה של רופאים בכירים זכתה להתעלמות מצד הנהלת בית החולים במשך כמעט שנה. שני עובדים יהודים כבר פרשו מסיבה זו. ההנהלה פעלה לבסוף רק לאחר שכתב העיתון הגדול ביותר בשוודיה, Aftonbladet, דיווח על הפצת השנאה. לאחר מכן, אחד הרופאים המדוברים פרש ממשרתו. הוא גם פרסם בעבר הערות אנטישמיות בפייסבוק.

שוודיה היא גם מבקרת ארוכת שנים של ישראל. Olof Palme פוליטיקאי סוציאל-דמוקרטי וראש הממשלה הנודע ביותר של שבדיה מאז תום מלחמת העולם השנייה, היה אחד המנהיגים הנדירים ביותר במדינה דמוקרטית שהשווה את מעשיה של ישראל לאלה של הנאצים. שרת החוץ השבדי הנוכחי, Margot Wallström, אף היא מנהיגה סוציאל-דמוקרטית, ביקשה לחקור את הריגת המחבלים על-ידי ישראל. אבל היא לא הגישה דרישות כאלו למדינות דמוקרטיות אחרות שבהן נהרגו מחבלים לאחר פיגועים. על פי הגדרת הברית הבינלאומית לזיכרון השורה, על ידי הפליה של ישראל לרעה, Wallström ביצעה מעשה אנטישמי.

האמור לעיל הוא מבחר זעיר שנועד להדגים את הדימוי המוטעה של שבדיה כדמוקרטיה ליברלית שהינה כמעט מושלמת בתפקודה. עבור מי שרוצה לראות כמה נמוך יכולה מדינה במערב אירופה לרדת, שבדיה היא המקום האידיאלי ללמוד זאת.

ד”ר Manfred Gerstenfeld הוא יו”ר אמריטוס של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.