LOADING

Type to search

מאמרים

פייסבוק איננה אוסרת פרסומים אנטישמיים

Share
מקור: The Times

פרסומים אנטישמיים הטוענים כי השואה היא שקר וכי היהודים “ברבריים” ממשיכים להתפרסם בפייסבוק למרות שמדווחים עליהם לחברה.

קריקטורות המתארות את העם היהודי כתיקנים בעלי אפים ארוכים, קישורים לאתר המוכר ספרי “holohoax” שנאסרו על ידי קמעונאים מהמיינסטרים ודפי אוהדים של מכחישי שואה שהורשעו, נגישים אף הם.

ההנחיות של פייסבוק מקטלגות חומר אנטישמי כדברי שטנה והחברה מסרה כי היא מחויבת לסילוק פוסטים מסוג זה. עם זאת, היא אינה רואה את הכחשת השואה כדברי שטנה.

ה”טיימס” מצא עשרות רבות של דוגמאות של מסמכים המסיתים לשנאה ואלימות נגד יהודים. הודעות הועברו בעניין לחברה. כאשר ההודעה הועברה לפייסבוק כמה מהחומרים נמחקו, אבל נכון לאתמול עדיין הופיעו פוסטים אנטישמיים בפייסבוק.

בין התכנים שהוסרו היה תצלום של אישה יהודייה מלווה בטקסט הבא: “יש לי את היכולת לרצוח את הגזע הלבן כולו. . . משחיתים בכוונה את ילדיהם, הורסים את משפחותיהם”.

אחר, שנותר, הראה מגן דוד עם הכיתוב “הסרטן הגרוע ביותר שראיתי אי פעם”.

מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק, זכה לביקורת חריפה כאשר אמר כי יש לאשר פרסום של חומר מכחיש שואה שכן אנשים לא “טעו בכוונה”. הוא אמר: “אם היינו מוחקים את הפרסומים של אנשים כאשר הם כותבים כמה דברים לא נכונים, אז היה קשה להעניק לכלל האנושות קול”.

כ -119 מיליארד דולר נמחקו מערכה של פייסבוק אתמול – הירידה החדה ביותר ביום אחד בהיסטוריה של ארה”ב – זאת לאחר שהחברה דיווחה על צמיחה נמוכה בהרבה מהמצופה. אנליסטים אמרו כי הציבור מאבד את האמון בחברה לאחר שערוריית הנתונים של קיימברידג’ אנליטיקה, שבה נעשה שימוש בפרופילים של פייסבוק ללא הסכמה של המשתמשים על מנת לשלוח חומר פרסומי לפני הבחירות.

פייסבוק גם מנסה להתמודד עם הבעיות שהתעוררו לאחר הפעלת מסע פרסום המבטיח כי התוצאות תהיינה טובות יותר.

דמיאן קולינס, יו”ר ועדת התרבות, התקשורת והספורט, אמר: “זה מדגיש שוב את התהום העמוקה בין ההנחיות של פייסבוק לבין העובדה שהיא לא מיישמת אותן. לפוסטים האנטישמיים המבישים האלה אין מקום בחברה ואין להם מקום במדיה החברתית.

 “להסתתר מאחורי חופש הביטוי משמשת כבר זמן רב כהגנה של חברות מדיה חברתית, אבל אין שום תירוץ לארח את התוכן המרושע הזה בפייסבוק. אני קורא לפייסבוק לנקוט פעולה ולבצע כראוי את הנחיות שלה”.

איווט קופר, יושבת ראש ועדת הבחירות, אמרה: “פייסבוק מספק לאנשים פלטפורמה עולמית ענקית שבה ניתן להסית לשנאה גזענית ולהפיץ שקרים שמניעים את האנטישמיות.

“הם לא יכולים פשוט למשוך בכתפיים ולהעמיד פנים שאין להם שום קשר לזה. למה הם בכלל מעמידים פנים שיש להם סטנדרטים קהילתיים או אחריות חברתית אם הם מעלימים עין מקידום אלימות וקיצוניות?”

דיוויד איבסן, מנכ”ל פרויקט “נגד הקיצוניות”, אמר: “פייסבוק לא רק מאפשר למכחישי השואה ולאנטישמיות להמשיך להיות זמינים באופן מקוון, אבל מר צוקרברג משתמש בחופש הביטוי כתירוץ שלו. דעות אנטישמיות אלה מנוגדות להנחיות של פייסבוק. אנו קוראים לפייסבוק לנקוט פעולה משמעותית ודחופה כדי להבטיח שהפלטפורמה שלהם לא תפעל לעידוד פעילות אלימה ולא חוקית”.

דוברת פייסבוק אמרה כי היא אינה מאפשרת פרסום דברי שנאה אנטישמיים או הסתה לאלימות מכל סוג שהוא, אף על פי שחלק מהמקומות עדיין נגישים לאחר שסומנו. אתמול בלילה הפלטפורמה הסירה כמה מן ההודעות שהודגשו על ידי ה”טיימס” לאחר שהעיתון מצא שהן הפרו את מדיניותה בנוגע לדברי שנאה.