ארצות הברית / 06-04-2017

סקר: אנטישמיות בפוליטיקה וקמפיין הבחירות 2016

מקור: ADL


בסקר, שנערך בינואר-פברואר 2017, נרשמה דאגה רחבת היקף בנוגע לאנטישמיות במסגרת קמפיין הבחירות לנשיאות. מרבית האמריקאים סברו כי על דונלד טראמפ היה לעשות יותר כדי למנוע זאת.

 

רבים מן הנשאלים (47 אחוזים) ציינו כי רמת האנטישמיות בקמפיין 2016 הייתה משמעותית יותר מאשר בקמפיינים קודמים. 49 אחוזים ציינו כי כמועמד לנשיאות היה על הנשיא טראמפ לעשות יותר כדי לבלום את התופעה, לעומת 36 אחוזים שסברו שהוא עשה די. בסקר שנערך באוקטובר 2016 68 אחוזים מן הנשאלים ציינו כי הרטוריקה במסגרת הקמפיין "תרמה להפחתה של הסובלנות והכבוד כלפי כל הגזעים והדתות השונות".

 

חרף העובדה שרק שליש (33 אחוזים) מן האמריקאים מאמינים שהנשיא טראמפ אנטישמי בעצמו, מרביתם מאמינים כי הוא מחזיק במגוון דעות המבוססות על דעות קדומות. 59 אחוזים מן הנשאלים ציינו כי הוא אנטי-מוסלמי, 54 אחוזים ציינו כי עמדותיו גזעניות ו-53 אחוזים סברו כי הוא מחזיק בעמדות דומות כלפי לטינו-אמריקאים.

 

בסך הכול, 62 אחוזים מן האמריקאים הביעו את חששם שהפוליטיקה הלאומית הפכה לפחות יציבה. בכך נרשמה עלייה לעומת נתון קודם של 54 אחוזים שסברו כך בשנת 2015.

 

אמריקאים מוסלמים 

זוהי השנה הראשונה שבה בחן מדד ה-100 הגלובלי של הליגה נגד השמצה את העמדות של אמריקאים מוסלמים כלפי יהודים, כמו גם את מקומם שלהם בחברה האמריקאית. שלושים וארבעה (34) אחוזים מן המוסלמים בארה"ב אמנם מחזיקים בעמדות אנטישמיות, אך נתון זה נמוך משמעותית לעומת הנתון המקביל בקרב מוסלמים באירופה, העומד על 55 אחוזים ולעומת מוסלמים במזרח-התיכון ובצפון אפריקה, שם מדובר על 75 אחוזים המחזיקים בעמדות אנטישמיות.

 

נתון מנוגד נוסף מלמד כי מרבית המוסלמים בשני האזורים האחרונים (אירופה / מזרח-תיכון ואפריקה) מחזיקים בעמדות המתנגדות למדינת ישראל, בעוד שלפי הסקר 50 אחוזים מן המוסלמים בארה"ב תופסים את מדינת ישראל באורח חיובי.

 

6 מתוך 10 מוסלמים ציינו כי הם מודאגים מן ההתגברות האפשרית של האסלאם הקיצוני בארה"ב ו-51 אחוזים מאמינים כי מנהיגים מוסלמים בארה"ב "עשו ככל שיכלו" כדי לעמוד את מול הקיצוניות. 39 אחוזים, לעומת זאת, ציינו כי המנהיגים המוסלמים "לא עשו די כדי להביע את התנגדותם" למוסלמים קיצונים.

 

89 אחוזים (שמונים ותשעה) מן המוסלמים האמריקאים מודאגים מן האלימות המופנית כלפיהם וכלי מוסדות מוסלמיים בארה"ב ו-64 (ששים וארבעה) אחוזים ציינו כי אינם סבורים שהממשל עושה די כדי לשמור על ביטחונם. נתון דומה הראה כי בעוד ש-72 אחוזים ציינו כי אינם סבורים שעליהם להסתיר את אמונתם, 66 אחוזים ציינו כי הם מרגישים בטוחים פחות בארה"ב מאז היבחרו של הנשיא טראמפ.

 

ממצאים נוספים 

- כמחצית מן האמריקאים מודעים לקיומו של ה-'אלט רייט' ('ימין אלטרנטיבי') וסבורים כי מדוברים בתנועה אנטישמית.

 

- שניים מתוך כל שלושה אמריקאים (67 אחוזים) תומכים בהגירה של לטינו-אמריקאים לארה"ב.

 

53 אחוזים מאמינים כי לארה"ב יש מחויבות מוסרית לאפשר לפליטים מוסלמים נוספים להיכנס לתחומי המדינה וזאת בשל האיומים הניצבים בפני הפליטים במדינות המוצא, וזאת לעומת 34 אחוזים הסבורים כי לארה"ב אין מחויבות שכזו.