LOADING

Type to search

מאמרים

האנטישמיות האורבת מאחורי תיאוריות הקונספירציה של ג’ורג’ סורוס

Share
מקור: ADL

המיליארדר היהודי ההונגרי, הפילנתרופ וניצול השואה ג’ורג’ סורוס זוכה להכרה רחבה בשל מימון גורמים פוליטיים וחברתיים, בדרך כלל באמצעות מענקים של Open Society Foundations. כתוצאה מכך, סורוס הפך לכליא ברק לקבוצות שמרניות וימין המתנגדות למימון שלו למטרות ליברליות.

בחוגי הימין הקיצוני בעולם, הפילנתרופיה של סורוס מוצגת לעתים קרובות כתיאוריות קונספירציה מוגזמות, כולל הטענות שהוא שולט בחלקים גלובליים ספציפיים או מטפל באירועים מסוימים כדי לקדם את מטרותיו. רבות מתאוריות הקונספירציה האלה מעסיקות מיתוסים אנטישמיים ישנים נושנים, במיוחד הרעיון שיהודים עשירים וחזקים פועלים מאחורי הקלעים, מתכננים לשלוט במדינות ולטפל באירועים בעולם.

ממשלת הימין של ויקטור אורבן בהונגריה תקפה את סורוס במשך שנים וטענה כי הוא מבקש לערער את האתוס הלאומי של הונגריה. הלהיטות של הקמפיינים האנטי סורוס מצמררת. לדוגמה, כרזות רבות שהופיעו בבודפשט בקיץ שעבר הזכירו למשקיפים רבים תעמולה מהעידן הנאצי שעוררה שנאה ואלימות נגד יהודים.

אולם פעילות אנטי-סורוסית זו אינה ייחודית להונגריה. סורוס הפך מזמן לשק האגרוף של משטרים אוטורִיטָרים ברחבי מזרח אירופה, שם קיימת טינה על מאמציו לבנות מוסדות דמוקרטיים לאחר נפילת מסך הברזל. וקולות בדמוקרטיות ליברליות מסוימות, כמו ישראל, הוצג סורוס כדמות מרכזית המנסה לערער את האינטרס הלאומי.

בארצות הברית, סורוס זה מכבר הינו יעד מועדף של מה שמכונה הימין האלטרנטיבי וארגוני ימין קיצוני אחרים. אתרי אינטרנט שלהם מהדהדים עם מזימות על סורוס, מאשימים אותו בניסיון לבצע “רצח עם לבן” ולדחוף את סדר היום המרושע שלו. בדו”ח שפורסם מוקדם יותר השנה, אשר ניתח שיח אנטישמי בטוויטר, ADL מצא כי סורוס מככב באופן בולט במספר רב של טוויטים אנטישמיים. האשמה בולטת טענה כי סורוס היה אחראי על עצרת “האיחוד הימין” הקטלנית באוגוסט 2017 בשארלוטסוויל, וירג’יניה. טוויטים אחרים התייחסו למורשת היהודית שלו במונחים מטרידים וטענו כי הוא מנסה לערער את כל הציוויליזציה המערבית.

לאחרונה, ראינו תיאוריות קונספירציה על פני השטח המאשימות את סורוס במימון מחאות נגד מינויו של השופט ברט קוואנו לבית המשפט העליון. סדרה של כרזות שנאה בנושא זה הופיעו בקמפוסים במכללות, כל החלק הזה בקמפיין נוהל על ידי האתר הניאו נאצי Daily Stormer. ורק השבוע, עורך הדין האנטי-מוסלמי, פרנק גפנינסנט (Frank Gaffney), שלח דואר אלקטרוני לתומכיו ושאל: “האם ג’ורג’ סורוס הוא אנטי-כריסטוס?”, וציין ששיאו של סורוס “הוא אחד מאותם רשעות והרס ולפיכך הוא חייב להיות לכל הפחות נחשב ליד ימינו של האנטי-כריסטוס”.

אבל זה היה גם מטריד לראות טענות של מזימות סורוס מונעות אל המיינסטרים. גם אם לא מכוונים, פוליטיקאים ומומחים שחוזרים על המזימות הבלתי מבוססות האלה מאמתים למעשה את אותם מיתוסים שנואים שהופצו על ידי אנטישמים.

יכול להיות כי מי שמעלה תיאוריית קונספירציה על סורוס אינו מתכוון לקדם אנטישמיות. אבל הזהות היהודית של סורוס ידועה כל כך, שבמקרים רבים קשה שלא להסיק את המשמעות. הדבר נכון במיוחד כאשר תיאוריות הקונספירציה הקשורות לסורוס כוללות דימויים אנטישמיים קלאסיים, כגון שליטה בתקשורת או בבנקים; הפניות לחברות כושלות או מדינות מעורערות; או שפה החוזרת אל עלילות הדם של ימי-הביניים ואפיון היהודים כרשע, דמוני או סוכני האנטי-כריסטוס.

גם אם אין כוונה לרמוז אנטישמיות, הטלתו של אדם יהודי כמריונטאי המטפל באירועים לאומיים למטרות זדוניות, משפיעה על האנטישמיות, ומספקת תמיכה, אם כי לא מודעת לכך, לאנטישמים ולקיצונים מובהקים, אשר מפיצים את הרעיונות האלה ביודעין ועם זדון.