LOADING

Type to search

ארצות הברית מאמרים

כיצד הפך ג’ורג’ סורוס ליעד לפגיעה עבור אנטישמים ויהודים המזוהים עם הצד הימני של המפה הפוליטית

Share
מקור: sajr

בימים אלה זה הפך דבר שבשגרה: אחרי אירוע שגורם לקיטוב בארץ, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יודע על מי להטיל את האשמה.

מאת אריק קורטלסה

כאשר אמריקה הליברלית והשמרנית התפצלה לגבי אישור ברט קוואנו לבית המשפט העליון בחודש שעבר – והטענות של ד”ר קריסטין בלייזי פורד על תקיפתו המיני בתיכון – הנשיא הפיץ תיאוריה שבביטחון מלא הייתה אמורה להצית את הפערים הללו.

הוא אמר שהמיליונר הימני קיצוני, ג’ורג’ סורוס, משלם להמוני המפגינים שהפגינו מול בניין הקפיטול, ואשר ניסו לשכנע סנטורים לדחות את המועמדות של שוונו לבית המשפט העליון.

השבוע הפיץ הנשיא קונספירציה לא מבוססת שאותו סורוס מממן קראוון למהגרים הדרום אמריקאים. “לא אהיה מופתע” אמר טראמפ לעיתונאים.

שני המקרים הללו – והתגובות אליהם – משקפים את התפקיד המוזר שמשחק סורוס בדמיון של הציבור האמריקאי. כך גם משפיעות החדשות כי מטען נפץ נשלח לביתו, וכי רוברט באוורס, החשוד בטבח בבית הכנסת של פיטסבורג, היה מונע על ידי המיתוס כי סורוס היה מאחורי שיירת המהגרים לכיוון צפון מקסיקו.

“הסבב האחרון של תיאוריות קונספירציה על סורוס, שניזון מציוצים בטוויטר שמעלים בכירי ציבור, אינו כולל אף תיאוריה חדשה”, אמר Aryeh Tuchman , מנהל שותף של מרכז הליגה נגד השמצה (ADL). הוא הוסיף כי בדו”ח שפורסם במאי ושניתח את השיח האנטישמי בטוויטר, ציינה הליגה נגד השמצה כי סורוס נזכר בהבלטה בחלק ניכר של טוויטים אנטישמיים, לעתים קרובות בטענות כי הוא משתמש ישירות בנדיבותו למימון אירועי דגל כוזבים.

לפי אחת הטענות הראויות לציון סורוס היה אחראי לצעדה הקטלנית “Unite The Right” שהתקיימה ב-Charlottesville, Virginia באוגוסט 2017. ציוצים אחרים, אמר Tuchman, “התייחסו למורשת היהודית שלו במונחים מטרידים וטענו כי הוא מנסה לערער את כל הציוויליזציה המערבית”.

כפי שרבים ציינו אחרי שטראמפ השמיע את טענתו הכוזבת לפיה סורוס מימן הפגנות נגד Kavanaugh ואת הקראוונים של המהגרים, הנשיא למעשה משאיל עמוד מתוך ספר המשחקים של האנטישמים.

עם זאת, רבים מהמבקרים החריפים ביותר של סורוס הם עצמם יהודים. הקואליציה היהודית הרפובליקנית מרבה לבקר את סורוס על מתן כסף לקבוצות השדולה של השמאל, כמו J Street, ועל כך שהקרן שלו מעניקה סיוע כספי לקבוצות אחרות שהם מאופיינים כאנטי ישראליות כגון האירגון הלא ממשלתי בצלם.

סורוס משלב שני שבטים יריבים. הוא הפך ליישות המאיימת התורנית של הן הימין היהודי והן האנטישמים עצמם.

כמי שנולד בבודפסט ב-1930, היה סורוס בן 13 כאשר הנאצים פלשו להונגריה. הוא הצליח לשרוד את השואה על ידי כך שמשפחתו רכשה מסמכים שלפיהם הם נוצרים. ב- 1947 הוא היגר לאנגליה כדי ללמוד בבית הספר הלונדוני לכלכלה.

משם החל את עבודתו בתחום הפיננסי באמצעות בנק לונדוני, Singer & Friedlander, שם היה יועץ השקעות. בשנים שלאחר מכן, הוא קיפץ בין חברות עד שהוא ייסד את קרן סורוס לניהול.

חברת ניהול ההשקעות שלו הייתה מוצלחת מאוד. מאז 1973, היא הפיקה יותר מ -40 מיליארד דולר (R567 מיליארד דולר). הונו של סורוס, המתגורר במחוז Westchester, ניו יורק, מוערך כיום בכ-8 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לאחד האנשים העשירים בעולם.

לאחר שהרוויח את עושרו, הפך סורוס לפעיל עבור מטרות ליברליות. הוא הפך לראשונה למעורב מבחינה פוליטית, על פי “The Washington Post”, אחרי הבחירות ב -2004, כאשר זכה ג’ורג’ בוש לכהונתו השנייה לאחר שהביס את הסנאטור ג’ון קרי.

באמצעות הארגון שלו, “הקרנות לחברה פתוחה”, רשת בינלאומית של מענקים, הוא היה התורם העיקרי של המרכז לקידום אמריקני, חשיבה ליברלית וברית הדמוקרטיה. הוא גם העניק סכומי כסף גדולים לקמפיינים הנשיאותיים של ברק אובמה והילרי קלינטון, כולל מיליון דולר (R14 מיליון דולר) ל- Super PAC (ועדת גיוס כספים עצמאית) שתמכה בזה הראשון במהלך מסע הבחירות השני שלו לנשיאות ב-2012.

הרב ג’ק מולין, נשיא הברית הבין-דתית, אמר כי סורוס הוא תערובת ייחודית של מרכיבים על מנת להפוך אותו לנושא חם עבור הקולות האנטישמיים.

“אני חושב שתזדקק לתואר אוניברסיטאי שלם בהיסטוריה של היהודים וביחסים שלהם עם עמים אחרים כדי להבין את כל קופסאות הפנדורה השונות שהוא מאיים לפתוח רק על ידי היותו מי שהוא. הוא איש בעל דעות פוליטיות ליברליות – אפילו סוציאליסטיות; הוא נודע בעושרו; הוא מתבודד; הוא ממוצא אירופי, עובדה אשר מעמידה אותו מחוץ לתרבות ההונגרית שבה הוא גדל משום שהוא יהודי; וזה מעמיד אותו מחוץ  ל”אמריקנים האמיתיים’ במדינה הזאת “, אמר Moline ל”The Times of Israel”. “יש לו הכל”.

סורוס הפך לכלי המשמש את הגזענים כדי להחדיר פחד בליבם של חסידיהם הפופוליסטיים. הוא משחק תפקיד שיהודים אחרים שיחקו תמיד לאורך ההיסטוריה. במובנים מסוימים, הוא רק הדגם האחרון.

למה דווקא הוא?

במישור מסוים, זו משוואה פשוטה: אלה שמשמאל לא אוהבים תורמים גדולים לימין, בעוד שמימין לא אוהבים תורמים גדולים לשמאל.

Jonathan Tobin, בעל טור שמרני, שכותב תכופות ל”National Review” ועהורך הראשי של סינדיקט החדשות היהודי, טוען כי סורוס מסמל עבור הימין מה שמממנים תורמים גדולים (GOP) מסמנים עבור השמאל.

“כשאני מתבונן על הדרכים שבהן הרפובליקנים השמרנים מדברים על סורוס, זה סוג של תמונת ראי של האופן שבו הדמוקרטים מדברים על האחים Koch במשך שנים”, אמר Tobin. “או על שלדון אדלסון”.

אבל בעוד ה-Kochs והתורם אדלסון הם יעדים לביקורת אינטנסיבית מצד השמאל, הם לא מהווים לעתים קרובות יעד לתיאוריות מופרכות לפיהן הם זורעים חוסר יציבות או הינם בעלי שליטה על מוסדות ממשלתיים או פיננסיים גדולים.

 “מי שמקדם תיאוריית קונספירציה על סורוס אולי לא מתכוון לקדם אנטישמיות, אבל הזהות היהודית של סורוס ידועה כל כך, שבמקרים רבים קשה שלא להסיק את המשמעות”, אמר Tuchman

 “גם אם הרמיזה האנטישמית אינה במתכוון, הצבתו של אדם יהודי כמפעיל בובות, המתמרן אירועים לאומיים למטרות זדוניות, משפיעה על חדירת אנטישמיות למיינסטרים, ומספקת תמיכה, גם אם לא ביודעין, לאנטישמים וקיצונים המפיצים את הרעיונות הללו ביודעין ובזדון”.

כשמדובר במקום של סורוס בתוך הקהילה היהודית, מציין Moline, קיימת דינמיקה אחרת ש-סורוס חולק עם אדלסון.

 “תמיד הייתה מערכת יחסים של אהבה-שנאה בין היהודים לעשירים בקהילה שלהם”, הוא אומר. “כאשר הם נדיבים מהסיבות הנכונות, הם משועבדים, וכאשר הם נדיבים מהסיבות הלא נכונות, הם נידונים. אצל אדלסון זה אותו דבר. האנשים ששיבחו אותו על שיוכו המשפחתי מגנים אותו לעתים קרובות על מעורבותו במפלגה הרפובליקנית”.

אבל סורוס ממלא יעד לסימון ייחודי, הוא הפך להיות דמות מאיימת עבור יותר מקבוצה אחת של הציבור האמריקאי. עצם היות קבוצות אלה מצויות בסכסוך תמידי, מציע Moline, הן ראויות לכך שהמחלוקות סביב סורוס היא לעתים קרובות לא כל כך על סורוס עצמו.

 “אני חושב שרוב האנשים שמבקרים את ג’ורג’ סורוס לא יודעים עליו הרבה,” אומר Moline. “בין אם זה לא יהודים שמבקרים אותו כיהודי, ובין אם זה יהודים שמבקרים אותו כליברל. הביקורת נוטה לחשוף יותר פרטים על האדם שמבקר מאשר על האדם המבוקר”.