ארצות הברית / 17-03-2017

ברקע קמפיין טראמפ: עלייה של כ-20% בכמות פשעי השנאה ב-2016

מקור: walla


דוחות מיוחדים על פשעי שנאה

 

דו"ח מצב מיוחד: פשע שנאה בערים מרכזיות בארה"ב (2016)

 

• דו"ח מצב מיוחד: פשע שנאה בארה"ב (נתונים רשמיים של 20 מדינות)

 

היקף פשעי שנאה בתשעה אזורים עירוניים בארצות הברית עלה ב-20% בשנה שעברה – כך עולה מדוח שפרסם אתמול (שני) חוקר אמריקני נחשב העוסק בחקר פשעי שנאה. לפי הדוח, העלייה בפשעי השנאה קשורה בקמפיין הבחירות לנשיאות ששלהב את היצרים האלימים וכן במוכנותם של קרבנות רבים להתלונן על מעשים שנעשו נגדם.

 

לפי החוקר בריאן לוין, הדוח מלמד על עלייה במספר פשעי השנאה בכמה ערים מאז יום הבחירות בנובמבר, אז נבחר דונלד טראמפ לנשיאות. התופעה התפשטה גם לתחילת השנה הנוכחית עם גל של איומים בפצצות ומקרי ונדליזם בבתי כנסת ובבתי עלמין יהודיים.

 

לוין אסף את המידע כחלק מתפקידו בתור מנהל המרכז ללימודי שנאה וקיצוניות באוניברסיטת קליפורניה שבקמפוס סן ברנרדינו, שם הוא גם מרצה למשפט פלילי. הנתונים החדשים, שנאספו ממטות המשטרה, מראים על מגמה הפוכה של מיעוט בפשעי שנאה שרווחה בשנים האחרונות בערים רבות.

 

בקרב ערי ארצות הברית, בניו יורק דווח על המספר הגדול ביותר של פשעי שנאה והוא עמד על 380, עלייה של 24% מ-2015, בעוד שבוושינגטון הבירה נרשם הזינוק באחוזים הכי גדול – עלייה של 62% ל-107 מקרים. בסך הכול, נרשמו 1,037 מקרים, עלייה של 23.3% מהשנה שעברה בתשעה האזורים שנחקרו: ניו יורק; וושינגטון הבירה; שיקגו, אילינוי; פילדלפיה, פנסילבניה; מחוז מונטגומרי, מרילנד; קולומבוס, אוהיו; סיאטל, וושינגטון; לונג ביץ', קליפורניה וסינסינטי, אוהיו.

 

בשבועות האחרונים טראמפ השמיע גינויים נוקשים יותר נגד מקרי אנטישמיות וגזענות בארצות הברית, במיוחד בנאומו לקונגרס ב-28 בפברואר. הוא גם סיפר כיצד הוא אישית נפגע מכך, משום שבתו איוונקה נשואה ליהודי והתגיירה, וילדיה – נכדיו – יהודים.

 

אחרי גל נוסף של איומים בפצצות בשבוע שעבר, גינה אותו ממשל טראמפ "בחריפות". דובר הבית הלבן שון ספייסר הבטיח כי הממשל יבחן את הדרכים לעצור אותם. בעוד מנהיגים יהודים רבים חשדו כי האיומים בפצצות קשורים במצביעי טראמפ הלאומנ