LOADING

Type to search

בריטניה סקרים

סקר: 38% מהמצביעים הבריטים מתארים את ג’רמי קורבין כאנטישמי

Share
מקור: bicom

על פי סקר חדש שפורסם ביום רביעי מאמינים 38% מהבריטים שג’רמי קורבין, מנהיג השמאל הקיצוני של מפלגת האופוזיציה המרכזית במדינה, הוא אנטישמי.

רק 25% מהמצביעים הסכימו כי מנהיג הלייבור הוא פעיל מחויב נגד גזענות מכל הסוגים, כולל אנטישמיות.

הסקר גם מעיד על ספקנות ציבורית עמוקה בנוגע להתעקשותו של קורבין, כי המגעים השנויים במחלוקת שלו עם ארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה נועדו להביא לסיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים.

הסקר השנתי של המרכז British Israel Communications and Research Center, קבוצת מחקר עצמאית שמשרדיה בבריטניה, מעיד על כך שעמדתו הקשוחה של קורבין נגד ישראל אינה מקובלת על רוב הבוחרים. התמיכה במדינה היהודית בבריטניה נותרת יציבה לאחר שהגיעה לשיא של שבע שנים בסקרים שנערכו באוקטובר אשתקד.

המחקר עוקב אחרי שישה חודשים סוערים במיוחד עבור מפלגת הלייבור ומנהיגה עם שורה של גילויים על הקשר של קורבן לכאורה עם טרוריסטים, אנטישמים ומכחישי שואה.

סקר BICOM, שנערך בתחילת אוקטובר על ידי חברת הסקרים Populus, בחן את ההגנה של  Corbyn לאור ההאשמות על אנטישמיות.

על פי הסקר 38% מהמצביעים הסכימו עם האמירה “מה שג’רמי קורבין טוען, מעשיו והעבר שלו מצביעים על היותו אנטישמי”.

לעומת זאת, 25% מהמצביעים הסכימו עם התפיסה ש”ג’רמי קורבין הוא פעיל מחויב נגד גזענות מכל הסוגים, כולל אנטישמיות”. שלושים ושבעה אחוזים מהנשאלים אמרו שהם לא יודעים.

רק 19% הסכימו כי קורבין “עמל קשה כדי להביא שלום בין ישראל לפלסטינים”, שעה ש -35% תמכו בהצהרה כי מנהיג הלייבור “רק מעוניין לדבר עם ארגונים שנתפסים כמחבלים על ידי ממשלת בריטניה, האיחוד האירופאי ומשרד החוץ האמריקני.” ארבעים ושישה אחוזים מהנשאלים לא ידעו.

כמו בשנה שעברה, כמעט מחצית מהאנשים שהתראיינו – מדגם מייצג של 2,035 מצביעים – הסכימו כי “שנאת ישראל והטלת ספק בזכותה להתקיים” היא אנטישמיות. עשרים אחוז מהאנשים לא הסכימו עם ההצהרה הזאת.

התמיכה בתנועת ה- BDS נותרת מוגבלת. ארבעים ושמונה אחוזים מהנשאלים אמרו כי הם אינם תומכים בחרם על ישראל ו”מתקשים להבין כיצד אחרים מסכימים לחרם לאור כל מה שקורה בעולם”. 14% אינם מסכימים עם האמירה.

שוב, הסקר מוצא כי צעירים ממשיכים להתנגד לחרם על ישראל. 45% מבני גילאי 18-24 אמרו כי הם מתנגדים לחרם נגד ישראל. בשנת 2015, רק 28% התנגדו לחרם על ישראל. Sorene הכריזה כי התוצאה היא “שינוי משמעותי בדעה” בשלוש השנים האחרונות.

גם הבריטים משוכנעים שישראל היא בעלת ברית בריטית חשובה במאבק בטרור. ארבעים ותשעה אחוזים הסכימו כי היא בעלת ברית מרכזית, יותר מכל מדינה אחרת במזרח התיכון.

עם זאת, קשריה ההדוקים של בריטניה עם ישראל – מוקדם יותר השנה התברר כי הסחר הבילטראלי בין בריטניה למדינה היהודית זינק ב -25% בין השנים 2016-17 ל -6.9 מיליארד דולר (8.8 מיליארד דולר) – נראה שאינו מוערך במלואו.

בעוד המדינה מחפשת שווקים חדשים עם יציאתה המתוכננת מהאיחוד האירופי באביב הבא, ישראל מדורגת כשותפה המסחרית השלישית החשובה ביותר של בריטניה במזרח התיכון, אחרי סעודיה וקטר. ישראל עברה את תורכיה, שירדה מהמקום השלישי למקום הרביעי השנה. מצרים ואיראן נגררות הרחק מאחור.

בסך הכל, על פי הסקר, נראה כי הבריטים אינם עומדים לצידה של ישראל או של הפלסטינים. 20% מהאנשים אמרו שהם אוהבים את ישראל ו -23% אוהבים את הישראלים. 11% חשו אהבה כלפי הרשות הפלסטינית ו -23% חשו אהבה כלפי הפלסטינים. בכל מקרה, כ -30% מהאנשים אמרו שהם הרגישו ניטרליים או לא ידעו ומעל 40% אמרו שאין להם רגש כלשהו. התגובה הקרה ביותר שמורה לרשות הפלסטינית – 51% מהנשאלים אמרו כי הם אינם אוהבים את הפלסטינים.

הסקרים שפורסמו בשנה שעברה על ידי המכון לחקר המדיניות היהודית בלונדון, הראו כי הרייטינג של ישראל בקרב הבריטים עומד בין הרייטינג של גרמניה וארצות הברית, מצד אחד, ורוסיה, סוריה ואיראן, מאידך גיסא.

“תוצאות הסקר על ישראל והפלסטינים כמעט ללא שינוי לעומת השנה שעברה”, אמרה סורן. “לישראל ולפלסטינים יש רמות תמיכה דומות, והתנגדות לחרם על ישראל נותרה גבוהה ועומדת על 48%”.

סקר שנערך עבור Jewish Chronicle בחודש שעבר מצא כי יותר מ- 85% של יהודי בריטניה חושבים שקורבין הוא אנטישמי. מספרים דומים סבורים כי מפלגת הלייבור עצמה סובלת מרמות משמעותיות של אנטישמיות. רק 1.7% מיהודי המדינה מאמינים שראש הממשלה תרזה מיי אנטישמית.

החשש בקהילה היהודית לגבי האפשרות כי קורבין ייבחר לראשות הממשלה – הסקרים הנוכחיים מצביעים על כך שלמפלגתה השמרנית של מיי יש רק יתרון קל על הלייבור – נותר גבוה. בסקר שנערך בקיץ עולה כי קרוב ל -40% מיהודי בריטניה היו שוקלים ברצינות להגר אם מנהיג הלייבור יגיע לרחוב דאונינג.

הסוקרים אינם בטוחים באשר להשפעות של האנטישמיות על ביצועי מפלגת הלייבור בסקרים. יש אינדיקציות לכך, עם זאת, כי הדירוג של קורבין שהיה נמוך לאורך כל תקופתו כמנהיג אבל זינק במהלך השנה שעברה בבחירות הכלליות לפני שירד שוב במהלך השנה – אולי קיבל מכה בגלל ההאשמות שהוא אנטישמי.

יתר על כן, סקר שנערך לאחרונה על ידי הסוקר YouGov שהוזמן על ידי קמפיין “לייבור נגד אנטישמיות”, טוען כי הקשר של המפלגה עם שנאה יהודית עשוי להיות גורם מרכזי בחוסר היכולת שלה לכאורה לנצל את התנהלותה של ממשלת הבקרזיט והמחלקות העמוקה בנושא אירופה בתוך המפלגה הקונסרבטיבית. הסקר מראה שכמעט שליש מהבריטים שאומרים שהם לא תומכים בלייבור, אבל אולי יעשו זאת, חושבים שלמפלגה יש בעיה עם אנטישמיות. מבין אלה, 39% אמרו כי זה יגרום להם שכנראה לא יצביעו למפלגת הלייבור.