LOADING

Type to search

ארצות הברית מאמרים

הלאומנות הלבנה, לאחר שהתעלמו ממנה זמן רב, כובשת את מרכז הבמה לאחר הירי בפיטסבורג והעלייה באנטישמיות

Share
מקור: dailybreeze

מאת Deepa Bharath

ארבעה ימים לאחר ש -11 בני אדם נורו למוות בבית הכנסת “עץ החיים” בפיטסבורג, צפתה  Ludovica D Giorgi ממשרדה בלונדון בעוד לפחות 15,000 איש שתרו באינטרנט אחר תוכן לאומני לבן או ימני קיצוני.

כ -3,000 חיפשו במפורש מידע על הריגת יהודים אמריקנים.

Di Giorgi עובדת עם Moonshot CVE, חברה שמשרדיה בלונדון ומנסה לשבש את הקיצוניות המקוונת באמצעות הודעות נגדיות.

ממרחק של אלפי קילומטרים, היא ועמיתיה עוקבים אחר ההתפתחות של תנועת הכוח הלבנה בארצות הברית עוד לפני עצרת Charlottesville באוגוסט 2017, כאשר מאות לאומנים לבנים שנשאו לפידים צעדו בקמפוס של אוניברסיטת Virginia בקריאות קצובות “היהודים לא ייקחו את מקומנו.”

מאז Pittsburgh, דווח על אירועים של ונדליזם אנטישמי בכל רחבי הארץ, כולל כאן בדרום קליפורניה.

ימים ספורים לאחר הירי בפיטסבורג, השחית ונדל את החזית בקהילת “Beth Jacob” בכיתוב (גנאי) Jews באדום. ביום שלישי, 13 בנובמבר, שרבט מישהו את המילים “עבור הרבים לא עבור היהודי” על תיבת חשמל ב Cal State Fullerton.

ביום רביעי, 14 בנובמבר, צעק גבר “הייל היטלר, הייל טראמפ” במהלך הופעה של “כנר על הגג” וגרם לרגע של פאניקה בתיאטרון ההיפודרום של Baltimore, דיווח ה-Baltimore Sun.

המספרים מצביעים גם על עלייה באנטישמיות. הסטטיסטיקה של הליגה נגד השמצה מראה כי פשעי שנאה אנטישמיים ותקריות זינקו בשיעור של כ-60% ב -2017 בהשוואה לשנה הקודמת.

היורה בפיטסבורג, Robert Bowers בן ה -46, היה לאומני לבן מוצהר, שהיה פעיל באתרי מדיה חברתיים לא מצונזרים כמו Gab. הוא פרסם באתר הזה דקות אחדות לפני שפרץ לבית הכנסת: “לעזאזל עם האופטיקים, אני נכנס לשם.”

התעלמות מתנועת הלאומנות הלבנה

הקיצוניות הימנית כבר נמצאת באינטרנט זמן רב כל כך, ובכל זאת, בארצות הברית, זאת התנועה שמתעלמים ממנה הכי הרבה, אמרה Di Giorgi.

“זה מדהים שהיה צריך אירוע כמו הירי בפיטסבורג כדי לשפוך אור על סוגיית הלאומנות הלבנה כי זו כבר מתבשלת במשך זמן כה רב,” היא אמרה.

Moonshot CVE מקבלת מימון מהקרן Gen Next שמשרדיה ב- Newport Beach, על מנת להפעיל את מה שהם מכנים ‘שיטת ההפניה מחדש’ – אסטרטגיה לעמוד בדרכם של אנשים שמחפשים תוכן קיצוני באינטרנט ולהפנות אותם לקטעי וידאו אנטי-קיצוניים של YouTube.

בשנה שעברה, ממשל טראמפ ביטל מימון עבור ה- Life After Hate, הקבוצה היחידה שהתמקדה בפעולה נגד הקיצוניות הימנית במסגרת תכנית לביטחון המולדת נגד קיצוניות אלימה. כל המענקים במסגרת התכנית הוענקו לארגונים הפועלים בקהילות בעלות רוב מוסלמי.

בתקופה של שישה חודשים בשנה שעברה, תיעד Moonshot CV ארבעים אלף חיפושים של חומר ג’יהאדיסטי בארה”ב. אבל בתוך שלושה חודשים הם עקבו אחר 280 אלף חיפושים אחר תוכן אלים קיצוני.

Di Giorgi אומרת כי אלה שמחפשים חומר לאומני לבן, במיוחד בארצות הברית, הם הרבה יותר מתוחכמים מאלו שמחפשים תוכן איסלאמיסטי.

“הם מחפשים משחקי וידאו ספציפיים, להקות חשמליות או שירים”, היא אמרה. “הם יודעים מה הם מחפשים כשהם גולשים באינטרנט.”

ובכל זאת, בארצות הברית ובמדינות אירופאיות אחרות, אמרה Di Giorgi, הלאומיות הלבנה אינה זוכה לאותה מידה של תשומת לב כמו הג’יהאדיזם.

“כולם יכולים להסכים שהג’יהאדיזם הוא לא טוב, אבל לאומניות לבנה נתפסת כבעיה קהילתית,” היא אמרה. “אנשים נוטים לעתים קרובות לקשור את הימין הקיצוני עם אידיאולוגיה פוליטית.”

הלאומיות הלבנה היא המיינסטרים?

כעת זה הפך להיות יותר מקובל לדבר על לאומניות, אמר Ihler Bjorn, ניצול  של הפיגוע בנורבגיה ב- 2011 באי Utoya כאשר איש הימין הקיצוני, Breivik Anders , ירה והרג 69 אנשים, רבים מהם צעירים שהתאספו למחנה הקיץ באי.

“הימין הקיצוני הרבה יותר מורכב בארצות הברית בגלל ההיסטוריה הארוכה והחשוכה של הגזענות”, אמר Ihler, שמנהל כעת טנק חשיבה נגד הטרור בשוודיה.

הצהרתו של הנשיא טראמפ על היותו “לאומני”, ככל הנראה, העצימה את הימין הקיצוני וחיזקה אותו, הוא הוסיף.

“מצד אחד, אני חושב שאנשים בשמאל צריכים להיות פתוחים יותר לעובדה שאנשים צריכים להרגיש שייכות”, אמר Ihler. “אנשים לא בהכרח גזענים בגלל גאווה לאומית”.

“אבל, כאשר המותג הלאומני הזה הופך לאתנו-לאומיות שבה קבוצה של אנשים רוצים שהמדינה תהיה בלעדית, היא מתחילה להתפתח לשטח ימין קיצוני.”

“מותג לאומנות זה ניכר ברטוריקה של טראמפ על החומה, על מדיניות הממשל בנוגע להגירה, האיסור על הגירה ממדינות מוסלמיות מסויימות ודיבורים על שיירת המהגרים”, אמר Ihler. “אם אתה באמת גאה במדינה שלך ואתה אוהב את המדינה שלך כל כך, למה אתה לא רוצה שאנשים אחרים יבואו לכאן בשביל לחיות חיים טובים יותר?”

פחד ממתקפות זאבים בודדים

פיטסבורג הפכה את השיחה על לאומיות לצורמת יותר, וטוב שכך, אמרה Joanna Mendelson, חוקרת בכירה במרכז לקיצוניות של ה-ADL.

“אבל עכשיו, יש קבוצה שלמה של אנשים שרוצים לחקות את היורה”, אמרה. “הוא הגיבור שלהם”.

הרגשות האנטישמיים והלאומניים שהובעו עכשיו כבר חודרים זה מכבר, אבל הירי בפיטסבורג מייצג מישהו שתרגם אידיאולוגיה רווית שנאה לכדי פעולה ממשית, אמרה Mendelson.

“זה יכול להיות רק עניין של דקות מרגע שהדיבורים הופכים לפעולה קונקרטית,” היא אמרה.הגיע הזמן לא להתמקד רק בקבוצות, אלא גם באנשים אשר מושפעים מהרטוריקה באינטרנט, אמרה Mendelson.

“העליונות הלבנה באמריקה היא בילוי היסטורי מימי ה-Klan,” היא אמרה. “היום, יש לנו צורה חדשה של עליונות לבנה המתהדרת באותם מסרים. זה תמיד קל יותר להפוך את האחר לשעיר לעזאזל. אם האחר הוא זר עם דת אחרת או קבוצה שונה של אמונות, זה פשוט הופך להיות קל יותר לעשות להם דמוניזציה.”

לאומנות לבנה, בריאות הנפש

בריאות הנפש היא בהחלט חלק נוסף של הפאזל, אמרה Giorgi Di אשר יחד עם עמיתיה ניהלה ניסוי מקוון בשנה שעברה כחלק משיטת Redirect.

הצוות שלה התעמת בעיקר עם אנשים שחיפשו תוכן נכון עם מודעות המתמקדות בנושאים הקשורים לבריאות הנפש כגון דיכאון וחרדה. הם הבחינו כי 48 אחוז מאלה שמחפשים תוכן נכון, היו צפויים ללחוץ על מודעות אלו לבריאות הנפש.

“מה שהיה עוד יותר מעניין היה שאלה שהביעו עניין באלימות ופגיעה במיעוטים, היו בסיכון גבוה ב -115% ללחוץ על מודעות הקשורות לבריאות הנפש”, היא אמרה.

אלה סוגים של תגליות שעשויות לערער על תקפות של סגירת אתרים המזוהים עם הימין הקיצוני וחסימת אנשים הדוגלים באידיאולוגיות לאומניות, אמרה Di Giorgi.

“איסור תוכן רק מקשה על אנשים כמונו לזהות את האנשים האלה, לבוא איתם במגע ולשנות את המסלול שלהם”, אמרה.

המחקר שלהם, אומרת Di Girogi, מראה כי שינוי הדרך של מישהו הנוטה להקצנה אפשרי.

בתוך שלושה חודשים, אלה שחיפשו תוכן ימני קיצוני בארצות הברית צפו יותר מ -4,600 דקות של נרטיבים נגד הטרור. אלו גם זכו ל-4,000 קליקים.

“פירוש הדבר,” אמרה Di Giorgi, “בערך 4,000 פעמים, במקום לצרוך תוכן מסוכן, האנשים האלה הופנו אל הנרטיבים הנגדיים”.

מעורבות ודיאלוג

בנוסף להודעות סותרות, שיטת ההפניה משתמשת בעובדים סוציאליים כדי לבוא במגע אחד על אחד עם אלה השוקלים לנקוט באלימות.

הם בעצם יוזמים שיחות עם אנשים המחפשים גישה לקיצוניות ומפנים אותם למשאבים כמו עובדים סוציאליים ויועצים מקצועיים שיכולים לעזור.

ישנם מספר מרכיבים להתמודדות עם קיצוניות אלימה כולל אכיפת החוק, נרטיבים נגד אלימות ופשיטה על אתרים קיצוניים על ידי חברות טכנולוגיה. ולא כולם מסכימים מהי הגישה הטובה ביותר שעשויה לעבוד כדי להילחם באחד האתגרים הגדולים ביותר של זמננו.

אבל בעולם שבו הקיטוב הוא חריף, יש בהחלט צורך עז במעורבות ובדיאלוג, אמר Ihler.

הוא חש את המחסור של מקומות מפגש פיזיים ומקוונים עבור אלה שיש להם השקפות עולם שונות בהרבה.

“עכשיו כל אחד נמצא בחדר ההדהוד שלו,” הוא אמר.

Ihler, שלא מזמן הצליח לחמוק מכדורי אקדח שירה לעברו לאומן לבן, אומר שאחד הפתרונות יכול להיות רק בתכנון מקומות מפגש אלה.

הוא מדבר על רחוב באיסטנבול שבו היו כנסייה, מסגד ובית כנסת. בתי קפה קטנים ניצבו לאורך הרחוב, ואנשים היו יושבים בחוץ ולוגמים תה ומשחקים במשחקי לוח.

“לאף אחד לא היה אכפת מי אתה או איזה בית פולחן אתה פוקד,” הוא אמר. “פשוט ישבת שם ודיברת. זה מה שאנחנו צריכים – באופן כל כך דחוף.”

Deepa Bharath covers religion for The Orange County Register and the Southern California Newspaper Group. Her work is focused on how religion, race and ethnicity shape our understanding of what it is to be American and how religion in particular helps influence public policies, laws and a region’s culture. Deepa also writes about race, cultures and social justice issues. She has covered a number of other beats ranging from city government to breaking news for the Register since May 2006. She has received fellowships from the International Women’s Media Foundation and the International Center for Journalists to report stories about reconciliation, counter-extremism and peace-building efforts around the world. When she is not working, she loves listening to Indian classical music and traveling with her husband and son.