גרמניה / 26-03-2017

מחקר: כרבע מהגרמנים - אנטישמים מוצהרים

מקור: ynet


"כ-20%-25% באוכלוסייה הגרמנית מביעים אנטישמיות, כשזה מגיע לביקורת על ישראל": כבר 14 שנים שפרופ' אנדרס צ'יק מגרמניה עורך סקרים על שנאת זרים. תוצאות המחקר האחרון שלו – שמונה עשורים לאחר עליית המשטר הנאצי – מדאיגות מאוד.

 

"יש עלייה באנטישמיות, במיוחד בתנועה הימנית הפופוליסטית", הוא קובע בראיון לאולפן ynet. "אך אנחנו רואים גם הבדלים בין אנטישמיות מסורתית, שהיא די נמוכה -לאנטישמיות מודרנית, במיוחד במה שנוגע לביקורת כלפי ישראל, שנמצאת בעלייה גדולה".

 

לדברי פרופ' אנדרס, "אנטישמיות מקושרת לדפוסים אחרים של עוינות. אנחנו קוראים לזה עוינות שמבוססת על קבוצות, ומתקשרת להתנגדות למהגרים. בגרמניה האנטישמיות קשורה אף לרגשות אנטי-איסלמיים". לדבריו, "זה יכול להסביר למה יש הרבה פשעי שנאה בגרמניה. בברלין, למשל, תיעדנו 500 מתקפות כלפי יהודים בשנת 2016. אפשר להסביר זאת בכך שיהודים לא נתפסים כחלק אינטגרלי בחברה, אלא כזרים".

 

בהסתמך על המחקר, היית אומר שיהודים נמצאים היום בסכנה בגרמניה?

"כן, סכנה מוחשית, והיא מגיעה מצדדים שונים מאוד. יש אנטישמיות בתוך האוכלוסייה המרכזית, יש כאמור אנטישמיות מודרנית שמתבטאת בהתנגדות לישראל, ויש גם המון אנטישמיות מוסלמית, מצד קהילות מוסלמיות קיצוניות".

 

פרופ' אנדרס מזכיר כי "היו כמה מתקפות בגרמניה על ידי ג'יהאדיסטים על האוכלוסייה הגרמנית, והאידיאולוגיה שלהם היא די אנטישמית. לכן יש סכנה גם לקהילה היהודית בגרמניה, כפי שעולה ממחקרים שערכנו על תפיסת הסיכון. זה מגביל את החיים החברתיים התקינים".

 

פרופ' אנדרס הציג את מחקרו בכנסת, במסגרת השתתפותו בכנס הבינלאומי "תעשיית השנאה", שנערך בשבוע שעבר במכון "משואה" ללימודי השואה, בתל יצחק. האנטישמיות, הוא קובע, לא הולכת להיעלם, אפילו שלעתים טועים לחשוב שהימין האירופי הפך לפרו-ישראלי בגלל שנאתו למוסלמים. "זה לא מגביל את האנטישמיות נגד יהודים במדינה, כך שהתמונה מורכבת".