ארצות הברית / 19-02-2017

דו"ח: מספר קבוצות השנאה הגיע לשיאים חדשים, מומחים מאשימים את טראמפ

מקור: splcenter


לדברי המרכזים לסיוע משפטי עבור הדרום העני (SPLC) ניתן לראות במפקד השנתי של קבוצות שנאה וארגונים קיצוניים אחרים שפורסם היום כי מספר קבוצות השנאה עלה בארה"ב בשנת 2016 זו השנה השנייה ברציפות כאשר הימין הקיצוני הומרץ על ידי מועמדותו של דונלד טראמפ

 

הגידול הדרמטי ביותר הוא קבוצות שנאה נגד מוסלמים - מ- 34 בשנת 2015 ל- 101 בשנה שעברה (פי שלוש).

 

הגידול לווה בפריחה של פשעים נגד מוסלמים, כולל הצתה שהרסה מסגד בויקטוריה, טקסס, שעות ספורות לאחר שממשל טראמפ הודיע על צו האוסר את כניסתם של אזרחים מכמה מדינות מוסלמיות בעיקר. הסטטיסטיקה האחרונה שמפרסם ה- FBI מראה כי פשעי שנאה נגד מוסלמים גדלו ב- 67 אחוזים בשנת 2015, השנה שבה טראמפ השיק את מסע הבחירות שלו.

 

הדו"ח הכלול בגיליון אביב 2017 של דו"ח המודיעין של SPLC, כולל מפת השנאה ומראה את השמות, הסוגים והמיקום של קבוצות שנאה ברחבי המדינה.

 

SPLC מצא כי מספר קבוצות שנאה שפעלו בשנת 2016 עלה ל- 917 לעומת 892 בשנת 2015. המספר 101 נמוך מהשיא של כל הזמנים שנקבע בשנת 2011, אך גבוה על פי סטנדרטים היסטוריים.

 

"2016 הייתה שנת תקדימית בכל הקשור לשנאה" אמר מארק פוטוק, עורך בכיר של דו"ח המודיעין. "המדינה ראתה התעוררות מחודשת של לאומיות לבנה המסכנת את ההתקדמות שלנו בתחום זה  יחד עם בחירה של נשיא שמדיניותו משקפת את הערכים של לאומנים לבנים. הקיצונים האלה חושבים כי יש להם סוף סוף בעל ברית בדמות של סטיב באנון שלוחש לאוזנו של הנשיא."

 

הגידול בשנאה אנטי-מוסלמית ניזונה מרטוריקת ההסתה של טראמפ, כולל התחייבותו בקמפיין הבחירות שלא לאפשר למוסלמים להיכנס לארצות הברית יחד עם כעס על התקפות טרור וביניהן הטבח בחודש יוני בו נרצחו 49 אנשים במועדון לילה להומואים ולסביות באורלנדו.

 

המספר הכולל של קבוצות שנאה כנראה לא משקף את המספר האמיתי של קבוצות שנאה מאורגנות בארה"ב היות וחלק גדל והולך של קיצונים פועלים בעיקר באינטרנט ואינם שייכים רשמית לקבוצות