LOADING

Type to search

גרמניה מאמרים

עלייה באנטישמיות בגרמניה. בעלי עסקים יהודים וסטודנטים מקבלים הודעות שטנה באינטרנט

Share
מקור: foxnews

מאת דון סניידר (Don Snyder)

בעל מסעדה ישראלי, יוראי פיינברג, חש כי התקבל בברכה בברלין.

אז הוא התחיל לקבל עשרות מכתבי שטנה אנטישמיים.

“יהודים ינחתו בתאי גזים”, נאמר בהם. המיילים היו כולם חתומים בשם “לודוויג פישר” (Ludwig Fischer), שם בדוי של אחד מעוזריו הנאציים הידועים לשמצה של היטלר.

פיינברג הוא אחד הקורבנות הרבים של האנטישמיות הגואה בגרמניה.

בחודש יוני, סטודנט יהודי בבית הספר פרידנאוור בברלין, הוטרד, וצלב קרס צויר על שולחנו. הוא היה קרבן להוצאה להורג מדומה. הוריו העבירו אותו לבית ספר יהודי.

כמה שבועות לאחר מכן, 16 בתי ספר וגני ילדים במינכן קיבלו מכתבים עם צלבי קרס ואיומים על הילדים, בהם כינו אותם “פסולת ביולוגית”.

תוכן אנטישמי באינטרנט זינק מ -7.5% ליותר מ -30% בעשור שבין 2007 ל -2018, כך עולה ממחקר חדש שפורסם לאחרונה על ידי מוניקה שוורץ-פריזל, מרצה למדעי הקוגניציה באוניברסיטה הטכנית בברלין ומומחית לאנטישמיות. המחקר מראה כי ניתן למצוא את האנטישמיות לרוב גם במיינסטרים.

קיצוניים מהימין הקיצוני מתכנסים לציון 30 שנה למותו של סגנו של אדולף היטלר, רודולף הס, בברלין, אוגוסט 2017 (Getty)”בפעם הראשונה במחקר האנטישמי המודרני, המחקר שלנו מספק ראיות אמפיריות לכך שהאנטישמיות נמצאת במגמת עליה”, אמרה שוורץ-פריזל בדוא”ל.

לדבריה, מדגים המחקר את מידת התפשטות האנטישמיות באינטרנט. ניתן לראות אותה, לקרוא אותה, ולשמוע אותה בכל מקום באינטרנט וזה מוביל לנורמליזציה.

“האנטישמיות נמצאת בכל מקום בתקשורת באינטרנט”, אמרה שוורץ-פריזל. “זה התעצם ומספק קישורים לתמונות, טקסטים, שירים וסרטים”.

על פי המחקר, העוינות המסורתית כלפי היהודים נותרה הבסיס העיקרי לאנטישמיות של ימינו. זה תמיד היה שם, אבל עכשיו זה גלוי יותר. תקשורת מקוונת יומיומית מכילה דברים כגון אלה: “למה היהודים תמיד כל כך מרושעים? אני שונאת יהודים כל כך”.

אלה הן הערות מהתקשורת המקוונת היומיומית, לא מהדפים הקיצוניים או הבלוגים.

על פי סקר שערך משרד הפנים הגרמני מתוך דיווחי המשטרה, היו בשנת 2007 , 1453 תקריות אנטישמיות – ארבע ביום.

מדוע צצה מחדש האנטישמיות האכזרית הזאת במדינה האחראית לשואה?

הזיכרון של התקופה הנאצית הולך ונמוג, אמר ריצ’רד הרצינגר, בעל טור ב”די ולט”, עיתון השייך לזרם מרכז-ימין בברלין. “אנשים צעירים לא יודעים ולא אכפת להם מהתקופה הזאת”, אמר. הם שואלים: ‘למה יהודים תמיד כופים עלינו את הנרטיב היהודי בנושא זיכרון השואה, גם הגרמנים סבלו, למה אנחנו תמיד צריכים לשמוע את הנרטיב היהודי?’

ההתקפות על ישראל הפכו להיות אמצעי לביטוי האנטישמיות, שעלולות להיות במקרים אחרים בלתי מקובלים מבחינה חברתית.

“יש חששות כבדים כי כמעט כל הסטריאוטיפים האנטישמיים חודרים בדרכים שונות לתוך דיונים על ישראל”, אמר דיידר ברגר, מנהל הוועד היהודי האמריקאי בברלין. ביטוי זה של דברי שטנה אנטישמיים מחליף מונחים כמו “ציונים” ו”חוגים בעלי השפעה”, אמר ברגר.

ביטויי שנאה כלפי היהודים והמוסלמים זכו ללגיטימציה עם עליית המפלגה הלאומנית-לאומית, אלטרנטיבה לגרמניה (AFD), בבחירות ב- 2017.

האנטישמיות והגזענות מוצאות את מקומן במפלגה הימנית, הפופוליסטית, המגנה את החרטה הגרמנית על עברה הנאצי וממעיטה בערכה של התפשטותם של אנדרטאות השואה.

בעוד ה- AFD לא הצליח בעבר להשיג את חמשת האחוזים הדרושים כדי להיות מיוצג בבחירות הבונדסטאג, מומחים מסכימים כי ההחלטה של הקנצלרית אנגלה מרקל לאפשר את כניסת מיליון וחצי הפליטים בשנת 2015-16, הגביר את הכעס בגרמניה.

כתוצאה מכך, AFD הצליחה להכניס 92 נציגים שנבחרו בהצבעה הלאומית ב -2017 והיא כיום מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בבונדסטאג.

הממשלה הדמוקרטית-נוצרית של מרקל נחרצת בהתנגדותה לאנטישמיות הגוברת. מרקל מינתה שר בממשלה כדי לתאם מאבק לאומי נגד האנטישמיות.

אולם, בעיני הימין הקיצוני ביותר, נתפסת מרקל, בשל תמיכתה בפליטים, כבובה של קונספירציה יהודית נסתרת נגד העם הגרמני.

“מי יכול היה לדמיין כי יותר מ -70 שנה לאחר מלחמת העולם השנייה, הרביזיוניזם של השואה ואפילו הכחשתה יהיו במגמת עליה, כפי שמראה מחקר זה בעוצמה”, אמר ברגר.

דונלד סניידר היה מפיק חדשות ב NBC במשך 27 שנים, ומאז פרישתו הוא עיתונאי פרילנסר. הוא מתמחה בגרמניה ובמזרח אירופה.