פולין / 19-04-2017

שלושה חודשי מאסר בגין שריפת בובה של יהודי. "זה פסק דין מביש. שופט זה חייב לפַנות את מִשרתו"

מקור: Gazeta Wyborcza


פּיוֹטר ריבָּק (Piotr Rybak) שרף בשוק בוורוֹצלָב בובה אשר מסמלת יהודי. פסק הדין הינו סופי וחלוט. בהנמקת פסק הדין, הדגיש השופט רוברט זדִיך (Robert Zdych) כי אין ספק שמעשהו של הנאשם נשא אופי נפשע. ההתנהגויות המילוליות והלא מילוליות של הנאשם מצביעות על הסתה לשנאה על רקע אתני", הוא אמר. והוא הוסיף לדבריו, כי שריפת הבובה נבחרה חד-משמעית כנגד אנשים בני הלאום היהודי. הדבר מהווה תזכורת לזמנים במהלך מלחמת העולם השנייה, השואה, רדיפות היהודית, שכן כך היה צריך, על פי תחושתם של אנשים בני לאום אחר, לבצע סלקציה. וזאת בפולין, מדינה אשר תושביה קיבלו אכן בדרך כלל "אותות הצטיינות" (הערת המתרגם: המרכאות לא במקור; מדובר באירוניה מצד השופט) בשל יחסם כלפי העם היהודי בעת מלחמת העולם השנייה" -  כך אמר.

 

מעשה זה מציג את פולין באופן מביש בפני מדינות אחרות. מעשה זה מציג את הפולנים כעם שונא זרים -  כך התבטא השופט.

 

כפי שהוא הדגיש,  משיקולים חברתיים לא בא בחשבון עונש אחר מאשר עונש מאסר. עונש זה אמור להיות ביטוי לכך שהתנהגות מסוג זה לא תתקבל בסובלנות", הוא הוסיף בו-זמנית, שעונש של 10 חודשי מאסר, אשר נגזר בערכאה הראשונה, הינו עונש כבד מדי. אף כי בתיק זה לא מדובר במידת העונש, אלא  בשליחת אות חד-משמעי, האומר כי התנהגויות שכאלו ייתקלו בתגובה ממשית מצד בית המשפט  - הבהיר השופט זדיך.

 

לדברי הנאשם,  "זה פסק דין מביש. שופט זה חייב לפַנות את לשכתו כשופט בבית משפט פולני", כך הוא אמר לעיתונאים לאחר שניתן גזר דינו.

 

על פסק הדין שניתן בערכאה הראשונה ערעור בו-זמנית הן התביעה והן ההגנה. ההגנה מטעם הנאשם עתרה לזיכויו, ואילו התביעה -  להמרת עונש 10 חודשי המאסר בעבודות שירות.

 

בנובמבר אשתקד  נגזר על אותו איש, על ידי בית המשפט בוורוצלב, עונש של 10 חודשי מאסר בפועל. בית המשפט הדגיש אז, כי בעת שהוא ביצע את שריפת בובת היהודי  -  הנאשם נסמך על הדוגמאות והמודלים הנאציים הגרועים ביותר. הוא הוסיף, כי המעשה שהוא ביצע לא זו בלבד היווה הסתה לשנאת היהודים, אלא שהדבר גם הפחיד אותם (את היהודים), והטיל בהם מורא.