LOADING

Type to search

מאמרים

כיצד האנטישמיות זחלה לתוך הזרם המרכזי של אירופה

Share
מקור: CNN

מאת ג’ון מק טרנן  (John McTernan)

ג’רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, נאלץ להתנצל על כך שאירח אירוע בשנת 2010, שבו הדובר השווה את ממשלת ישראל לנאצים.

הדבר המדהים הוא שבמסגרת הפוליטיקה המודרנית של בריטניה ואירופה משפט זה עלול להיות מזעזע, אבל זה לא מפתיע.

קורבין, שסקרי דעת קהל צופים לו סיכוי טוב להיות ראש ממשלת בריטניה הבא, יש היסטוריה של קשרים עם קבוצות שמאל שוליות שתמיכתן בנושא הפלסטיני גולש לאנטישמיות.

עלייתו עד להנהגת הלייבור הביאה עמה כי השקפות שהיו בשוליים של הפוליטיקה, הפכו למיינסטרים – ובכך הוא חלק משינוי פוליטי פאן-אירופי.

בעשור האחרון, חלה באירופה עלייה במספר מפלגות ימין קיצוני ושמאל-קיצוני.

בצרפת, החזית הלאומית של מרין לה פן טאטאה הצידה את המפלגות המסורתיות וזכתה ביותר משליש מהקולות בבחירות לנשיאות.

בגרמניה, האלטרנטיבה לגרמניה (AFD) צברה כמעט 10% מהקולות בבחירות האחרונות ומיוצגת בפעם הראשונה בפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג, מאז נפילת גרמניה הנאצית.

ביוון, מפלגת השמאל הרדיקלית, סיריזה, מנהלת את הממשלה.

דפוס זהה ניתן לראות בכל אירופה. במשך עשור קיימת עלייה במפלגות שהיו שוליות בעבר. עלייה זו של פופוליזם כל כך משמעותית עד כי סטיב באנון, מנהיג Alt-Right  השנוי במחלוקת, עבר לאירופה, והכריז על מגמה זו ככור ההיתוך של העתיד הפוליטי.

מה קורה?

הסבר פשוט אחד הוא כי מאז המשבר של 2008 והמתון שבא בעקבותיו, צל כבד מכסה את הפוליטיקה האירופית.

המצביעים ברחבי אירופה רואים זאת כך: הבנקים גרמו לקריסה של הכלכלה הגלובלית ושוחררו מאוחר יותר בעזרת כספי משלמי המיסים. מעט בנקאים הלכו לכלא ועובדים לא זכו להעלאת שכר משמעותית מזה עשור.

אם רואים זאת כך אזי המרד נגד הממסד מובן לחלוטין – אבל התוצאות מורכבות. לא רק שמפלגות מבוססות מואשמות על ידי המצביעים כי הם הם האחראים למשבר אלא הם גם מואשמים בכך שהם לא הציגו פתרונות לבעיות הכלכליות הבסיסיות.

פוליטיקה כידוע שונאת ואקום וברחבי אירופה מפלגות שוליים בשמאל ובימין עברו למרכז הבמה על ידי מתן פתרונות פופוליסטיים.

מפלגות שוליים אלה הביאו איתם את כל המטען של אידיאולוגיות השוליים, ובהן כמה מן הבולטות הן תיאוריות קונספירציה, כולל אחת הוותיקות והמרושעות ביותר – האנטישמיות.

למרבה הצער קורבין אינו היחיד בקרב מנהיגי מפלגות אירופה שהביא זן אנטישמי לתוך המיינסטרים. אך הוא דוגמה נדירה של מישהו שעשה את זה בתוך מפלגת המיינסטרים הקיימת.

עבור אמריקאים המביטים על אירופה, הדבר נראה מוזר.

אותם כוחות פוליטיים שהניעו את עליית המפלגות הקיצוניות באירופה, קיימים גם בארה”ב, והם יצרו פוליטיקה פופוליסטית בימין ובשמאל. אבל הם לא שיחררו את השד האנטישמי כמו באירופה.

ממה נובע ההבדל? הסיבה נעוצה בשתי המפלגות בארה”ב, הדמוקרטים והרפובליקנים אשר מצליחים לא רק לדחוק החוצה מפלגה שלישית אלא מחזיקים מפלגות שוליים במקום שבו הן צריכות להיות – בשוליים.

משימתה המוסרית של ארה”ב כשוטר העולם מאז מלחמת העולם השנייה, פירושה שתמיכתה בישראל בלתי מתפשרת.

הסיבה לכך היא בעיקר בגלל ערנותה של הקהילה היהודית בארצות הברית הנלחמת באנטישמיות בכל פעם שהיא עולה, ומעורבותם במפלגות המיינסטרים.

שום פוליטיקאי אמריקני לא יכול לעשות את מה שעשה קורבין מבלי להרוס את הקריירה הפוליטית שלו. האירופים מרגישים לעתים קרובות כי המערכות הפוליטיות שלהם עדיפות על ארה”ב. במקרה זה, אירופה צריכה ללמוד בדחיפות מאמריקה.

ג’ון מק טרנן הוא מנהל בפועל ב PSB, ייעוץ אסטרטגי למחקר. הוא היה כותב הנאומים של ראש ממשלת בריטניה לשעבר ומנהיג מפלגת הלייבור טוני בלייר והיה מנהל התקשורת של ראשת ממשלת אוסטרליה לשעבר, ג’וליה גילארד. הדעות המובעות במאמר זה, הן שלו בלבד.