15-11-2010

מבחן ה- 3D של האנטישמיות: דמוניזציה, מוסר כפול, דה-לגיטימציה

מקור:


מאת נתן שרנסקי

 

זיהוי "האנטישמיות החדשה"

 

זאת ועוד, האנטישמיות הידועה כ-"האנטישמיות החדשה" מציבה אתגר מיוחד. בעוד האנטישמיות הקלאסית מכוונת כלפי העם היהודי או הדת היהודית, "האנטישמיות החדשה" מכוונת כלפי המדינה היהודית. היות שאנטישמיות זו יכולה להסתתר במסווה של ביקורת לגיטימית על ישראל, קשה יותר לחשוף אותה. מה שהופך משימה זו קשה אף יותר הוא ששנאה זו מקודמת בשם הערכים שרובנו מחשיבים כבלתי מעורערים, כגון זכויות אדם.

 

אף על פי כן, עלינו להיות ברורים וגלויים בבואנו לחשוף את האנטישמיות החדשה. אני מאמין שאנו יכולים ליישם מבחן פשוט – אני קורא לו מבחן "שלושת המימדים" – כדי לסייע לנו להבחין בין ביקורת לגיטימית על ישראל לבין אנטישמיות.

 

"המימד" הראשון הוא מבחן הדמוניזציה. כאשר נוצרת דמוניזציה של המדינה היהודית; כאשר פעולותיה של ישראל מנופחות מעבר לכל פרופורציה הגיונית; כאשר נערכות השוואות בין ישראלים לבין נאצים ובין מחנות פליטים פלסטיניים לבין אושוויץ – זוהי אנטישמיות, ולא ביקורת לגיטימית על ישראל.

 

"המימד" השני הוא מבחן המוסר הכפול. כאשר הביקורת על ישראל מיושמת בצורה סלקטיבית; כאשר ישראל מסומנת על ידי האומות המאוחדות בשל פגיעה בזכויות אדם, בשעה שמתעלמים מהתנהגותן של המדינות העיקריות הידועות בשל כך, כגון סין, איראן, קובה וסוריה; כאשר נדחית קבלתו של מגן דוד אדום של ישראל לבדו, מבין כל שירותי האמבולנס בעולם, לצלב האדום הבינלאומי – זוהי אנטישמיות.

 

"המימד" השלישי הוא מבחן הדה-לגיטימציה. כאשר נשללת זכות הקיום הבסיסית של ישראל בלבד - מבין כל העמים בעולם – זוהי גם כן אנטישמיות.

 

נתן שרנסקי, אסיר ציון לשעבר שהיה שבע שנים בכלא הסובייטי, היה השר הישראלי לענייני ירושלים והתפוצות כאשר כתב מאמר זה. בשנת 2003, הוא ייסד את הפורום העולמי נגד אנטישמיות, המאחד יחדיו מנהיגים וארגונים יהודיים מחמש יבשות לתיאום והתייעצות במאבק נגד אנטישמיות. הוא כיהן גם כשר התעשייה והמסחר, שר הפנים, שר הבנייה והשיכון, וסגן ראש הממשלה. הביוגרפיה שלו, Fear No Evil (לא אירע רע), התפרסמה בארצות הברית בשנת 1988 ותורגמה לתשע שפות. ספרו, The Case for Democracy (יתרון הדמוקרטיה), התפרסם על ידי Public Affairs (ניו יורק) בשנת 2004.