15-03-2017

תנועת BDS טוענת כי לה שמונה הישגים בשנת 2016 אך אלה היו בעצם כשלונות

מקור: The Tower


מאת דוד גרסטמן (David Gerstman)

 

אחת הטקטיקות המרכזיות של  תנועת ה- BDS היא להשמיע טענות שהן במקרה הטוב מוגזמות וברוב המקרים כנראה לא נכונות, על מנת לחזק את הדימוי שלהם.

 

לדוגמה, בשנת 2016 טענו המארגנים כי להקת הרוק האמריקאית "הפיקסיז" ביטלה את הופעתה בישראל בשל ההסברה שלהם. למעשה ביטלו הפיקסיז את הופעתם מסיבות ביטחוניות, ובסופו של דבר הופיעו בקונצרט בישראל בשנת 2014. הפיקסיז אפילו מתכננים לחזור לתל אביב לשתי הופעות נוספות הקיץ. שמות גדולים אחרים שהופיעו בישראל בשנים האחרונות הם: אלישה קיז, ליידי גאגא, בון ג'ובי, והרולינג סטונס.

 

מאמר באתר האינטרנט של הוועדה הלאומית הפלסטינית של BDS, ארגון התעמולה העיקרי של BDS, טוען כי הקמפיין רשם שמונה ניצחונות מרשימים נגד ישראל בשנת 2016. כצפוי, הטענות הן מטעות, מוגזמות, ולעתים שקריות לחלוטין.

 

להלן כל תביעה, ואחריה הסבר מדוע היא שקרית.

 

"(1) עוד שלוש חברות רב לאומיות נאלצו בלחץ BDS להפסיק את מעורבותם בפרויקטים ישראליים בלתי חוקיים, מה שמעיד על תחילתו של אפקט דומינו." 

אחת הדוגמאות שהובאו הייתה חברת האבטחה הבריטית G4S אשר הפסיקה את פעילותה בישראל. אבל ביולי האחרון, G4S הצהירה בפני מועצת המנהלים של ארגון הפנסיות באילינוי כי היא איננה מחבקת את החרם כנגד ישראל, אלא התחייבה לפעול שם במשך עשרות שנים ורק הפסיקה כמה פעילויות שם משיקולים כלכליים.

 

באופן כללי, מרחיבות חברות בינלאומיות את קשריהן עם ישראל. כבר בחודש שעבר הודיעו הונדה, BMW, אפל, לוקהיד-מרטין, ושנחאי תעשיית הרכב (אחד מיצרניות הרכב הגדולות בסין) כי הם ממשיכים ואף מרחיבים את הקשרים העסקיים שלהם בישראל. בנוסף, השתתפו 165 חברות ישראליות החודש בקונגרס העולמי בברצלונה, ספרד, בתערוכת הטלפונים הסלולאריים הגדולה בעולם.

 

אם קיים "אפקט דומינו", זה שחברות רבות יותר רואות את היתרון של שיתוף פעולה עם חברות ישראליות, בעיקר בתחום ההיי-טק.

 

"(2) המלחמה המשפטית של ישראל בעולם כנגד BDS ספגה מהלומות קטלניות לאחר שהאיחוד האירופי אישר את הזכות להחרים את ישראל תחת חופש הביטוי." 

זוהי טענה מעניינת והיות והצהרת האיחוד האירופי שאליה מפנה אתר BDS, מצהירה כי בעוד האיחוד האירופי "עומד איתן על ההגנה על חופש הביטוי וחופש ההתאגדות" הוא גם באופן מפורש "דוחה את ניסיונותיו של קמפיין ה- BDS לבודד את ישראל והוא מתנגד לכל חרם על ישראל. "

 

בכל מקרה, מספר בתי המשפט באירופה מצאו כי קמפיין ה- BDS מתבטא בדרך כלל באמצעות הפחדה או אפליה גזעית ולכן אינו מוגן על ידי חוקי חופש ביטוי. בחודש אוקטובר 2015, בית המשפט העליון של צרפת קבע כי BDS משמיעה בצורה לא חוקית דברי שטנה. מוקדם יותר השנה, בית משפט ספרדי החליט כי ההסתה ופעולות החרם כנגד הזמר היהודי מתיסיהו, הינם דברי שטנה. בנקים ברחבי אירופה סגרו מספר חשבונות בנק המשויכים לתנועת ה- BDS בשל האסוציאציות שלהם עם דברי שטנה ו / או קבוצות לא חוקיות.

 

"(3) עשרות מועצות מקומיות ברחבי אירופה הכריזו על אזורים חופשיים מאפרטהייד ישראלי או אזורים ללא התנחלויות".

אזורים אלה בוטלו 24 פעמים על ידי בתי משפט ספרדיים.

 

"(4) הבידוד של ישראל בעולם הוגבר היות וההיגיון של פיוס משטר הדיכוי שלה הופסק ונפתח עידן חדש של לחץ בינלאומי מתמשך." 

אתר BDS טוען כי "התפתחות מופלאה זו הפכה חברות רבות לעצבניות בנושא המעורבות שלהם בהפרות החמורות של המשפט הבינלאומי בישראל". כפי שצוין לעיל, אין כל ראיה כי חברות בינלאומיות רבות מפחדות לעשות עסקים בישראל.

 

נושא זה הדגיש את קבלת החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2334 בחודש דצמבר האחרון. אבל החלטה זו הייתה רק מייעצת ולא מחייבת. בריטניה, אוסטרליה והממשל החדש בארצות הברית ביקשו לבטל את ההחלטה.

 

"(5) יותר כנסיות מיינסטרים אימצו צעדים הקשורים ל- BDS כדי לתמוך בזכויות האדם של הפלסטינים." 

זאת לא הייתה הצלחה מזוקקת. הכנסייה המתודיסטית של ארה"ב דחתה ארבע החלטות BDS והצביעה בעד יציאה מקואליציה אנטי-ישראלית בכנס הארבע-שנתי בחודש מאי האחרון. אתר BDS העלה הצבעה מחודש ינואר בה המתודיסטים החליטו לסגור חשבונות במספר בנקים ישראליים. החלטה זו הייתה 1 מתוך 4 שבוטלו ארבעה חודשים מאוחר יותר.

 

בחודש יוני האחרון, וועידת הבפטיסטים אישרה מחדש את תמיכתה בישראל וגינתה את קמפיין ה- BDS. כעבור חודשיים, קבוצת כמרים אפרו-אמריקאים, המייצגים כתשעה מיליון מתפללים, התכחשה בפומבי לגורמים אנטי-ישראליים בתוך התנועה לחיים שחורים, קבוצה המזוהית עם קמפיין Black Lives Matter.

 

"(6) קמפיין ה- BDS נגד אפרטהייד וכיבוש כנגד היולט פקארד (HP) הפך לויראלי בעולם." 

לא ברור מה בדיוק השיגה תנועת ה- BDS כאן. באתר נכתב כי אם HP תמשיך לעשות עסקים עם ישראל "הם יסבלו  מחרמות ומשיכת השקעות על ידי אנשי מצפון ומוסדות מתקדמים על פני הגלובוס." HP ממשיכה לעשות עסקים עם ישראל ולכאורה לא נרתעה מהאיום הזה.

הקרן הקיימת לישראל הכריזה על תחרות צילום בחודש שעבר שנתמכה על ידי HP ולשכת העיתונות הממשלתית של ישראל.

 

אולי קיימת עכשיו מודעות גוברות כנגד הניסיון של קמפיין ה- BDS להפחיד את HP, אולם HP לא מראה סימנים שהיא מתכוונת להיכנע ללחצים אלה.

 

"(7) BDS הגיע לאוסקר ולאולימפיאדה בעוד החרם האקדמי והתרבותי כנגד ישראל מתפשט עוד יותר בקרב ארגוני סטודנטים, אקדמאים, אמנים וסופרים, במיוחד בחלק הדרומי של העולם;  שבוע האפרטהייד כנגד ישראל קבע שיאים חדשים. " 

לאחרונה דיווחה מועצת הנאמנים והסטודנטים לשעבר בארה"ב כי למרות תמיכה מוקדמת ב- BDS מצד קבוצות אקדמיות, "חברי האיגוד האמריקאי ההיסטורי ואגוד השפה המודרנית דחו את הניסיונות האחרונים להעביר החלטות חרם גורפות אשר עלולות להכניס פוליטיזציה בעמותות משמעותיות וחשובות אלה . "

 

בעוד FORWARD דיווח כי רק אדם אחד ניצל נסיעה לישראל שהוצעה למועמדי האוסקר ב- 2016, אף אחד מהשחקנים לא אמר כי הוא מחרים את המדינה היהודית. אם מישהו מהם היה רוצה למסור הצהרה כזאת, הם היו עושים זאת.

 

בדיקה של אתר התיירות בישראל מראה כי קונצרטים קרובים בישראל כוללים Guns N Roses, רוד סטיוארט, פול יאנג, ג'סטין ביבר, אספוזיטו לאלי מארגנטינה ו- Fatboy Slim.

 

ידידי צה"ל שמארגנים בחודש בנובמבר אירוע גדול זכו לתמיכה מרוברט דה נירו, ארנולד שוורצנגר, ג'ולי בואן וג'רארד באטלר, שגייסו סכום של 38 מיליון $ כדי לממן "תכניות חינוך, תרבות, פנאי וחברה לחיילים ישראליים ולתמוך במשפחות של חיילים שנפלו ונכי צה"ל. "

 

אין כל עדות כי קמפיין ה- BDS הצליח לשכנע ידוענים להחרים את ישראל. יש שפע של ראיות המצביעות על כך שהכוכבים אינם מקשיבים.

 

"(8) איגודים מקצועיים בינלאומיים הגבירו את תמיכתם בצעדי BDS לאות הזדהות עם העם הפלסטיני בכלל ועם עובדים פלסטינים, בפרט." 

אתר BDS התפאר כי "אגודת הסטודנטים לתואר שני באוניברסיטת ניו יורק, חלק מארגון העובדים המקומיים 2110,  הצביעו ברוב גדול על הצטרפות ל- BDS." אבל הם לא מדווחים כי שלושה ימים לאחר מכן, נשיא NYU אנדרו המילטון, דחה את ההצבעה , ואמר כי היא "נוגדת את עקרונות הליבה שלנו של חופש אקדמי."

 

"חרם על אקדמאים ישראליים ומוסדות מנוגד לעקרונות הליבה שלנו של חופש אקדמי, מנוגד להחלפה חופשית של רעיונות ואינו עולה בקנה אחד עם עמדת האוניברסיטה בעניין זה, כמו גם עם עמדת איגוד האם של . NYU אנחנו לא נסגור את התכנית האקדמית שלנו בתל האביב, הימנעות מהשקעות הקשורים בישראל אינה נדונה כלל. וכדי להיות ברורים לגמרי: על מה שחברי איגוד העובדים הצביעו לא יכול לחייב את NYU, ששולל את החרם הזה."

 

כמו שקרה ברוב הניצחונות של BDS, טענות BDS ב- 2016. מוגזמות, מטעות ושקריות.

 

ואולי הדבר הבא יכול להפריך את כל הטענות של BDS גם יחד: דיווח של חדשות בלומברג ביוני: מאז הקמפיין האנטי-ישראל שהחל בשנת 2005, השקעות זרות בישראל גדלו פי שלושה.