LOADING

Type to search

מאמרים ספרד

ספרד עומדת במוקד פעילות תנועת ה-BDS באירופה

Share
מקור: Gatestone institute

מאת סורן קרן

  • הפעילות האנטי ישראלית המתפשטת, המונעת על ידי התחזקות השמאל הקיצוני הפוליטי, מבססת את ספרד כמדינה חברת האיחוד האירופי העוינת ביותר כלפי ישראל.
  • ארגון (Action and Communication on the Middle East (ACOM, הפועל ממדריד ונאבק בתנועת ה-BDS האנטי ישראלית בספרד, אמר כי החלטתה של ולנסיה אנטישמית ומסיתה לשנאה.
  • “תנועת ה-BDS בספרד צברה כוח עם עליית פודמוס, מפלגת שמאל קיצונית “ברוח צ’אווס” הממומנת על ידי ונצואלה ואיראן… לאחר שפודמוס השתלטה על הממשל המוניציפלי בערים מרכזיות בספרד, התנועה האנטי ישראלית קיבלה גישה למשאבים כלכליים, אנושיים וארגוניים רבים… פודמוס עומדת מאחורי יותר מ-90 הצהרות מעין אלו בספרד באזורים שאוכלוסייתם מונה יותר משמונה מיליון נפש.” — אנחל מס, נשיא ACOM.

ולנסיה, העיר השלישית בגודלה בספרד, אישרה הצעה להחרים את ישראל ולהשמיצה בהצהרה כי העיר היא “אזור נקי מאפרטהייד ישראלי”. ההחלטה התקבלה ימים ספורים לאחר שנבארה, אחת מ-17 הקהילות האוטונומיות של ספרד, הכריזה על צעד דומה. בסך הכל, יותר מ-50 ערים ואזורים ספרדיים אישרו החלטות המגנות את ישראל. הפעילות האנטי ישראלית המתפשטת, המונעת על ידי התחזקות השמאל הקיצוני הפוליטי, מבססת את ספרד כמדינה חברת האיחוד האירופי העוינת ביותר כלפי ישראל.

ההצעה לסדר היום של ולנסיה, שהגישה מפלגת השמאל הקיצונית València en Comú,אושרה במהלך ישיבת מליאה של מועצת העיר ב-31 במאי. ההחלטה, המחייבת את העיר להימנע מעשיית עסקים או קיום אירועים תרבותיים עם רשויות או חברות ישראליות, נועדה להפוך את ולנסיה לדוגמה עולמית לסולידריות עם הפלסטינים”.ההחלטה שתיארה את ישראל כ”משטר אפרטהייד” מאשימה את מדינת ישראל ב”קולוניאליזם”, “גזענות”, “טיהור אתני”, “רודנות” ו”רצח עם”.

ההצעה לסדר היום, שנועדה לשקף את “הכבוד, הסולידריות והצדק” של אנשי ולנסיה, הוגשה על ידי נאוס פברגאס סנטנה, חבר מועצת העיר שציוצי הטוויטר שלו מגלים אובססיה להשחרה ודה לגיטימציה של ישראל.

סנטנה עובד בצמוד עם קבוצה המכונה BDS País Valencia, שלוחה מקומית של התנועה העולמית המנסה להביא לדה-לגיטימציה של ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

BDS País Valencia מקדמת כיום סרט תעודה ספרדי על רצועת עזה ששמו “להרעיל בגז את הערבים”, כותרת הטוענת, באופן שקרי, כי היהודים בישראל עושים כיום לערבים את מה שעשו הנאצים בגרמניה ליהודים במלחמת העולם השנייה.

מירייה ביוסקה, פעילה ב-BDS País Valencia, אמרה כי להצעת ההחלטה בוולסיה היו שלוש מטרות:

“המטרה הראשונה היא להרוס את גדר האפרטהייד ולחזור לגבולות 1967. המטרה השנייה היא להביא לסיום האפרטהייד בפלסטין ובישראל, והמטרה השלישית היא זכות השיבה”.

ביוסקה אמרה גם כי BDS País Valencia תפעל למנוע את קיום תחרות שירי האירוויזיון בישראל בשנת 2019.

“יש קו ברור מאוד: ראשית יש להבטיח שמדינות לא ישתתפו בתחרות, וכמובן לצאת בקמפיין שימנע את עריכת התחרות בירושלים. מבחינתי יש להחרים את התחרות באותה מידה אם יוחלט שהאירוויזיון ייערך בתל אביב…”

ארגון (Action and Communication on the Middle East (ACOM, הפועל ממדריד ונאבק בתנועת ה-BDS האנטי ישראלית בספרד, אמר כי החלטתה של ולנסיה אנטישמית ומסיתה לשנאה. הארגון הודיע כי הוא בוחן נקיטת צעדים משפטיים נגד מועצת העיר ולנסיה בגין הפרת החוקה הספרדית ועידוד אפליה על בסיס דת, מוצא אתני או לאום:

“ההצהרה מלאה בשקרים, מניפולציות והוצאת דיבה. היא קוראת לעיר ליישר קו באופן רשמי עם תנועת ה-BDS ומצהירה כי היא עיר “נקייה מאפרטהייד ישראלי” (לשון נקייה מוכרת בספרד למילה Judenrein [נקי מיהודים], שבה כל מי שנתפס כאוהד את מדינת ישראל נדרש להוקיע בפומבי את המדיניות של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כדי שיוכל להשתתף בפעילויות חברתיות, פוליטיות, כלכליות או אזרחיות ברשות המקומית)…

“הודענו לעיתונות המקומית על אי חוקיות קמפיין ה-BDS ופירטנו עשרות תיקים משפטיים שארגון ACOM זכה בהם בבתי משפט ספרדיים לאחר שהוכחנו שצעדי פסילה אינם עולים בקנה אחד עם החוקה”.

ACOM הגיש יותר מעשרים תביעות משפטיות נגד מועצות מחוזיות ומקומיות שהטילו חרם על ישראל.

מפלגת פודמוס (Podemos – “אנחנו יכולים” בספרדית) אחראית לקידום רוב פעילות ה-BDS בספרד. זוהי מפלגה נאו-קומוניסטית שהוקמה במארס 2014 כדי למחות על צעדי הצנע הכלכליים שהונהגו לאחר משבר החוב האירופי. פודמוס קיבלה יותר מ-20% מקולות המצביעים בבחירות הארציות שנערכו במדינה ב-20 בדצמבר 2015, והיא כיום המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט.

מנהיג מפלגת פודמוס, פבלו איגלסיאס, וסגנו איניגו ארחון שימשו כיועציו של נשיא ונצואלה המנוח הוגו צ’אווס והואשמו כי קיבלו יותר מ-7 מיליון אירו (8 מיליון דולר) מצ’וואס למימון פעילותם הפוליטית בספרד. פודמוס הואשמה גם בקבלת מימון מהרפובליקה האסלאמית של איראן.

לאיגלסיאס היסטוריה ארוכה של אנטישמיות: הוא המעיט בערך השואה ותיאר אותה כ”החלטה בירוקרטית ומנהלתית”, השווה את רצועת עזה לגטו ורשה, ותיאר את משטרת ספרד שתופסת מהגרים בלתי חוקיים לאנשי האס.אס.

איגלסיאס מנחה תוכנית טלוויזיה בשם Fort Apache המשודרת ברשת הטלוויזיה בכבלים דוברת הספרדית HispanTV שבבעלת הממשלה האיראנית. הוא הואשם כי הוא משתמש בתוכנית כדי להפיץ תיאוריות קונספירציה ואנטישמיות.

בראיון מה-7 ביוני ב-RTVE, ערוץ טלוויזיה מוביל ברשת רדיו וטלוויזיה בבעלות המדינה, אמר איגלסיאס כי “ישראל היא מדינה “בלתי חוקית”: “עלינו לפעול ביתר נחישות נגד מדינה בלתי חוקית כמו ישראל. פעולותיה של ישראל אינן חוקיות. מדיניות האפרטהייד של ישראל אינה חוקית”.

València en Comú, המפלגה הפוליטית שהגישה את הצעת ההחלטה של ה-BDS בוולנסיה, היא שלוחה מקומית של פודמוס. ההצעה אושרה הודות לתמיכתה של Compromís, קואליציה של מפלגות קומוניסטיות ומפלגות שמאל לאומניות וכן המפלגה הסוציאליסטית הספרדית (PSOE) שהשתלטה לאחרונה על הממשל המרכזי במדריד.

הצעות ההחלטה של ה-BDS אושרו גם ב: אבררה, אלקוי, אלהאורין דה לה טורה, ארטס, בדלונה, ברברה דל ואייס, ברצלונה, בניוק, קמפייוס, קסרס (מלגה), קסטריון, קסטרו דל ריו, קטרוחה, קונסנטיינה, קורדובה, קורברה, אל פרת, חיחון, גראן קנריה, לה רודה ינגראו, לוס קורלס, מדריד, מיירנה דל אלחרפה, מולינס דה ריי, מונטורו, מורו, נבלפואנטה, נברה, אוליירוס, אולסה דה מונסראט, אונדה, פמפלונה, פטרר, ריפולט, ריוואס-וסיאמדריד, סבינייניגו, סן פרננדו, סן רוקה, סנט אדריאה דל בסוס, סנט סברייה דה ויילטה, סנט סלוני, סנטה יולריה (איביזה), סנט בוי דה יוברגט, סנט פליו דה יוברגט, סנט פרה דה רוידביטייס, סנטיגו דה קומפוסטלה, סנט קייזה דל ואייס, סביליה, טלדה, טרסה, טרבוחנה, ולווז-מלגה, וילדאמט, וילוריה דל הנר, קסרקו וסרגוסה, בין היתר.

נשיא ACOM, אנחל מס, הסביר את הדינמיקה מאחורי עליית תנועת ה-BDS בספרד:

“ה-BDS הוא תופעה עולמית שנולדה על רקע הבנתם של האנטישמים כי אפסו הסיכויים להביס את ישראל בעימות צבאי או מתקפות טרור. המטרה נותרה כשהייתה: השמדת מולדת העם היהודי “מהירדן ועד הים”. עד כה, ה-BDS דחקו בקהילה הבינלאומית לגנות את ישראל, להפוך אותה למנודה ולהחרים את כל מי שתומך בה: ציונים. יהודים.

“האחראים לדה-לגיטימציה, בדומה לגזענים צרי האופקים בעבר, מסווים את הבריונות שלהם ומציגים עצמם כקורבנות ומסתירים את כוונותיהם האמיתיות. הם פונים אל רגשות הציבור המתנגד לדיכוי והתעללות ומביע אהדה לאנדרדוג ומיעוטים במצוקה.

“תנועת ה-BDS בספרד צברה כוח עם עליית פודמוס, מפלגת שמאל קיצונית “ברוח צ’אווס” הממומנת על ידי ונצואלה ואיראן. פודמוס זכתה ב-25% מקולות בבחירות המקומיות בשנת 2015 בספרד. לפני הבחירות ה-BDS היה התאחדות שולית של קבוצות קטנות שהתמקדו בחרם אקדמי ותרבותי על ישראל. הקבוצה המרכזית שיצרה את פודמוס הייתה פעילה ביוזמות BDS במשך שנים, ועוינות נגד ישראל עמדה בראש סדר העדיפויות הפוליטי שלהם.

“לאחר שפודמוס השתלטה על הממשל המוניציפלי בערים מרכזיות בספרד, לרבות מדריד, ברצלונה, סרגוסה וקדיס, התנועה האנטי ישראלית קיבלה גישה למשאבים כלכליים, אנושיים וארגוניים רבים. כאשר קבוצות שמאל קיצוניות אלו איישו את מוסדות הציבור, הן לא הבחינו בין סדר היום הקיצוני הצר שלהם לבין סדר היום של הממשל.

“הרשויות המקומיות (המחוזיות והמוניציפליות) הצטרפו באופן רשמי לתנועת ה-BDS והצהירו כי שטחיהן “נקיים מאפטרהייד ישראלי”. בפועל הן הכריזו עלJudenrein. חולקו מדבקות לחנויות ומשרדים, חברות ציבוריות הונחו שלא לעבוד עם חברות או אנשים ישראלים, ואזרחים ספרדיים שנחשדו או שהיו מזוהים או הביעו אהדה לישראל נדרשו להתכחש לכך בפומבי כדי שלא יוצאו ממעגל החיים החברתיים, הפוליטיים, הכלכליים והאזרחיים.

“פודמוס עומדת מאחורי יותר מ-90 הצהרות מעין אלו בספרד באזורים שאוכלוסייתם מונה יותר משמונה מיליון נפש. היא מתכוונת ליצור כתם נפט של שנאה שיגיע לרוב ספרד בתוך 18 חודשים. זהו איום קיומי, ועלינו לפעול…

“אין חרם קטן מכדי שנקרא עליו תיגר. קבוצות ה-BDS עורכות מניפולציה מדוקדקת על המידע המגיע למקבלי ההחלטות הפוליטיות, משקיעות משאבים רבים בקמפייני תקשורת והם מומחים בהפצת שטנה במדיה החברתית. באופן כללי, קבוצות פרו ישראליות נמצאות הרחק מאחור בניתוח ובפעולה בתחומים אלו”.

סורן קרן הוא עמית בכיר במכון גייטסטון מניו-יורק.