19-04-2017

בשבע מתוך עשר מדינות אירופיות נאלצו היהודים והמוסלמים בשנת 2015 להתמודד עם מעשי איבה נגדם

מקור: Pew Research Center


באירופה בשנת 2015 חלה עלייה במעשי העוינות מטעמי דת, בעיקר נגד המוסלמים ביבשת, כך על פי מחקר של Pew Research Center בעניין ההגבלות מטעמי דת בעולם. מוסלמים סבלו ממעשים עוינים נגדם בשבע מתוך עשר מדינות (71%) באירופה, עלייה לעומת ה-58%ֵ שנה לפני כן.

 

במקביל לאפריקה שמדרום לסהרה, חוותה אירופה את העלייה החדה ביותר ביחס לשנה שקדמה במעשי העוינות נגד מוסלמים, כאשר שני האזורים רשמו עליות של 13 אחוזים. אבל חלקן של מדינות אפריקה שמדרום לסהרה במעשים העוינים נגד מוסלמים היה השני הנמוך ביותר (38%) מבין חמישה אזורים שהוערכו, בעוד לאירופה היה החלק הגדול ביותר לעומת כל אזור אחר.

 

בה בעת, מעשי העוינות נגד יהודים נותרו ברמות גבוהות באירופה: שנת 2015, ב-33 מבין 45 מדינות היבשת (73%) אירעו תקריות עוינות כלפי יהודים, עלייה קלה לעומת 32 מדינות (71%) בשנה שקדמה.

 

פעולות עוינות מוגדרות כפעולות שמכוונות נגד חברי קבוצות דתיות מצד אנשים פרטיים וקבוצות חברתיות. פעולות אלה עשויות לכלול רטוריקה עוינת, ונדליזם ותקיפות פיזיות. אלה נבדלות מההגבלות הממשלתיות על הדת, אשר גם גדלו באירופה בשנת 2015.

 

 

כמה ממעשי עוינות נגד מוסלמים באו בעקבות אירוע הירי אשר אירע ב-7 בינואר 2015, הירי במשרדי מגזין הסטיריקה הצרפתי צ'רלי הבדו (Charlie Hebdo) והתקפות הטרור של ה-13 בנובמבר באולם הקונצרטים Bataclann ומגוון מיקומים שונים אחרים ברחבי פריז. לדוגמה, מקומות פולחן מוסלמיים בערי לה-מאן (Les Mans) ונארבון (Narbonne) הותקפו ברימונים ויריות יום לאחר הירי במשרדי ההוצאה לאור של צ'רלי הבדו (Charlie Hebdo).

 

משרד הפנים של צרפת דיווח כי אירועים נגד מוסלמים עלו פי שלושה ויותר בשנת 1995, כולל מקרים של דברי שטנה, ונדליזם ואלימות נגד יחידים.

בסלובקיה ארגנו קבוצות פוליטיות של הימין הקיצוני מחאות נגד "האסלאמיזציה של אירופה וסלובקיה", ומשכו על פי ההערכות בין 3,000 ל-5,000 איש בבירה ברטיסלבה בחודש ביוני. רגשות דומים הדהדו בפולין בחודש נובמבר, כאשר המשתתפים במצעדי יום העצמאות אחזו בכרזות שבהן נכתב "פולין לפולנים" ו"עצור את האסלאמיזציה".

 

בוצעו גם מעשי עוינות בולטים נגד יהודים. ברוסיה בחודש אפריל ירו אלמונים לעבר בית כנסת שהיה בשלבי בנייה, שברו את החלונות וכתבו כתובות נאצה אנטישמיות. ובאיטליה, 25 חברים בתנועה הניאו-נאצית Stormfront זומנו לעמוד לדין בחודש יולי בגין דברי שטנה אנטישמיים לכאורה. בתקרית נפרדת באיטליה באוקטובר, רוססה כתובת נאצה אנטישמית על קיר באוניברסיטת טרמו (Teramoo) במהלך ביקורו של  השגריר הישראלי, אשר נכח במקום במעמד השקתו של קורס בנושא השואה.

 

בינתיים, בבריטניה, הארגון לביטחון בקהילה (Community Security Trust) דיווח על 86 תקיפות אנטישמיות אלימות. ובפברואר 2015, צעיר יהודי חובש כיפה הותקף על ידי שני גברים בבלגיה. בחודש שלאחר מכן, תוקפים באוקראינה הכו קשות רופא מנתח יהודי, לכאורה בזמן  שצעקו רטוריקה אנטישמית.