ארצות הברית / 19-02-2017

דו"ח: מספר קבוצות השנאה הגיע לשיאים חדשים, מומחים מאשימים את טראמפ

מקור: splcenter


לדברי המרכזים לסיוע משפטי עבור הדרום העני (SPLC) ניתן לראות במפקד השנתי של קבוצות שנאה וארגונים קיצוניים אחרים שפורסם היום כי מספר קבוצות השנאה עלה בארה"ב בשנת 2016 זו השנה השנייה ברציפות כאשר הימין הקיצוני הומרץ על ידי מועמדותו של דונלד טראמפ

 

הגידול הדרמטי ביותר הוא קבוצות שנאה נגד מוסלמים - מ- 34 בשנת 2015 ל- 101 בשנה שעברה (פי שלוש).

 

הגידול לווה בפריחה של פשעים נגד מוסלמים, כולל הצתה שהרסה מסגד בויקטוריה, טקסס, שעות ספורות לאחר שממשל טראמפ הודיע על צו האוסר את כניסתם של אזרחים מכמה מדינות מוסלמיות בעיקר. הסטטיסטיקה האחרונה שמפרסם ה- FBI מראה כי פשעי שנאה נגד מוסלמים גדלו ב- 67 אחוזים בשנת 2015, השנה שבה טראמפ השיק את מסע הבחירות שלו.

 

הדו"ח הכלול בגיליון אביב 2017 של דו"ח המודיעין של SPLC, כולל מפת השנאה ומראה את השמות, הסוגים והמיקום של קבוצות שנאה ברחבי המדינה.

 

SPLC מצא כי מספר קבוצות שנאה שפעלו בשנת 2016 עלה ל- 917 לעומת 892 בשנת 2015. המספר 101 נמוך מהשיא של כל הזמנים שנקבע בשנת 2011, אך גבוה על פי סטנדרטים היסטוריים.

 

"2016 הייתה שנת תקדימית בכל הקשור לשנאה" אמר מארק פוטוק, עורך בכיר של דו"ח המודיעין. "המדינה ראתה התעוררות מחודשת של לאומיות לבנה המסכנת את ההתקדמות שלנו בתחום זה  יחד עם בחירה של נשיא שמדיניותו משקפת את הערכים של לאומנים לבנים. הקיצונים האלה חושבים כי יש להם סוף סוף בעל ברית בדמות של סטיב באנון שלוחש לאוזנו של הנשיא."

 

הגידול בשנאה אנטי-מוסלמית ניזונה מרטוריקת ההסתה של טראמפ, כולל התחייבותו בקמפיין הבחירות שלא לאפשר למוסלמים להיכנס לארצות הברית יחד עם כעס על התקפות טרור וביניהן הטבח בחודש יוני בו נרצחו 49 אנשים במועדון לילה להומואים ולסביות באורלנדו.

 

המספר הכולל של קבוצות שנאה כנראה לא משקף את המספר האמיתי של קבוצות שנאה מאורגנות בארה"ב היות וחלק גדל והולך של קיצונים פועלים בעיקר באינטרנט ואינם שייכים רשמית לקבוצות שנאה.

 

מלבד המפקד השנתי של קבוצות קיצוניות, מצא SPLC כי הרטוריקה של טראמפ הדהדה ברחבי המדינה גם בדרכים אחרות. בעשרת הימים הראשונים לאחר שנבחר תיעדה SPLC 867 תקריות הקשורות למשוא פנים, כולל יותר מ -300 שכוונו כנגד מהגרים ומוסלמים.

 

בסקר שערך SPLC אחרי הבחירות בין 10,000 אנשי חינוך נמצא כי 90 אחוזים אמרו שהאקלים בבית ספרם הושפע לרעה בגלל מסע הבחירות. שמונים אחוז תיארו חרדה מוגברת ופחד בקרב התלמידים, בעיקר מהגרים, מוסלמים ואמריקאים אפריקאים. מורים רבים דיווחו על שימוש בהשמצות, שפת גנאי וסמלים קיצוניים בכיתותיהם.

 

בניגוד לעלייה במספר קבוצות שנאה, "פטריוט" המתנגד לממשל, ראה ירידה של 38 אחוז בקבוצות אלה – ירידה מ- 998 קבוצות בשנת 2015 ל- 623 בשנה שעברה. תנועת "פטריוט" שמורכבת מאנשי מיליציה חמושים ואחרים הרואים את הממשל הפדראלי כאויב שלהם, שגשגה  בעשורים האחרונים תחת ממשלים דמוקרטיים אך מספרם ירד באופן דרמטי כאשר הנשיא ג'ורג 'בוש כבש את הבית הלבן.

 

SPLC גם פרסם פרופיל מעמיק של ברית ההגנה על החופש (ADF), קבוצת שנאה המתנגדת ללהט"בים. מנהיגי ארגון ועורכי דין המסונפים אליו עשו בקביעות דמוניזציה ללהט"בים וקשרו אותם באופן מעוות לפדופיליה. הם כינו אותם "רוע" ואיום על הילדים והחברה לאחר שהאשימו אותם ב"רדיפת נוצרים אדוקים". הקבוצה גם תמכה בהפללת הומוסקסואליות בכמה מדינות.

 

להלן המאמרים המרכזיים בעניין זה (ראה פרסום מלא):

 

The Year in Hate & Extremism (השנה השנאה ובקיצוניות) – על ידי מרק פוטוק – הימין הרדיקאלי הצליח להיכנס למיינסטרים הפוליטי בשנה שעברה יותר משהצליח בחצי מאה. איך זה קרה?

Eye of the Stormer (עין ה- STORMER) - על ידי קיגן הנקס - מונע על ידי קמפיין טראמפ ופוקוס חדש על "alt-right" ה- DAILY STORMER הוא כיום אתר השנאה הגדול ביותר בארה"ב.

One More Enemy (עוד אויב אחד) - על ידי סטפן פיגוט – קבוצות "פטריוטיות" ראו זמן רב את הממשל כאויב הגדול שלהן אבל כיום הארגון מאמץ שנאה אנטי מוסלמית.

The Kidnapping of Isabella (החטיפה של איזבלה) – על ידי ריאן לנז – ב- 2009 אישה לסבית שניהלה מערכה משפטית לקבלת אפוטרופסות על ביתה בת ה- 7, ברחה יחד עם ביתה. המקרה הזה עדיין רודף את התנועה נגד הלהט"בים היום.

Attorney for Aryans (עורך דין עבור הארים)– על ידי ריאן לנז – עורך הדין הרדיקאלי, קייל בריסטאו הקים ארגון חדש אשר מאיים להפוך לזרוע המשפטית של הימין הרדיקאלי הגזעני.

The Trump Effect (השפעת טראמפ) – על ידי מרק פוטוק – שפת הקמפיין של האדם שיהפוך לנשיא פולטת ניצוצות של שנאה, אלימות וגסויות לפני ואחרי הבחירות.

Hate Map (מפת השנאה)– דו"ח אינטראקטיבי אשר מציג את כל 917 קבוצות השנאה הפעילות ב- 2016.