האומות המאוחדות / 16-03-2017

דו"ח של האו"ם: ישראל ייסדה משטר אפרטהייד

מקור: ynet


הוועדה החברתית-כלכלית למערב אסיה של האו"ם פרסמה דו"ח ובו טענה כי ישראל ייסדה משטר אפרטהייד החולש על העם הפלסטיני כולו. מחברי הדו"ח מציינים, בין היתר, את חוק השבות שמפלה את הפליטים הפלסטינים וכותבים כי החוק צבאי חל על 6.6 מיליוני פלסטינים שחיים בגדה ובעזה, בעוד שהחוק הישראלי חל על הישראליים החיים בגדה.

 

בראש הוועדה שכתבה את הדו"ח עומדת רימה חלף (Rima Khalaf), ירדנית שידועה בדעותיה האנטישמיות והאנטי-ישראליות. כותרת הדו"ח היא "המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים ושאלת האפרטהייד", והוא כולל פירוט של החוקים והמדיניות הישראלית שמוכיחים, לכאורה, כי ישראל מקיימת משטר אפרטהייד.

 

בין היתר נכתב כי רשות מקרקעי ישראל מנהלת את אדמות המדינה שמסתכמות ב-93 אחוזים מהאדמה בתוך הגבולות הבינלאומיים המוכרים של ישראל, ועל פי החוק הקרקע אסורה לשימוש, פיתוח או בעלות על ידי מי שאינם יהודים.

 

 

לטענת מחברי הדו"ח, גם הנדסה דמוגרפית היא תחום נוסף המשרת את הכוונה לשמר את ישראל במדינה יהודית. עוד מצוין כי הסוכנות היהודית והארגונים הציוניים פועלים להעלות לישראל אך ורק יהודים. נכתב גם כי החוק הישראלי מאפשר ליישובים יהודים לדחות בקשות של פלסטינים מלהתגורר בהם.

 

לטענת מחברי הדו"ח, הפיצול האסטרטגי של העם הפלסטיני (לעזה ולגדה) הוא עיקרון שיטתי לפיו ישראל מטילה משטר אפרטהייד, כאשר הפיצול נועד להחליש את הרצון והיכולת של ההתנגדות של הפלסטינים.

 

עוד נכתב כי כ-300 אלף פלסטינים הגרים במזרח ירושלים חווים אפליה בגישה לחינוך, בריאות, תעסוקה, זכויות מגורים ובניין. הם סובלים גם מגירוש והריסת בתים המשרתים את המדיניות הישראלית ליצור איזון דמוגרפי לטובת התושבים היהודים.

 

בדו"ח מסבירים כי המונח "פשע אפרטהייד", שמצביע על הדמיון למשטר ההפרדה והאפליה ששרר בדרום אפריקה, נוגע לפעולות בלתי אנושיות שמבוצעות למען יצירת והשגת שליטה על ידי קבוצה גזענית אחת של בני אדם על אחרים וקבוצות גזעיות אחרות או אישים שמפעילים דיכוי שיטתי. מדובר בפשע נגד האנושות במסגרת הדין הבינלאומי ואמנת רומא של בי