ארצות הברית / 13-04-2017

קמפיין אנטישמי נרחב נגד ג'ארד קושנר: "לפטר אותו"

מקור: ADL


קמפיין אנטישמי מקוון מתנהל בימים האחרונים נגד ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו היהודי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שגדל לממדים של מתקפה וירטואלית מאורגנת שזכתה ליותר מ-300 אלף אזכורים – כך טענה השבוע "הליגה נגד השמצה". 

 

לפי הארגון, ששם לו למטרה להתריע על אנטישמיות וצורות נוספות של שנאה, הקמפיין החל בידי פעילים המשתייכים ל"ימין האלטרנטיבי" ("אלט-רייט"), בעקבות פיטוריו של סטיבן באנון מהמועצה לביטחון לאומי והתקיפה האמריקאית בסוריה. הם פרסמו פוסטים בטוויטר, תוך שימוש בהאשטאגים כגון "פטרו את קושנר" ו-"המלחמה של קושנר". 

 

 

תוך מספר ימים צבר הקמפיין תאוצה, והחלה מתקפה אנטישמית המונית המאשימה את ממשל טראמפ בניסיון לפתוח במלחמה בסוריה כדי לקדם את האינטרסים של ישראל. היא כללה גם טענות שלפיהן טראמפ נטש את סיסמתו "אמריקה תחילה", ושהוא מיישם מדיניות של "ישראל ראשונה" משום שהוא נתון למניפולציות של קושנר ויועצים יהודים נוספים. 


"מה שהתחיל כמספר ציוצים אנטישמיים הקוראים לפיטורי קושנר עקב עמדות של "עליונות יהודית", התפתח במהירות להתקפה המונית של שיח שנאה אנטישמי", אמר יו"ר הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט. "הדבר מראה כמה מהר שיח שנאה יכול להתרבות ברשתות החברתיות, ומזכיר לנו עד כמה עבודה יש לעשות כדי להילחם בשנאה". 

 

הרמז הראשון לבאות הגיע ב-6 באפריל, היום שבו תקפה ארה"ב בסיס של בשאר אל-אסד בסוריה בתגובה למתקפה הכימית שהרגה 87 אנשים במחוז אידליב. תוך יממה גדל העיסוק בכך באופן דרמטי, עם 130 אזכורים להאשטאגים נגד קושנר שרבים מהם הכילו אמרות אנטישמיות. 

 

לאחר מכן הצטרפו גם אתרים ניאו-נאציים ופעילים אנטישמיים ידועים כמו דיוויד דיוק, שהוסיפו תיאוריות קונספירציה נוספות והביאו את הנושא ליותר מ-300 אלף אזכורים עד ה-10 באפריל (ב'), היום שבו פרסמה הליגה נגד השמצה את הנתונים שלה.