ארצות הברית / 27-02-2017

מחקר: שידור החדשות הלילי מתעלם כמעט לחלוטין מהעלייה באיומים אנטישמיים

מקור: mediamatters


בין רשתות הכבלים היה ל- Fox הכי פחות סיקור בפריים-טיים.

 

תוכניות החדשות הליליות הוכיחו שאינן ששות להתייחס למטר של איומים והתקפות על רקע אנטישמי מאז בחירתו של הנשיא Donald Trump. רשתות הכבלים סיפקו מעט יותר סיקור של האירועים בפריים-טיים, אך יוצאת דופן בכך הייתה רשת החדשות Fox שהציגה רק קטע אחד על הנושא. בהתחשב בעליית קרנן של קבוצות לאומניות לבנות וכן קבוצות מהימין האלטרנטיבי- ולאור ההסתייגות החוזרת ונשנית של Trump לדון בעלייה באנטישמיות- חשוב ביותר שערוצי החדשות יספקו לקהל הצופים שלהם יותר מידע על האיומים וההתקפות שכוונו כנגד מוסדות יהודיים ברחבי המדינה.

 

איומים והתקפות על רקע אנטישמי נמצאים בעליה 

The Southern Poverty Law Center (SPLC) רשם כ-100 תקריות אנטישמיות בימים שלאחר בחירתו של הנשיא Donald Trump. כפי שציינה Sarah Wildman, יתכן "שלא מדווחים על המספר במלואו שכן, כמו שקורה בכל הסטטיסטיקות של פשעי שנאה, התקריות דווחו ישירות ע"י קבוצות שאולי לא יחושו בנוח לדבר עם שירותי אכיפת החוק." בנוסף לכך, הדו"ח של ה-SPLC לא הביא בחשבון מקרים של הטרדה ברשת, שנפוצו מאוד במהלך הבחירות

 

הנחשול הזה של שנאה אנטישמית עדיין לא נעלם. מאז ינואר, ארגון המרכז הקהילתי היהודי (JCC) של חברי הקהילות היהודיות של צפון אמריקה קיבל כ-68 איומים על פצצה ב-53 מבנים קהילתיים ב-26 מדינות ופרובינציה קנדית אחת. במהלך חודש פברואר שלאחר מכן, חיללו ונדלים למעלה מ-100 מצבות בבית העלמין היהודי שליד St. Louis, מה שעורר השוואה למעשי הוונדליזם של הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

שידורי חדשות כבלים בלילה ובפריים-טיים בחרו להתעלם באופן כללי מהתופעה  

למרות הפחד המחלחל בקרבם של אמריקנים רבים, שידורי ערוצי החדשות בכבלים סקרו את האירועים האלו באופן מועט בצורה דרסטית. מאז הבחירות, תוכנית החדשות World News של רשת ABC הקדישה רק 5 דקות ו-45 שניות לאיומים, בשעה שתוכניות החדשות Evening News של רשת CBS ו-Nightly News של רשת NBC הקדישו רק שלוש דקות ושנייה אחת ושלוש דקות ושש שניות, בהתאמה, לנושא זה. מתוך שמונה הקטעים ששדרניות החדשות העלו לשידור בתקופת ארבעת החודשים האחרונים, ארבעה שודרו ב-NBC, שניים ב-ABC ושניים ב-CBS. NBC הייתה לרשת היחידה שדיווחה על התופעה בינואר; כל הקטעים האחרים שודרו במהלך חודש פברואר.

 

תוכניות הפריים-טיים (המשודרות בין 8 בערב ל-11 בבוקר) ב-CNN וב-MSNBC קיבלו ציונים טובים יותר. בסך הכל, CNN שידרה 10 קטעים על התופעה, בהקדישה סך של 45 דקות ו-38 שניות לסיקור הנושא, בשעה שחמשת הקטעים שהפיקה MSNBC היו באורך של 20 דקות ו-23 שניות. כל הקטעים, למעט אחד ש-MSNBC שידרה בנובמבר, הופיעו על המסך בין ה-17 וה-22 בפברואר.

 

סיקור החדשות של רשת Fox, לעומת זאת, היה עגום ביותר. מאז ה-9 בנובמבר, הרשת שידרה רק קטע אחד על התופעה, במהדורה של התוכנית Hannity מיום ה-21 בפברואר, והמנחה Sean Hannity שילב את הקטע בקמפיין הכפשה נגד הרפובליקני Keith Ellison (MN-D).

 

כעת יותר מתמיד, התקשורת חייבת להדגיש את התקריות הללו 

במיוחד כעת, התקשורת חייבת להקדיש תשומת לב ניכרת לתקריות ואיומי השנאה הללו. במהלך הבחירות, התנועה הלאומנית הלבנה האנטישמית המזוהה עם הימין האלטרנטיבי הפכה מתנועת שוליים לאחד הפלגים המשמעותיים ביותר בתקשורת השמרנית. המועמדות של Trump ובחירתו שלאחר מכן גם כן העלו את קרנה של התנועה הלאומנית הלבנה.

 

התקשורת לא יכולה להסתמך על Trump שיזכיר את התקריות הללו בעצמו. היה זה רק לאחר שהופעל עליו לחץ הולך וגובר- ולאחר שכמה כתבים עשו ניסיונות כושלים להעלות את הנושא- ש-Trump הואיל להכיר באלימות הגואה המכוונת נגד יהודים ולגנותה, וזאת ביום ה-21 בפברואר. אם התקשורת תמשיך לחכות ש-Trump יכיר במציאות התקריות הללו לפני שתדווח עליהן, יתכן שהצופים לעולם לא ידעו על התרחשותם.

 

מתודולוגיה

Media Matters ערכה חיפוש בתמלילי Nexis לאזכורים של המילים "יהודי", "בית עלמין", "JCC", "אנטישמיות", "אנטישמי", "St. Louis", "University City" ו"חברת חסד של אמת" ב- CNN, Fox News, MSNBC, ABC, NBCו-CBS בין ה-9 בנובמבר ועד ה-22 בפברואר. אזכורים בחדשות הכבלים התרחשו ככל הנראה בין השעות 8 ו-11 בערב בימי השבוע ואזכורים שידורי החדשות אירעו ככל הנראה במהלך שידורי החדשות הליליים באחד מימי השבוע. קטעים שנכללו בניתוח הראו דיון מעמיק בתקרית או איום ספציפיים או דיון מעמיק בתופעת האיומים והתקריות על רקע אנטישמי ככללה.