LOADING

Type to search

ארצות הברית מאמרים

מאמר דעה: כיצד התנהלו הקמפיינים האנטישמיים והניאו-נאציים של המפלגה הרפובליקנית במהלך בחירות האמצע?

Share
מקור: haaretz

עכשיו, משהתקבלו התוצאות, יש לתהות: האם השפיעה עליהן שנאת היהודים? ניתוח מעמיק, בכל מדינה לגופה, של מסעי בחירות רפובליקנים שגררו גינויים בשל אנטישמיות מרומזת או בוטה.

מאת ברדלי ברסטון Bradley Burston

בחירות האמצע של שנת 2018 היו ראויות לציון במובנים רבים, אך אחד מהנושאים המטרידים ביותר שעלו על הפרק היה שימוש גלוי או מרומז בגזענות בקמפיינים , בעיקר על ידי מועמדים רפובליקנים.

שנתיים לאחר שניאו נאצים ופעילי הקו קלוקס קלאן היללו את ניצחונו של דונלד טראמפ כניצחון הגדול ביותר עבור האנטישמיות באמריקה מזה 75 שנה, בעקבות מסע בחירות שבמהלכו טרולים מהימין האלטרנטיבי ותומכי טראמפ העפילו לשיאים חדשים במתקפותיהם ברשת על מועמדים ועיתונאים יהודיים .

עם התקרבותן של בחירות האמצע, מספר גדול של מסעות בחירות רפובליקניים עשו שימוש בדימויים אנטישמיים בהודעותיהם לציבור, כחלק בלתי נפרד מהקמפייניים שלהם – ובכך העמידו למעשה את הפוטנציאל הפוליטי של ההתקפות על יהודים במבחן השעה.

עתה, משנתקבלו תוצאות הבחירות, נשאלת השאלה: האם השתלמה שנאת היהודים שקיבלה ביטוי בקמפיינים ?

להלן ניתוח מעמיק של מסעות בחירות רפובליקנים בכל אחת ממדינות ארה”ב שגררו גינויים על אנטישמיות מרומזת או גלויה, תוך בדיקה של מידת הצלחתם של מועמדים רפובליקנים.

אלסקה – זמן קצר לאחר הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, בו נרצחו 11 יהודים בחודש שעבר, תקפו הנשים הרפובליקניות של העיר Juneau את המועמד היהודי של המדינה לסנאט, Jesse Kiehl, במודעות קמפיין שחולקו דואר, בהן נראה גבר הלבוש בחליפה שחורה, ככל הנראה Kiehl, על גבי רקע שחור בעודו משלשל צרור עבה של שטרות של 100 דולר לכיס החזה שלו. בכיתוב של המודעה נכתב “אם תעניק ל- Jesse Kiehl את קולך בבחירות.. תוכל באותה מידה למסור לו את הארנק שלך.”

הקבוצה דחתה בקשות חוזרות ונשנות לוותר על המודעה.

עד כמה הצליחו: עם 94% מכלל קולות המצביעים במחוזות השונים, התברר כי Jesse Kiehl הצליח להביס את יריבו הרפובליקני Don Etheridge בהישג של 60% מכלל קולות הבוחרים לעומת 37%.

קליפורניה – בעקבות הטבח בבית הכנסת The Tree of Life, במחוז Orange שמהווה מוקד ל לתנועה האנטישמית Rise Above המאגדת ניאו-נאצים וגלוחי ראש גזעניים, מסע הבחירות של המועמד הרפובליקני Tyler Diep לבית המחוקקים של קליפורניה כלל חלוקת עלונים בהם נראה יריבו היהודי , Josh Lowenthal  כאילו אפו הוגדל, עורו צבוע בירוק וידיו אוחזות במניפת רוח שהיא למעשה אוסף שטרות של מאה דולר – והוא מחייך בעוד אישה מיואשת ואולי מאושפזת מופיעה לצדו בעלון, אוחזת בבטנה ובראשה בעודה נראית סובלת מכאבים.

“איש העסקים Josh Lowenthal מעגל פינות בפזיזות” מכריז העלון. “זאת בעוד שהוא מציב לקוחות ועובדים בסכנה כדי שיוכל לעשות קופה מהירה.”

בתגובה לגינויים מצד רבנים מקומיים והליגה נגד השמצה, יצאו פעילי הקמפיין של Diep בהודעה שמכחישה כוונה אנטי-יהודית – ובו בזמן הכחישו שהם הגדילו את אפו של Lowenthal בתצלום, דברים שמהם ניתן היה להשתמע כי לא היה צורך להגדיל אותו.

עד כמה הצליחו: ביום רביעי הודה Lowenthal בתבוסה ל-Diep.

קונטיקט – במודעה שמיקדה את תשומת הלב הלאומית, שחולקה מטעם הקמפיין של המועמד המקומי לסנאט מטעם המפלגה הרפובליקנית, Ed Charamut, נראה יריבו היהודי, הדמוקרט Matt Lesser, בתצלום שעובד באמצעות תוכנת עריכה, בעוד עיניו משתפכות כלפי חוץ ובהן מבט נבזי המסמל חמדנות בלתי מרוסנת, ובעת שהוא אוחז בצרור שטרות של מאה דולר בין אצבעותיו – הפה הפעור שלו והיותם של חלק מהשטרות קרועים לגזרים מעידים על כך שיתכן ו- Lesser נגס בהם.

עד כמה הצליחו: Lesser ניצח, ואמר לתומכיו שפירוש הניצחון הוא “שאנחנו דוחים את הפוליטיקה של השנאה”.

ג’ורג’יה – רובוקול שמומן על-ידי אתר שידורי פודקאסט הידוע כלאומני ואנטישמי תקף את הדמוקרטית Stacey Abrams המתמודדת לתפקיד המושלת האפרו- אמריקנית הראשונה במדינה. ההודעה המוקלטת של השיחות היא כדלקמן:

“על הקו הכושית הקוסמת Oprah Winfrey, המבקשת ממכם להפוך את אחותי הכושית, Stacey Abrams, למושלת ג’ורג’יה. “לפני שנים, היהודים שבבעלותם כלי התקשורת האמריקניים זיהו בי משהו – היכולת להטעות נשים לבנות מטומטמות ולגרום להן להאמין שאני כמותן, ולעשות, לקרוא ולחשוב את מה שאני מנחה להן, אני מזהה את הפוטנציאל הזה גם אצל Stacey Abrams.” Brian Kemp, היריב הרפובליקני של Abrams, גינה את הרובוקול.

עד כמה הצליחו: Kemp ניצח את Abrams, שסירבה להודות בתבוסה, והכריזה כי קולות שטרם נספרו עשויים להכריע את הבחירות ולהטות את הכף.

Arthur Jones – אילינוי, לשעבר ראש המפלגה הנאצית האמריקנית ומי שנודע כמכחיש שואה קולני ולאומן לבן, היה מועמד המפלגה הרפובליקנית לקונגרס במחוז השלישי של Illinois.

עד כמה הצליחו: אם כי המפלגה הרפובליקנית במדינה התכחשה אליו, Jones עדיין קיבל יותר מרבע מכלל קולות המצביעים, יותר מ 56,000, תוך שהוא מפסיד לדמוקרטי Dan Lipinski.

אייוה – חבר הקונגרס המכהן Steve King:

א) אישר מועמד לראשות העיר Toronto, אשר משך להבות כתיאורטיקן קונספירציה בדבר “ג’נוסייד של לבנים” ופוטר מאתר קנדי המזוהה עם הימין הקיצוני לאחר שהופיע בשידור פודקאסט ניאו נאצי.

ב) ממשיך בניהול קשרים עם מפלגה אוסטרית ימנית קיצונית בעלת שורשים בעידן הנאצי ועוד קבוצות ניאו-נאציות אירופאיות.

ג) הואשם לאחרונה על ידי הליגה נגד השמצה בשל “סדרה מטרידה של מעשים והצהרות … שהם אנטישמיים ופוגעים לא רק בקקהילה היהודית, אלא בכלל האמריקאים”.

עד כמה הצליחו: King ניצח את הדמוקרט הדומיננטי J.D. Scholten בשיעור של 50 לעומת 47 אחוזים מכלל קולות הבוחרים.

מיזורי – הבן ובתו של Steve West המועמד הרפובליקני של בית הנבחרים של Missouri דחקו בבוחרים לא להצביע עבורו, לאחר שהוא יצא בהצהרות גזעניות ומפלות בתוכנית רדיו. “הרבה מהשקפותיו פשוט מרחיקות לכת בטון שלהן”, אמרה Emily West לעיתון Kansas City Star. “הוא השמיע מספר רב של הערות גזעניות והומופוביות והצהיר שהוא לא אוהב את היהודים”. הבן Andy West הוסיף: “אבא שלי פנאטי, יש לעצור אותו … האידיאולוגיה שלו היא בגדר שנאה טהורה. זה מטורף לחלוטין.”

עד כמה הצליחו: West הפסיד ליריבו John Carpenter בהפרש ניכר.

פנסילבניה – במרוץ המחוקקים של המדינה, הרפובליקנים לא בחלו בשום אמצעי. באיור ניתן לראות את הדמוקרטית Sarah Johnson Rothman עם ערימות שטרות של 100 דולר. הם גם השמיטו את שם נעוריה, Johnson, וסיפרו לבוחרים שלא להצביע לשרה רוטמן – תוך הדגשת שם המשפחה של בעלה היהודי.

עד כמה הצליחו: Rothman הפסידה לרפובליקני המכהן Todd Stephens בהפרש מזערי.

וושינגטון – במרוץ לקונגרס, הרפובליקנים תיארו את היריבה הדמוקרטית היהודייה Kim Schrier, עם סטטוסקופ על צווארה, ידיה מלאות בשטרות של 20 דולר.

עד כמה הצליחו: Schrier הביסה את הרפובליקני Dino Rossi  ב-53% לעומת-47%.

מסע ההשמצה של Soros- מסע פרסום אנטישמי רפובליקני עצמאי מציג את הפובליציסט המיליארדר הפילנתרופ וניצול השואה George Soros כאווטר כשהוא אוסף של סטריאוטיפים אנטישמיים. באוקטובר, פצצת צינור הונחתה בתיבת הדואר של סורוס, לכאורה על ידי תומכת טראמפ, שהתריעה גם על מטעני נפץ נגד מתנגדים פוליטיים דמוקרטיים של דונלד טראמפ, שניים מהם נשיאים לשעבר.

רשימת הרפובליקנים ואלו שמתיימרים להצטייר כרפובליקנים (כבנימין נתניהו ובנו יאיר), אשר עשו שימוש בדיבת סורוס לטובתם הפוליטית, מובלת על ידי דונלד טראמפ. בשובו מביקור תנחומים בסוף החודש שעבר בבית הכנסת “עץ החיים” של פיטסבורג, הנשיא אמר לכתבים כי הוא “לא יופתע” אם תיאוריית הקונספירציה המאשימה את סורוס במימון השיירה של מהגרים מאמריקה המרכזית נכונה. “הרבה אנשים אומרים שזה נכון.”

דמויות רפובליקניות אחרות שחלקן הביעו תמיכה בטראמפ ושהציגו אתSoros  באור שלילי במהלך קמפיין אמצע הקדנציה, כללו את עורך דינו של הנשיא Rudolph Giuliani, שפרסם ציוץ שבו הוא מכנה את Soros כאנטיכריסטוס, וועדת הקונגרס הרפובליקנית הלאומית, אשר שידרה פרסומת ב-Minnesota בחודש שעבר שממנה מצטייר כי Soros המצולם יושב מאחורי ערימה נוספת של מזומנים כשהוא מממן אתלטים הרוכן ברך במחאה במהלך שירת ההמנון הלאומי שכונו “כנופיות של השמאל ששולם להן כסף להתפרע ברחובות”, וכן ו- Dan Feehan, מועמד דמוקרטי לקונגרס מטעם המדינה.

מינסוטה – במודעה האמורה, המועמד Feehan  כמעט ואינו נראה מאחורי נחשול גואה של ערימות שטרות שהושלכו לעברו על ידי Soros.

עד כמה: עם 98% מקולות הקלפיות שנספרו עד עתה, Feehan, חייל לשעבר, מורה ועוזר למזכיר ההגנה, נראה שהפסיד לרפובליקני Jim Hagedom בהפרש קטן של 50.3 לעומת 49.7%.

בחזרה למסע הבחירות בשבוע שעבר, טראמפ חייך מאוזן לאוזן כאשר התומכים הגיבו לביקורתו של הנשיא על “גלובליסטים” (מטבע לשון נקיה השגור בפי רפובליקנים לתאר יהודים ליברלים עשירים וחזקים) ודמוקרטים בעודם מזמרים את שמו של George Soros והמילים “כלאו אותם”.

רפובליקנים רבים אחרים אשר השמיצו את Soros במהלך קמפיין אמצע הקדנציה:

California- Kevin McCarthy, מנהיג הרוב בבית הנבחרים, שהיה ברשימה להפוך לדובר הבית, בתקווה להוביל את הבית בשנה הבאה, באם הרפובליקנים ישמרו על הרוב שלהם, קבע סטנדרט חדש לאנטישמיות במהלך הקמפיין על ידי הפניית אצבע מאשימה אל עבר Soros ותורמים בכירים דמוקרטים אחרים ממוצא יהודי, הלא הם Michael Bloomberg ו- Tom Steyer וזאת בפוסט בטוויטר:

“אנחנו לא יכולים להרשות ל-Soros, ל- Steyer ול- Bloomberg לקנות את הבחירות האלה! “צייץ McCarthy. בשל לחץ שהופעל עליו, McCarthy מחק את ציוץ.

עד כמה הצליחו: McCarthy הביס את הדמוקרטית Tatiana Matta בהפרש ניכר של 67% לעומת% 33.

פלורידה – במרוץ למשרת המושל שאופיין באי סובלנות רפובליקנית כמעט גלויה לעיני כול, התייחס המועמד הרפובליקני Ron DeSantis” ל-Soros בדברים שנשא בכנסייה, כחלק מהתקפה על יריבו הדמוקרטי Andrew Gillum.

“הוא ישחיל לתוך הממשלה שלנו פעילים שנתמכים על ידי Soros כפי שאתם יודעים,” אמר DeSantis בהתייחסו ל-Gillum בעוד חלק מהקהל צוהל לדבריו.