LOADING

Type to search

מאמרים

תיאוריות קונספירציה אנטישמיות מתפשטות במהירות במפלגת הלייבור בבריטניה

Share
מקור: algemeiner

מאת מנפרד גרסטנפלד (Manfred Gerstenfeld) ואיירין קורוק (Irene Kuruc)

תיאוריות קונספירציה ניתן למצוא בסביבות שבהן האנטישמיות נמצאת באופן משמעותי. המקרה הקלאסי והקיצוני ביותר – אשליה שמקורה ברוסיה הצארית – היא “הפרוטוקולים של זקני ציון”. תיאוריות קונספירציה אנטישמיות רבות עדיין פורחות בעולם הערבי.

בתיאורים על שערוריית האנטישמיות במפלגת הלייבור הבריטית, עלו על הפרק תיאוריות קונספירציה של חברי מפלגה נבחרים. ג’רמי קורבין, מנהיג הלייבור מאז 2015, הוא אוהד טרוריסטים, תומך במעוותי השואה, מסית אנטי-ישראלי ואנטישמי במשרה חלקית.

הוא גם קידם תיאוריות קונספירציה על ישראל.

בשנת 2012, קורבין התראיין על ידי ערוץ התעמולה האיראניPress TV. קורבין הגיב על פיגוע בבסיס של הצבא המצרי בחצי האי סיני, שם נהרגו 16 חיילים מצרים. מנהיג הלייבור רמז שישראל עומדת מאחורי הפיגוע, משום שלכאורה היה לה אינטרס להגברת האלימות בסיני ולהרס יציבות משטר האחים המוסלמים.

קורבין אמר: “האינטרס של מי הוא להרוג מצרים חוץ מישראל, המוטרדת מהתקרבות היחסים בין פלסטין לבין הממשלה המצרית החדשה?”, והוא הוסיף: ” “אני חושד ביד ישראלית בכל התהליך הזה של חוסר היציבות”.

בשנת 2010, דיבר קורבין בפגישת סולידריות פלסטינית בלונדון. הוא סיפר על ירי על פעילים תורכיים על ספינת המשט על ידי קומנדו ישראלי לאחר שהותקפו על ידי הנוסעים. הוא טען, כי חברי פרלמנט בריטיים נשאו נאומים פרו-ישראליים בפרלמנט בנושא זה, עם תסריט כתוב מראש.

קורבין אמר שהוא בטוח שהשגריר הישראלי רון פרושאור כתב את התסריט ואמר: “כולם באו עם אותן מילות מפתח. זה היה כמו לקרוא מסמך אירופאי שמחפש מונח עדכני. והמונחים העדכניים היו: הצורך הביטחוני, הקיצוניות של אנשים על הספינה, והמצאותם של חמושים טורקים על הספינה.”  הדיילי מייל בדק את תמליל הדיון המדובר, ולא היה מסוגל למצוא כל ראיות כי מונחים אלו היו בשימוש על ידי חברי פרלמנט.

קורבין מעולם לא התנצל על השקר. אבל כמה פעילי מפלגת הלייבור זוטרים התנצלו על תיאוריות הקונספירציה שקידמו, כולל על השליטה בעולם היהודי ותמיכה בטרור.

Mohammad Pappu, חבר מועצה מקומית London Borough of Tower Hamlets, שקורבין שיבח על עזרתו ליצור “חברה הוגנת, צודקת והגונה.” אבל נמצא כי Pappu שיתף פוסטים בפייסבוק שבהם האשים את בריטניה בתקיפות בסוריה בכדי “לייסד את בנק רוטשילד.” הוא גם שיתף הודעות ברשת החברתית וטען “כי ישראל ביימה 9/11, פיגועי הטרור בלונדון, ואת פיגועי פריז.

חבר מועצת הלייבור, Irfan Mohammed, תושב רובע Lambeth בלונדון, פרסם בדצמבר 2015 בעמוד הפייסבוק שלו: יהודים שעבדו במרכז הסחר העולמי קיבלו הודעת טקסט לפני האירוע, “אל תבואו לעבוד ב -11 בספטמבר”. “כשזה נחשף, הוא התפטר מתפקידו כחבר מועצה, והתנצל על תיאוריות הקונספירציה שהפיץ.

בשנת 2017, John Clarke, חבר מועצת העיר ומועמד פרלמנטרי פוטנציאלי בלייבור, פרסם טקסט מתוך אתר הימין הקיצוני שבו העיר כי הוא מכיל מידה רבה של אמת.. בטקסט נכתב כי “הרוטשילדים השתמשו בריבית קצוצה יחד עם ישראל המודרנית ככלי אימפריאלי להשתלט על העולם ועל כל משאביו, כולל אתכם ואותי”.

Andy Slack, חבר מועצת העיר הלייבור צ’סטרפילד, שיתף: “מדינת ישראל המודרנית נוצרה על ידי משפחת רוטשילד, לא אלוהים, ואת מה שהם עושים עכשיו לעם הפלסטיני הוא בדיוק מה שהם מתכוונים לעשות לכל העולם.” מאוחר יותר הוא התנצל.

מנהיג האיגוד המקצועי Mark Serwotka, ראש איגוד השירותים הציבוריים והמסחריים (PCS), הוא תומך נלהב או ג’רמי קורבין. תוך התייחסות לבעיית האנטישמיות בלייבור, הוא אמר בכינוס כי זה אפשרי “שישראל יצרה סיפור שלא ‘קיים’ על מנת להסיח את תשומת הלב מן הזוועות.”  Serwotka שסולק מהלייבור בשנת 1990 בשל עמדותיו השמאל קיצוניות, אך הורשה לחזור לאחר קורבין הפך למנהיגה.

בעוד תיאוריות קונספירציה על יהודים וישראל מתרבות, אחרים מותקפים. לדוגמה, Andrew Murray, יועץ מדיניות לקורבין, אמר במאמר כי שירותי הביטחון הבריטים חותרים כנגד קורבין.

הדוגמאות הנ”ל ממחישות פן נוסף של מחרחרי שנאה בלייבור – ואחד שעשוי להתפשט מעבר ליהודים.

דר’ מנפרד גרסטנפלד הוא יו”ר אמריטוס של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. איירין קורוק היא חוקרת אנטישמיות במערב אירופה.