LOADING

Type to search

גרמניה מאבק באנטישמיות

המועצה המרכזית של היהודים בגרמניה: המציתים משלהבי הרוחות בבוּנדֶסטָאג

Share
מקור: rtl

המועצה המרכזית של היהודים הטילה על ה- AfD חלק מהאחריות למתקפות ולהסתה נגד יהודים, מוסלמים ופליטים. “מפלגה, אשר יושבת בבונדסטאג בקצה הימני הקיצונים ביותר, שכללה הסתה זאת לכלל אומנות. הם מציתים המשלהבים את הרוחות”, אמר נשיא המועצה המרכזית, יוזף שוּסטר, ביום שישי, וזאת מבלי לנקוב בשמה של ה- AfD. בו-זמנית, הקנצלרית אנגלה מרקל הזהירה, בשעת זיכרון לליל הבדולח ב- 1938, אשר נערך בבית כנסת בברלין ברחוב ריקֶה, מפני שנאה גוברת ליהודים.

“הם לא רוחשים כבוד לשום דבר”, אמר שוסטר תוך רמיזה על ה- AfD. “הם מנצלים, כמכשיר להשגת מטרותיהם, את לוחמי ההתנגדות האמיצים של השושנה הלבנה. הם לועגים לקורבנות ולניצולי השואה, בכך שהם מציגים את פשעי הנאצים באור יחסי, פחות מוחלט. הם עוסקים בהצגה מעֻוותת של ההיסטוריה, ורוצים להרוס את תרבות הזיכרון שלנו”.

ב- 9 בנובמבר 1938, נתנו הנאצים את הפקודה להעלאת הצגה מבוימת של “זעם עממי” נגד היהודים בכל רחבי גרמניה. אלפי בתי כנסת ועסקים הוצתו ונבזזו. עשרות אלפי יהודים הושפלו והוגלו. כמה אנשים מתו –  לא ברור. המשטר הנאצי דיבר על 91 יהודים מתים. היסטוריונים יוצאים מנקודת הנחה, שהיו למעלה מ- 1,300 אנשים, אשר נהרגו כתוצאה מהפוגרום. הפוגרומים נחשבים לתחילתן של הרדיפה וההשמדה השיטתית של היהודים בגרמניה.

המועצה המרכזית לא הזמינה, כסיעה יחידה, את סיעת ה- AfD בבונדסטאג לטקס הזיכרון. “זה היה בלתי נסבל עבור הקהילה היהודית , לדעת היום, 80 שנה לאחר ליל הבדולח, שיש נציגים של מפלגה זו בקִרבנו”, אמר שוסטר בנוכחותו של נשיא גרמניה פרנק ולטר שטיינמאייר, חברים בממשלה, וכן פוליטיקאים ברמה הפדראלית וברמת מדינות המחוז בגרמניה.

בעת שעת זיכרון ליום השנה, הופיע ביום חמישי בבית הנבחרים בברלין פוליטיקאי של ה- AfD  עם פרח דַרדָר בדש הבגד –  מה שהיה באוסטריה, בין היתר, בין 1933 ל- 1938, סימן הזיהוי של הנאצים אשר אז היו אסורים. על פי טענתו, הוא לא הכיר את משמעות הדבר.

“יש בגרמניה שוב חיים יהודים פורחים”, אמרר מרקל. “אך בעת ובעונה אחת אנחנו חווים אנטישמיות מעוררת דאגה, אשר מאיימת על החיים היהודיים בארצנו, וכן במקומות אחרים בעולם אשר האמֶנו שהם בטוחים”. לדבריה, אנטישמיות זאת מתפרצת, באופן יותר ויותר נטול מעצורים, באינטרנט ובמרחב הציבורי.

פוליטיקאית זו מה- CDU נכנסה גם לעִניין מגמות אנטישמיות בקֶרב מוסלמים. “כך חייבת המדינה לפעול באופן עקבי, כאשר מובעת שנאה ליהודים ושנאה לישראל, באופן מילולי ובלתי מילולי, מצד אנשים החיים בארצנו, אשר עוצבו על רקע דתי ותרבותי אחר”, אמרה מרקל.

“כשם שאסור שיהיה קיים אף פעם חשד כללי באנשים מוסלמים, אם נוקטים באלימות בשם הדת שלהם, כך ברור באותה המידה, שכל אחד אשר חיי בארצנו חייב לדגול במוצהר ערכי החוקה שלנו”.

למרבה הצער, על פי הטענה הפכה ההגנה המשטרתית על מוסדות יהודיים לדבר שבשגרה. “אבל אנחנו נחרדים מהתקפות על אנשים, אשר חובשים כיפה, ועומדים חסרי אונים אל מול ההתקפה על מסעדה יהודית באוגוסט השנה בחֶמניץ”. צורה זו של עבירות פליליות אנטישמיות מעוררת “זיכרונות רעים מתחילת רדיפות היהודים בשנות השלושים”, אמרה הקנצלרית.

לדבריה, נדרש מכל אחד להגן על ערכי היסוד של החוקה. “המדינה חייבת לפעול באופן נחוש ועקבי נגד הכפשה, הדרה, אנטישמיות, גזענות וקיצוניות ימנית”, אמרה מרקל.