30-07-2013

טקטיקות BDS - חרם, הימנעות מהשקעות ועיצומים

מקור: http://www.ngo-monitor.org/articles.php?cat_id=39&limit=0


תיאולוגיה אנטישמית


ההתקפות על ישראל מצד קבוצות מתוך הכנסייה מכילות הדים של אנטישמיות תיאולוגית קלסית ובמיוחד תיאולוגית ההחלפה (supersessionism). ניתן לראות למשל את ההשוואה בין מצב הפלסטינים לסבלו של ישו או את ההתייחסות ל"שיטת הצליבה של ממשלת ישראל" - כתחייה של ההאשמה שהיהודים הרגו את ישו (רצח אל). נשמעים גם רמזים כי ישראל אינה הוגנת מטבעה והיא מתקיימת בניגוד לרצונו של אלוהים. ביטוי נוסף של תופעה זו הוא השימוש בכתבי הקודש כדי להכחיש את הקשר היהודי לארץ ישראל או כדי להדגיש את דחייתו של העם היהודי על ידי אלוהים.

 

אפרטהייד

ארגונים לא ממשלתיים מציגים בטעות את הסכסוך הישראלי ערבי כסכסוך המונע על ידי שנאה גזעית כנגד  הערבים, ולא כסכסוך המבוסס על טענות לאומיות וטריטוריאליות מתחרות. ההתייחסות לישראל כמדינת אפרטהייד באה לידי ביטוי בהחלטה של האו"ם ב- 1975 - "הציונות היא גזענות". המטרה היא ליצור חרם בינלאומי כפי שהיה בדרום אפריקה ולתאר את ישראל כמדינה מצורעת.

 

פעילות בקמפוסים


קמפיינים באוניברסיטאות הקוראות למשיכת השקעות ולחרם אקדמי יוצרות אווירה עוינת כלפי ישראל. במקרים בהם מעודדים משיכת השקעות, לובשת הקריאה על ידי קבוצות סטודנטים צורה של החלטה המבקשת להסיר חברות ישראליות מתיקי ההשקעות של אוניברסיטאות. תמיכה בחרם באה לידי ביטוי גם במהלך שבוע האפרטהייד הישראלי, בעצרות ובאירועים כגון מחסומים מדומים שמתעלמים מהתקפות טרור. BDS בקמפוס לובש לעתים קרובות חזות מכובדת והקפדה אינטלקטואלית כמו למשל כנסים פסיאודו אקדמיים שמקדמים אג'נדה אנטי ישראלית.

 

רשתות משותפות (קבוצות של הכנסייה).


כנסיות הפועלות להטלה חרם על ישראל זוכות לשיתוף פעולה מהפלסטינים אשר חולקים סדר יום דומה. לדוגמה, מסמך Kairo Palestine, שחובר על ידי איש דת פלסטיני וקורא לחרם נגד ישראל, אומץ בסולידריות על ידי כנסיות ברחבי העולם. הודעה זו הופצה גם על ידי נציגים מהכנסיות הפלסטיניות שמבקרים בכנסיות באמריקה, אירופה ובמקומות אחרים. פרט חשוב בטקטיקה הזאת הוא להאשים את ישראל במספרם ההולך ופוחת של נוצרים בגדה המערבית, תוך התעלמות מאלימות הפנים פלסטינית, מהתקפות מוסלמיות נגד נוצרים, וממספרם ההולך וגדל של נוצרים בישראל.

 

רשתות משותפות (איגודים)


פעילים מציגים את החרם כ